Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Νέες εισφορές ΤΣΜΕΔΕ-ΕΤΑΕΕ


aifan

Recommended Posts

γεια σας και απο εμένα, έχω διαβάσει τόσα για το νέο ασφαλιστικό αλλά δεν έχω καταλάβει απο που θα εκδίδεται το ειδοποιητήριο??

 

Απο τον λογιστή μας? Απο αυτούς??

Υπάρχει μια κατηγορία μηχανικών που συνεργάζονται με μόνο έναν εργοδότη, μισθωτή εργασία στην ουσία αλλά με καθεστός ελευθερου επαγγελματία, βλέπω στον νόμο οτι υπάρχει επιλογή να ενταχθείς σε ένα ειδικό καθεστώς ασφάλισης, πως θα το μάθει το νέο ταμείο αυτό.

 

Επίσης κάποιοι λένε για νέα ειδοποιητήρια τέλος Ιανουαρίου, ισχύει κάτι τέτοιο??

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τρελλο μπλεξιμο θα γίνει και τελικά ο λογαριασμός θα έρχεται σε εμάς προσωπικά....

 

Δείτε μερικές περιπτώσεις, που πραγματικά δεν έχω καταλάβει πως θα λυθούν:

 

Περίπτωση 1. Εργαζόμενος Μηχανικός εργαζόταν το 2015 και είχε εισοδήματα από έναν εργοδότη, ενω το 2016 διέκοψε την συνεργασιά του με αυτόν και βρήκε αλλού δουλειά σε νέο εργοδότη. Ποιος εργοδότης θα συμμετέχει στις ασφαλιστικές εισφορές του 2017? Ο εργοδότης του 2015 έχει πληρώσει όλες τις υποχρεώσεις του προς τον εργαζόμενο σύμφωνα με το συμφωνητικό του και έχουν κοπεί τα απαραίτητα ΔΠΥ. Ο νέος εργοδότης από την άλλη μεριά αμείβει τον εργαζόμενο με πολύ μικρότερο ποσό, ποιός πληρώνει τι?

 

Περίπτωση 2. Μηχανικός που το 2015 εργαζόταν και είχε σημαντικό εισόδημα εμεινε ανεργος από τα μέσα του 2016 γιατί ο εργοδότης έκλεισε. Ποιος θα πληρώσει την εργοδοτική πλευρά το 2017? Εφόσον οι εισφορές του πρώτου εξαμήνου 2017 θα υπολογιστούν με βάση το εισόδημα του 2015, ο εν λόγω μηχανικός είναι αδύνατο να πληρώσει τις εισφορές του, ουτε μπορεί να κατηγορηθεί ότι δεν προνόησε για τις εισφορές αυτές αφού το 2015 δεν ήταν γνωστό ότι θα πλήρωνε το 38%. Εφόσον δεν πληρώσει, πέρα από τον κίνδυνο που διατρέχει για αναγκαστικά μέτρα εισπραξης θα του επιβληθεί πρόστιμο 8%, όταν το Β' εξάμηνο θα γίνει επανυπολογισμός των εισφορών με βάση το 2016 που θα είναι πολύ μικρότερες, τι θα γίνει με τις προσαυξήσεις του Α εξαμήνου σε ποσά που κακώς χρεώθηκαν?

 

Δεν συζητώ το γεγονός ότι όλοι οι εργοδότες θα αφαιρέσουν τα πιθανά ποσά που θα επιβληθούν σε αυτούς από την αμοιβή του εργαζόμενου, αυτό εννοείται. Όλοι σχεδόν οι μηχανικοί που αμοιβονται με μπλοκάκι σε τεχνικές εταιρείες καλύπτουν τις αμοιβές αυτές με επάλληλες συμβάσεις έργου διαφόρων ποσών και διάρκειας που το σύνολο τους αντιστοιχεί στην ετήσια αμοιβή του εργαζόμενου. Πως θα καταβληθεί το ποσό των εισφορών που αντιστοιχούν στον εργοδότη ως υπερβάλλον ποσό? ποιός θα έχει την ευθύνη καταβολής της εργοδοτικής εισφοράς? .... πάλι ο εργαζόμενος θα έχει την ευθύνη καταβολής των εισφορών... θα του στέλνουν το μπιλιέτο για το σύνολο του ποσού και θα τρέχει να πληρώσει....

 

Τα ερωτήματα δεν τελειώνουν... είναι τόσο διατρητη η διαδικασία που δεν νομίζω να βγεί άκρη....  προσωπικά έχω 100% αδυναμία καταβολής των εισφορών αυτών.... ουτε καν διακανονισμό δεν μπορώ να διανοηθώ ότι μπορώ να κάνω...

Edited by slammer
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι ψυχραιμία, δεν είστε μόνοι...

 

Είμαστε χιλιάδες σαν εσάς, και περιμένουμε όλοι μια περιβόητη εγκύκλιο, που όλο βγαίνει και όλο δεν βγαίνει...

