Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

kalamakiotis

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 4,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Στην περίπτωση που κάποιος έχει πάρει 1 προέγκριση και αναφέρεται ώς σύνολο πολυκατοικίας και είναι ένας ο ιδιοκτήτης χρειάζεται ότι αναφέρεται στη σελίδα του προγράμματος δλδ γενική συνέλευση κτλ...επίσης ένα ΠΕΑ θα πρέπει να γίνει φαντάζομαι. Καμία εμπειρία;

Edited by antboton
Link to comment
Share on other sites

Οπως διαπιστώνει σωστά ο dib το θέμα έγινε πολύ μεγάλο.

 

Επειδή η επεξεργασία του από εμένα και ο διαχωρισμός του σε επί μέρους θέματα είναι σχεδόν αδύνατο να γίνει, προτείνω στους συναδέλφους να αρχίσουν νέα topics στο πρότυπο του ''Εξοικονόμιση κατ' οίκον-Σύμβουλος έργου''.

 

Οταν δημιουργηθούν κάποια ικανά σε αριθμό θέματα με περιεχόμενο που θα επιλέξουν οι ίδιοι οι συνάδελφοι (που ξέρουν καλύτερα τι είναι ανάγκη να συζητηθεί) θα μπορέσω κι εγώ να κλειδώσω το παρόν.

 

γιατι δεν μπορουν να μπουν σαν υποκατηγοριες για να ναι μαζεμενα κατω απο κοινο αρχικο τιτλο?

Link to comment
Share on other sites

Η μόνωνη πλάκας δαπέδου σε επαφή με το έδαφος επιδοτείται? και εαν ναι σε πια κατηγορία την 2β μόνωσξ πιλοτής 50ε/τ.μ?.  στην κατοικία που κάνω το ΠΕΑ είναι προ του 55 και έχει βγει άδεια το 2008 για αντικατασταση στέγης και κάποιες άλλες εργασίες μεταξύ των οποίων και αντικατάσταση δαπέδων.

Link to comment
Share on other sites

Η μόνωνη πλάκας δαπέδου σε επαφή με το έδαφος επιδοτείται? και εαν ναι σε πια κατηγορία την 2β μόνωσξ πιλοτής 50ε/τ.μ?.  στην κατοικία που κάνω το ΠΕΑ είναι προ του 55 και έχει βγει άδεια το 2008 για αντικατασταση στέγης και κάποιες άλλες εργασίες μεταξύ των οποίων και αντικατάσταση δαπέδων.

ναι το βάζεις σαν εσωτερική θερμομόνωση και με αιτιολόγηση τα προφανή...

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι με το θέμα των αιτήσεων μετά από τηλεφωνική (και όχι έντυπη ή άλλη επίσημη απάντηση όπως επιδίωξα).

  • Από το ΥΠΕΚΑ αναφέρουν πως ο ίδιος ιδιοκτήτης μπορεί να κάνει περισσότερες από μία αιτήσεις για οριζόντιες ιδιοκτησίες που κατέχει στο ίδιο κτίριο (κτίριο με τη θεώρηση της ΤΟΤΕΕ) στην περίπτωση σύστασης οριζόντιων ιδιοκτησιών και να επιδοτηθεί με 15.000 χ οριζόντιες ιδιοκτησίες με το ΠΕΑ σε τμηματική μορφή.
  • ΠΕΑ για ολόκληρο κτίριο μπορεί να κατατεθεί σε αίτηση για ολοκληρη την πολυκατοικία και πάλι όμως επιδοτείται η πολυκατοικία ανάλογα με τις οριζόντιες ιδιοκτησίες (15.000 χ Ψ) ακόμα και για 1 άνθρωπο.

Σωστά αναφέρουν λοιπον οι συνάδελφοι εδώ όσα ανέφεραν. Για να μην τους παρεξηγώ κιόλας. Με αυτό το σκεπτικό εγκρίθηκαν οι αιτήσεις και με αυτό το σκεπτικό κατέθεσαν.

