Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Νέες εισφορές ΤΣΜΕΔΕ-ΕΤΑΕΕ


aifan

Recommended Posts

Καλησπερα συναδελφε dada

Καταρχην εχω καποια μηνυματα στο φορουμ οχι πολλα αλλα 240 στα οποια ειναι λογικο να μην εχεις παρακολουθησει αλλα τουλαχιστον μην βγαζεις βιαστικα συμπερασματα για το πως λειτουργω.οποτε χωρις να κουρασω θα σου πω οτι παντα ψαχνω πριν ρωτησω (αν δεις αλλα post μου) και στο συγκεκριμενο δεν βρηκα κατι(μπορεις ανετα να με κατηγορησεις οτι δεν ειμαι τοσο καλος οσο εσυ στο να τα βρισκω σωστα).δεν ειπα οτι δεν ηξερα οτι ανεβηκαν οι ασφαλιστικες εισφορες αλλα δεν ξερω αν μπορω να βρω ενα τροπο να αποφυγω κατι η να κανω διακανονισμο στο ποσο που ληγει 30/6.επισης το φορουμ αυτο εχει και ως σκοπο ,και χαιρομαι που συμμετεχω σε αυτο, της συνεργασιας και της αλλαγης αποψεων των μηχανικων γιαυτο ρωτησα, οτι απαντηση υπαρχει δεν την παιρνω ετοιμη ή δεδομενη ως νομο του κρατους,κανω διαλογο οποτε δε περιμενω φωστηρες.Tο να κρινεις καποιον απο εδω ειναι το μονο ευκολο και καλα κανεις.Για μενα τραγικο ειναι οταν την πεφτουμε ο ενας στον αλλον(δεν το εχω κανει ποτε σε κανενα συναδελφο και ουτε προκειται)ακομα και σε ερωτησεις που "εμεις" ως πολυ ενημερωμενοι και υπεροπτες γνωριζουμε η περιμενουμε στην γωνια για να του την πουμε.Η καταντια των μηχανικων ειναι οτι τρωγομαστε μεταξυ μας περισσοτερο απο οσο θα επρεπε εναντιων αυτων που μας βαλουν.οποτε εγω συναδελφε τελειως φιλικα θα σου πω να εισαι καλα,ευχαριστω που κοιταξες το μηνυμα μου και μου απαντησες και θα χαρω να τα ξαναπουμε σε καποιο θεμα με αλλη διαθεση και θα χαρω να σε βοηθησω αν μπορεσω η εσυ εμενα και να συναντηθουμε και να διαμαρτυρηθουμε μαζι, οχι μεταξυ μας, αλλα εναντιων αυτων που μας κλεβουν γιατι δεν εχω να χωρισω τιποτα με σενα ουτε ειμαι σε θεση να σε κρινω και εχω μονο θεματα που μας ενωνουν και μας συνδεουν

Edited by kostavros
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Παρεξήγησες τελείως τα λεγόμενά μου, αλλά δεν πειράζει. Και επειδή συμφωνώ οτι δεν έχουμε τίποτα να χωρίσουμε ας μην δώσουμε συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Δεστε κι αυτο,αν και δεν ειναι τελειως σχετικο,αλλα δειχνει οτι ολες οι καθυστερημενες οφειλες θα πανε στο ΙΚΑ

http://news.in.gr/economy/article/?aid=1231241453

πρεπει να δρασουμε αμεσα...

Link to comment
Share on other sites

Ρώτησα σήμερα το ΤΣΜΕΔΕ γιατί δεν έχει έρθει ακόμα το ειδοποιητήριο και πληρώνω 2274€ με 12 χρὀνια ασφάλισης.

Επίσης μου είπαν ότι η εισφορά υπερ ΟΑΕΔ θα πληρωθεί ΚΑΙ αναδρομικά από 1/1/2011 εώς 31/12/2012 σε ξεχωριστό ειδοποιητήριο.

Link to comment
Share on other sites

2400 € ηρθε σημερα το ραβασακι.Ηταν σε συσκευασια δωρου μαζι με μια σοδα για την χωνεψη.

ΤΟ ΠΟΛΛΑ ΛΟΓΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΤΤΑ .ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΑΛΛΟ............................................................

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σ όλους! Είναι εγγεγραμμένος στο τσμεδε απο 6/2009.Τωρα απο 958 μου ήρθε να πληρώσω 1259!Είναι όντως πλέον αυτό το ποσό??