 

Ας ελπίσουμε ότι όοοοοταν βγει, θα ξεκαθαρίσουν αρκετά. (μέχρι τότε....φέέέέέέέέέέέέταααααααααα)

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

τα νέα δεδομένα ίσως είναι ξεκάθαρα στο ΦΕΚ, και ίσως είναι ξεκάθαρα και στα προηγούμενα μηνύματα που διάβασα στο topic αλλά προσωπικά έχω μπερδευτεί.

 

Έστω π.χ κάποιος βγάζει 15.000/έτος καθαρά και είναι ασφαλισμένος πάνω από 5 έτη στο ΤΣΜΕΔΕ

 

Για το 2017, θα πληρώνει εισφορές (15.000*37,95%)/12 = 496,88/το μήνα

 

Θα υπάρχει όμως τα 2 πρώτα έτη μειωτικός συντελεστής 14% και τα 3 επόμενα 17%

Άρα θα πληρώσει [496,88-(496,88*14%)] = 427,32 το μήνα.(Η διαφορά που προκύπτει αποτελεί οφειλή και θα έρθει αναδρομικά κάποια στιγμή μετά το 2020)

 

Ως εδώ όλα καλά ή κάτι έχω καταλάβει/υπολογίσει λάθος;

 

Αν είναι σωστά, μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος γιατί βλέπω τα παρακάτω παραδείγματα στα site που είναι παραδείγματα μέσα απο το ΦΕΚ;

 

Παράδειγμα
Ασφαλισμένος του ΕΦΚΑ, προερχόμενος από το ΕΤΑΑ, άνω 5ετίας, που απασχολείται ως ελεύθερος επαγγελματίας, και συνεπώς εμπίπτει στις ρυθμίσεις του άρθρου 39 του ν.4387/2016, με ετήσιο εισόδημα με βάση το προηγούμενο φορολογικό έτος ύψους €18.000,00 καταβάλλει, την εξής μηνιαία εισφορά:
Ετήσιο Εισόδημα : €18.000,00
Μηνιαίο Εισόδημα : €1.500,00 (€18.000,00 / 12)
Μηνιαία Εισφορά : €300,00 (€1.500,00 x 20%)
Μετά την εφαρμογή των μειώσεων ο σφαλισμένος καταβάλλει μηνιαία εισφορά ύψους €211,12.

 

 

Επίσης περα απο το 14% και 17%, διαβάζω και για κάποιο ποσοστό προσαρμογής που ξεκινάει από 50% ....

 

Ευχαριστώ

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

τα νέα δεδομένα ίσως είναι ξεκάθαρα στο ΦΕΚ, και ίσως είναι ξεκάθαρα και στα προηγούμενα μηνύματα που διάβασα στο topic αλλά προσωπικά έχω μπερδευτεί.

 

Έστω π.χ κάποιος βγάζει 15.000/έτος καθαρά και είναι ασφαλισμένος πάνω από 5 έτη στο ΤΣΜΕΔΕ

 

Για το 2017, θα πληρώνει εισφορές (15.000*37,95%)/12 = 496,88/το μήνα

 

Θα υπάρχει όμως τα 2 πρώτα έτη μειωτικός συντελεστής 14% και τα 3 επόμενα 17%

 

Άρα θα πληρώσει [496,88-(496,88*14%)] = 427,32 το μήνα.(Η διαφορά που προκύπτει αποτελεί οφειλή και θα έρθει αναδρομικά κάποια στιγμή μετά το 2020)

 

Ως εδώ όλα καλά ή κάτι έχω καταλάβει/υπολογίσει λάθος;

 

Αν είναι σωστά, μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος γιατί βλέπω τα παρακάτω παραδείγματα στα site που είναι παραδείγματα μέσα απο το ΦΕΚ;

 

Παράδειγμα

Ασφαλισμένος του ΕΦΚΑ, προερχόμενος από το ΕΤΑΑ, άνω 5ετίας, που απασχολείται ως ελεύθερος επαγγελματίας, και συνεπώς εμπίπτει στις ρυθμίσεις του άρθρου 39 του ν.4387/2016, με ετήσιο εισόδημα με βάση το προηγούμενο φορολογικό έτος ύψους €18.000,00 καταβάλλει, την εξής μηνιαία εισφορά:

Ετήσιο Εισόδημα : €18.000,00

Μηνιαίο Εισόδημα : €1.500,00 (€18.000,00 / 12)

Μηνιαία Εισφορά : €300,00 (€1.500,00 x 20%)

Μετά την εφαρμογή των μειώσεων ο σφαλισμένος καταβάλλει μηνιαία εισφορά ύψους €211,12.

 

 

Επίσης περα απο το 14% και 17%, διαβάζω και για κάποιο ποσοστό προσαρμογής που ξεκινάει από 50% ....

 

Ευχαριστώ

Τα "παραδείγματα" του ΦΕΚ δεν αφορούν μηχανικούς!!!