Εγώ επιμένω και πραγματικά εύχομαι να μην είμαι ο μόνος πως

  • Ούτε επίσημα απαντάει κάποιος ώστε να ξεκαθαριστεί το θέμα και
  • Το τμηματικό ΠΕΑ (και ειδικά σε ενδιαμέσως της πολυκατοικίας οριζόντιες ιδιοκτησίες - με αδιαβατικά δάπεδα ή οροφές) δεν είναι σωστή πρακτική ενεργειακής κατάταξης ή "αναβάθμισης"
  • Στην εφορία για την ενοικίαση του διαμερίσματος θα μπορούσε ο ιδιοκτήτης να καταθέσει το ΠΕΑ ολόκληρου κτιρίου (το οποίο περιέχει το διαμέρισμα) ενώ στο εξοικονομώ στην κατάθεση αίτησης για διαμέρισμα δεν μπορεί να κατατεθεί το ΠΕΑ ολόκληρου του κτιρίου. Το ΠΕΑ αντιμετωπίζεται διαφορετικά στις 2 διαδικασίες το οποίο για μένα είναι τεράστιο λάθος. Γι αυτό η υπάλληλος της τράπεζας μου ζήτησε την αλλαγή (!) του ΠΕΑ από όλο το κτίριο μόνο στη μία οριζόντια ιδιοκτησία.
  • Η τράπεζα ουσιαστικά "σπρώχνει" τον εν. επιθ. να βγάλει το ΠΕΑ μια ολόκληρης πολυκατοικίας τμηματικά ασχέτως αν ιδιοκτήτης, ΚΑΕΚ, Οικ. αδ. κλπ είναι ίδια στην περίπτωση 1 ιδιοκτήτη ακινήτου. Η επόμενη έκδοση των ΤΟΤΕΕ μάλλον θα μιλάει για ιδιοκτησίες και όχι για κτίρια :mrgreen:

Ίσως ήρθε η ώρα να συστήσω οριζόντια ιδιοκτησία στην επόμενη δήλωση να πάρω και γω 45.000€ αντί για 15.000€ που πήρα αρχικά... :mrgreen:

Την επόμενη λέω να βγάλω απλά το ΠΕΑ και να αφήσω το 250άρι του συμβούλου και της χαρτούρας αλλού (θα ρεφάρω από τη σύσταση οριζόντιας :shock: ). Τη θεωρώ τραγική τη λογική. Ξαναλέω. Δική μου άποψη.

 

ps: Ηλία αν ανοίξει θέμα για τη διαδικασία μπορείς να με  :arrow:  από εδώ...

ps2: Σίγουρα δε θα βγάλω (εγώ τουλάχιστον) λογισμικό για τα έντυπα του εξοικονομώ...

Edited by Sw0rdf1sh
Link to comment
Share on other sites

Sw0rdf1sh επιμένω να σου απαντώ, γιατί κάποια άτομα από δω μέσα, κάποιοι προσπαθούμε να τα βοηθήσουμε περισσότερο από ότι τον μέσο όρο, λόγω της προσφοράς τους εδώ μέσα και είναι προφανές πως είσαι ένα από αυτά.

 

Εσύ τελικά τι ακίνητο θέλεις να εντάξεις στο πρόγραμμα;

Δύο ορόφους από κτίριο περισσότερων ορόφων;

Δύο ορόφους από διόροφο κτίριο, που απλά δεν έχει γίνει σύσταση ιδιοκτησίας;

κάτι άλλο;

 

Αν βέβαια δεν έχεις απορίες για την περίπτωσή σου, ...πάμε παρακάτω :smile:

Link to comment
Share on other sites

Το χω λυσει το δικο μου το θεμα tsx.

Και η διαφωνια νομιζω βοηθαει.

 

Ειχα διπλοκατοικια με εναν ιδιοκτητη. Εκανα πεα σε ολο το κτιριο. Μ ζητηθηκε να το αλλαξω το πεα μονο στη μια ιδιοκτησια.

 

Τελικα θα παω ως συνολικη πολυκατοικια με το ιδιο πεα και κατανομη δαπανων ανα ιδιοκτησια να ξεμπλεξει ο ανθρωπος με μενα που εμπλεξε!

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο ρε συνάδελφοι που βάζετε πολυκατοικίες...

Αναρωτιόμουν γενικά αν υπάρχουν τέτοιες υπαγωγές γιατί ασχολούμαι πολύ με το αστικό δίκαιο και γνωρίζω πόσο δύσκολες είναι οι συνιδιοκτησίες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.