 

Επίσης βλέπω ρε παιδιά οτι μ έχουν στη 2η ασφαλιστική κατηγορία.Στέκει αυτό?

Edited by christopografow
Link to comment
Share on other sites

Ανω τριετίας μπαίνεις στη δεύτερη ασφαλιστική κατηγορία ναι, με βάση το απίστευτο νομοσχέδιό τους...

Τα πράγματα είναι τραγικά και σαν κλάδος καθόμαστε και κοιτάμε να μας τσακίζουν επαγγελματικά και οικονομικά.

Οι αυξήσεις σε μηχανικούς άνω 20ετίας είναι τόσο ελεεινές, που απαιτούν ποσό γύρω στα 750 Ευρώ το μήνα, είναι να τρελαίνεσαι. Ποιος έχει τόση δουλειά και τόσα χρήματα??

Και εκτός των άλλων μας φορτωνουν και 10 ευρώ το μήνα για τον ΟΑΕΔ...που εμείς δεν γραφόμαστε καν!Το θέατρο του παραλόγου!

Έστω τα αναδρομικά, έστω αυτά, δεν μπορούσε η διοικησάρα μας του ΤΕΕ να απαιτήσει να μην πληρωθούν, τίποτα πια, καμία πειθώ, καμία δύναμη σαν όργανο εκπροσώπησης των μηχανικών??

Η στοχοποίηση του κλαδου είναι προφανής, σε κανέναν άλλο κλάδο δεν έγιναν τέτοιες παράλογες αυξήσεις. Το θέμα της αύξησης των εισφορών μας, ούτε καν παίζεται στα κανάλια, περναέι στα ψιλά των εφημερίδων, και ασφαλώς κανείς δεν νοιάζεται μιας που δεν υπάρχει οργανωμένη αντίδραση.

Ότι ανεβαίνει, δεν κατεβαίνει, μιας που επιτρέψαμε τώρα να σταλούν αυτές οι εισφορές, προβλέπω και να παγιωθούν, πολύ δύσκολα θα ξαναγυρίσουν στα ποσά προ κρίσης.

Και όποιος αντέχει πληρώνει, όποιος δεν αντέχει ή αλλάζει επάγγελμα ή φεύγει εξωτερικό για να μην δει την εφορεία να του κάνει ακόμα και κατασχέσεις επειδή δεν μπόρεσε να πληρώσει τις εξωφρενικές εισφορές τους. Μας τελειώσανε. :evil: :evil:

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σε κατάληψη το κτίριο του ΕΤΑΑ

 

Ο νέος διορισμένος διοικητής του ΕΤΑΑ "συνάδελφος" Σελιανάκης αφού πρώτα έφερε τα ΜΑΤ για να εμποδίσει την κινητοποίηση, πραξικοπηματικά ακύρωσε (με τεχνητή έλλειψη απαρτίας) τη συνεδρίαση του ΔΣ. Οι συγκεντρωμένοι μηχανικοί αποφάσισαν, σε επιτόπου συνέλευση που έγινε μέσα στο κτίριο, να παραμείνουν διεκδικόντας την πραγματοποίηση του ΔΣ ώστε να ακυρώσει προηγούμενη απόφαση του με την οποία εστάλησαν τα ειδοποιητήρια με τις ληστρικές εισφορές. Σε κάθε περίπτωση αποφάσισαν δε θα συνεδριάσει το ΔΣ του ΕΤΑΑ αν δεν έχει ως πρώτο θέμα την ακύρωση της αύξησης των εισφορών.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι πήγα στην διαμαρτυρια. Ηταν δυναμική αλλα απο κόσμο λιγος. Απορω βρε συνάδελφοι έχεουν όλοι να πληρωσουν τα απιστευτα ποσα αυτα? Γιατι κανεις δεν στηρίζει την προσπαθεια. Δεν προκειται για καποιο χαζο-συνδικαλιστικο αίτημα αλλά για την επιβιωση μας!!!!!!

Ολοι οι παρισταμενοι συμφωνουσαν οτι τα λεφτα αυτα που ζητανε δεν υπάρχουν.

Ισως τα ζητανε προκειμενου να χρωσταμε=> να πανε εφορια=> και να μπορουν να βαλουν χερι σε οτι εχουμε η δεν εχουμε (καποιεσ καταθεσεις η καποιο ακινητο). Αλλη λογικη εξηγηση δεν βλεπω

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.