Κατ' αρχήν αναφέρονται μόνο στο ποσοστό για την βασική σύνταξη (20%),  δεν περιλαμβάνουν δλδ νοσοκομειακή περίθαλψη (6.95%) και δεν περιλαμβάνουν επικουρική σύνταξη 7% και εφάπαξ 4%.

Με δυο λόγια μόνο παραδείγματα δεν είναι.

Περισσότερο μπερδεύουν παρά οδηγούν σε εξαγωγή ασφαλούς συμπεράσματος για το τι θα γίνει.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Οι μειώσεις κατά 30% και 15% αφορούν μόνο τον κλάδο κύριας σύνταξης και επιπλέον αναφέρονται στα έτη που έχουν παρέλθει από την ημερομηνία της πρώτης υπαγωγής στην ασφάλιση. Αν έχει όπως λες ήδη πάνω από 5 έτη στο ΤΣΜΕΔΕ, τότε ...δεν.

 

Άρθρο 39, παρ. 1β., του ν.4387/2016: <<...το ποσοστό της μηνιαίας ασφαλιστικής εισφοράς για τον κλάδο κύριας σύνταξης ανέρχεται μηνιαίως σε ποσοστό 14% για τα πρώτα δύο (2) έτη από την πρώτη τους υπαγωγή στην ασφάλιση, σε ποσοστό 17% για τα επόμενα τρία (3) έτη και σε ποσοστό 20% για το διάστημα μετά το 5ο έτος της υπαγωγής τους στην ασφάλιση>>.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Τα "παραδείγματα" του ΦΕΚ δεν αφορούν μηχανικούς!!!

Κατ' αρχήν αναφέρονται μόνο στο ποσοστό για την βασική σύνταξη (20%),  δεν περιλαμβάνουν δλδ νοσοκομειακή περίθαλψη (6.95%) και δεν περιλαμβάνουν επικουρική σύνταξη 7% και εφάπαξ 4%.

Με δυο λόγια μόνο παραδείγματα δεν είναι.

Περισσότερο μπερδεύουν παρά οδηγούν σε εξαγωγή ασφαλούς συμπεράσματος για το τι θα γίνει.

 

το συγκεκριμένο ανέφερε πρώην ΕΤΑΑ και άνω 5ετίας. Οντως θα υπολογιζει μονο το 20%. Αλλα έκπτωση σύμφωνα με τα παρακάτω δεν υπάρχει, ενώ την αναφέρει το παραδειγμα

 

Οι μειώσεις κατά 30% και 15% αφορούν μόνο τον κλάδο κύριας σύνταξης και επιπλέον αναφέρονται στα έτη που έχουν παρέλθει από την ημερομηνία της πρώτης υπαγωγής στην ασφάλιση. Αν έχει όπως λες ήδη πάνω από 5 έτη στο ΤΣΜΕΔΕ, τότε ...δεν.

 

Άρθρο 39, παρ. 1β., του ν.4387/2016: <<...το ποσοστό της μηνιαίας ασφαλιστικής εισφοράς για τον κλάδο κύριας σύνταξης ανέρχεται μηνιαίως σε ποσοστό 14% για τα πρώτα δύο (2) έτη από την πρώτη τους υπαγωγή στην ασφάλιση, σε ποσοστό 17% για τα επόμενα τρία (3) έτη και σε ποσοστό 20% για το διάστημα μετά το 5ο έτος της υπαγωγής τους στην ασφάλιση>>.

 

Άρα στο παράδειγμα μου, καταλήγουμε στα 496,88/το μήνα χωρίς καμία έκπτωση.

Edited by Antonis Sv
Link to comment
Share on other sites

το συγκεκριμένο ανέφερε πρώην ΕΤΑΑ και άνω 5ετίας. Οντως θα υπολογιζει μονο το 20%. Αλλα έκπτωση σύμφωνα με τα παρακάτω δεν υπάρχει, ενώ την αναφέρει το παραδειγμα

 

 

Άρα στο παράδειγμα μου, καταλήγουμε στα 496,88/το μήνα χωρίς καμία έκπτωση.

Συνάδελφε διάβασε το άρθρο 98 του νόμου και θα τα βρεις όλα εκεί όσον αφορά τις εκπτώσεις!

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

ωραία, του έριξα μια ματιά γιατί έχω και ένα κεφάλι καζάνι.

 

άρα στο παράδειγμα που χρησιμοποίησα παραπάνω, δηλαδή για έστω εισόδημα 15.000, υπάρχει 47% ποσοστό προσαρμογής των εισφορών μέχρι το 2020.

 

δηλαδή υπάρχει μείωση 47%, άρα πληρώνεις 15.000*0,3795*0,53/12 = 251 ευρώ/μήνα

 

και  η "διαφορά" από την μείωση αποτελεί ασφαλιστική οφειλή που θα πρέπει να αποδοθεί κάποια στιγμή.

 

είδα φως στο τούνελ ή ακόμα μαύρα μεσάνυχτα;

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.