Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Νέες εισφορές ΤΣΜΕΔΕ-ΕΤΑΕΕ


aifan

Recommended Posts

βλέπω να αναγράφει προσθετη εισφορά Ν 3986/11 και υπερ ΟΑΕΔ που δεν τα είχα δει σε άλλα ειδοποιητήρια Μπορεί η πρόσθετη εισφορά να είναι γιατί δεν πληρωσα το προηγούμενο αφού αναγραφει πάνω υπάρχουν εκκρεμότητες με κόκκινα γράμματα , δεν ξέρω Είναι η πρώτη φορά που δεν πληρώνω κάτι , εμένα που δεν ήθελα να χρωστώ σε κανένα , αρε τρόικα μας έκανες ασυνεπής

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Επιβεβαιώνω ήρθε και σε μένα, εισφορές για μηχανικούς κάτω της 5ετίας είναι 1035,54€. Προστέθηκαν 60 ευρω(10€/μήνα) για εισφορές υπερ ΟΑΕΔ. Δεν βλέπω πάντως κάποια άλλη αύξηση.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κάποιος να μου πει πως υπολογίζονται οι τόκοι σε ότι χρωστάμε στο ΤΣΜΕΔΕ?

Το θέμα μου είναι το εξής:

Το ειδοποιητήριο για το Α΄εξάμηνο του 2012 είναι 1500€ (περίπου). Το ειδοποιητήριο του Β΄εξαμήνου δεν το έχω και δεν ξέρω τι λέει, υποθέτω τα ίδια.

Το ΤΣΜΕΔΕ έβγαλε οτι του χρωστάω για το 2012 3900€ εκ των οποίων τα 200 είναι τόκοι, άρα το ποσό πριν τον τόκο 3700. Η διαφορά από το 1500*2 που υπολόγιζα είναι αρκετά μεγάλη. Το ΤΜΕΔΕ ισχυρίζεται οτι οι τιμές που βλέπω είναι οι νέες τιμές (προφανώς, αυτό το κατάλαβα). Η απορία μου είναι αν ο τόκος έχει υπολογιστεί πάνω στις νέες τιμές.

Γιατί αν υποψιαστώ οτι τοκίζουν εισφορές για τις οποίες δεν είχαμε ειδοποιηθεί... τι να πω...

Απλά θα ήθελα λοιπόν να υπολογίσω τους τόκους, έτσι για την ιστορία....

 

Για το πρώτο εξάμηνο του 2013 το ποσό θα είναι 1900 και τα αναδρομικά θα έρθουν με ξεχωριστό ειδοποιητήριο. Αυτά μου είπαν και σας τα μεταφέρω.

Link to comment
Share on other sites

4 μήνες άνω πενταετίας και 2 μήνες κάτω πενταετίας συνολικό ποσό 1625 €. Δηλαδή υπολογίζω το επόμενο άνω πενταετίας συνολικό να είναι κάπου 1800-1850. Από 975 σχεδόν διπλασιάστηκε!!! Μα καλά τόση αύξηση???

Link to comment
Share on other sites

καλώς τα δεχτήκαμε!!! :confused:

πάντως κάτω της πενταετίας πρέπει να υπάρχουν 2 κατηγορίες γιατί εμένα μου 'ρθε 1259,58!!!(χωρίς αναδρομικά!!)

...τα αναδρομικά θα έρθουν σε ξεχωριστό ειδοποιητήριο;;; :shock: :shock: έλα... απ το Φερεντίνο είσαι εσύ!

Link to comment
Share on other sites

Νταξ, τώρα χωρίς πλάκα.....Υπάρχει κάποιος που πληρώνει τέτοια ποσά?? Φαντάζομαι ότι όποιος τα καταφέρνει θα έχει πολύ δουλειά....εκτός αν δουλεύουμε για το ΤΣΜΕΔΕ και τα τσιγάρα του μήνα (όποιος καπνίζει..)

Edited by ikaros13
Link to comment
Share on other sites

Σε φίλο κάτω πενταετίας ήρθε 1050!! Όντως πρέπει να υπάρχουν διαφορετικές κατηγορίες....

 

http://syspeirosiaristeronmihanikon.blogspot.gr/2012/11/blog-post_2090.html

ανά τριετία πάει

Link to comment
Share on other sites

Μολις παρέλαβα το τσμεδε μου. 2538,66 ευρω ΑΠΟ 2015 ευρω ΠΕΡΙΠΟΥ.

δεν ξερω να πρεπει να εξοργιστω η να απελπιστω μεχρι δακρυων. Θελουν να κλεισουμε τα βιβλία? τι στο καλο θέλουν?

αν καταλαβα καλα και αν μετρα απο το 2011 ο νεος νομος του χρονου το 2014 θα ερθει 3000 ευρω λογω συμπληρωσης νεας τριετίας

Ειλικρινα δεν ξερω τι να κάνω.

Παντως σημερα 28/03 εχει συγκεντρωση στο ΤΣΜΕΔΕ απο το ΤΕΕ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.