Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Νέες εισφορές ΤΣΜΕΔΕ-ΕΤΑΕΕ


aifan

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αυτή η έκπτωση δεν είναι οφειλή.

Οφειλή είναι για τους νέους ασφαλισμένους, αυτό που ρώτησες πρώτο.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτή η έκπτωση δεν είναι οφειλή.

Οφειλή είναι για τους νέους ασφαλισμένους, αυτό που ρώτησες πρώτο.

Sorry που επιμένω, αλλά τα έχω μπλέξει.

Για τους άνω 5ετίας (ανεξάρτητα από την κατηγορία που είμαστε, αν έχουμε κάνει αίτηση για χαμηλότερη κατηγορία κλπ), το ποσό που θα πληρώνουμε θα είναι αυτό που προκύπτει από τους παραπάνω πίνακες, όπου άνω των 7.000 υπάρχει έκπτωση. Έτσι δε θα έχουμε καμία ασφαλιστική οφειλή.

Για τους μηχανικούς κάτω 5ετίας όμως, η έκπτωση θα είναι οφειλή που θα πρέπει να αποδοθεί αργότερα.

Σωστά τα κατάλαβα?

Link to comment
Share on other sites

Sorry που επιμένω, αλλά τα έχω μπλέξει.

Για τους άνω 5ετίας (ανεξάρτητα από την κατηγορία που είμαστε, αν έχουμε κάνει αίτηση για χαμηλότερη κατηγορία κλπ) (Στον νόμο Κατρούμπαλου δεν υπάρχουν ασφαλιστικές κατηγορίες), το ποσό που θα πληρώνουμε θα είναι αυτό που προκύπτει από τους παραπάνω πίνακες, όπου άνω των 7.000 υπάρχει έκπτωση. Έτσι δε θα έχουμε καμία ασφαλιστική οφειλή.

Για τους μηχανικούς κάτω 5ετίας όμως, η έκπτωση θα είναι οφειλή που θα πρέπει να αποδοθεί αργότερα.

Σωστά τα κατάλαβα? (Ναι. Οι κάτω 5ετίας έχουν εκπτώσεις που αποτελουν ασφαλιστική οφειλη, δες στον νόμο το άρθρο 37, εδάφιο 2. Οι άνω 5ετίας έχουν διαφορετικού τύπου έκπτωση --γίνεται μέσω μείωσης του ασφαλιστέου εισοδήματος, δηλαδή δεν ταυτίζεται το ασφαλιστέο με το φορολογητέο εισόδημα. Η διαφορά της εισφοράς που προκύπτει δεν αποτελεί ασφαλιστική οφειλή, δες στον νόμο το άρθρο 98 )

Edited by georgegaleos
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Άρα για φορολογητέο πχ 15.000, για τα 5 πρώτα χρόνια, βλέπω πως βγαίνει περίπου όσο βγαίνει και αν είχαμε ΟΑΕΕ

 

Για να μην τρέξουμε να ξεγραφτουμε και καλα;

 

 

ΟΑΕΕ:

 

15.000*26.95% = 4042,5

 

ΕΤΑΑ:

 

7033*0,3795+(13000-7033)*0,3795*50%+(14000-13000)*0,3795*(100%-49%)+(15000-14000)*0,3795*(100%-48%) = 4192,15

 

Μην μου πείτε τα έκανα πάλι λάθος, θα κάνω καμιά τρέλα :smile:

Link to comment
Share on other sites

Άρα για φορολογητέο πχ 15.000, για τα 5 πρώτα χρόνια, βλέπω πως βγαίνει περίπου όσο βγαίνει και αν είχαμε ΟΑΕΕ

 

Για να μην τρέξουμε να ξεγραφτουμε και καλα;

 

 

ΟΑΕΕ:

 

15.000*26.95% = 4042,5

 

ΕΤΑΑ:

 

7033*0,3795+(13000-7033)*0,3795*50%+(14000-13000)*0,3795*(100%-49%)+(15000-14000)*0,3795*(100%-48%) = 4192,15

 

Μην μου πείτε τα έκανα πάλι λάθος, θα κάνω καμιά τρέλα :smile:

 

 

 

τώρα υπολόγισε και τί σύνταξη θα έπαιρνες αν είχες ΟΑΕΕ με την σύνταξη που θα πάρεις με το νέο ασφαλιστικό σύστημα και πες μας αν θα είναι ή ίδια.

μάλλον θα είναι πολύ χαμηλότερη.

Link to comment
Share on other sites

Αμα βγαζεις 30000Ε καθαρα, μην το πεις ουτε του παππα....

Το θεμα είναι τι μένει οχι τι βγάζεις.

30.000-8.000=22.000 Μειον  30% περιπου εφορία μένουν 15.000.-->1.250/μήνα

 

και ολα αυτά με τζίρο τουλάχιστον 35.000 δλδ 3.000/μήνα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Α γεια σου! Μετά μου λένε έχεις...Τι έχω στην τσέπη, τι παίρνει το κράτος.... Τίποτα μάγκες μετανάστευση.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

τώρα υπολόγισε και τί σύνταξη θα έπαιρνες αν είχες ΟΑΕΕ με την σύνταξη που θα πάρεις με το νέο ασφαλιστικό σύστημα και πες μας αν θα είναι ή ίδια.

μάλλον θα είναι πολύ χαμηλότερη.

 

δεν έχω φτάσει ακόμα εκεί.

 

και δεν υπονόησα πως αξίζει να παραμείνεις στο ΤΕΕ (ΤΣΜΕΔΕ) αφού βγαίνουν τα ίδια να πληρώσεις

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.