Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Εννοείται πως μπορείτε να βάλετε περισσότερα τ.μ. όταν έχουμε θερμομόνωση οροφής ή πυλωτής. Είναι σίγουρο αυτό διότι 

1ο το έχω κάνει

2ο μου το έχουν επιβεβαιώσει από το buildingcert

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πήγα σήμερα στην γνωστή τράπεζα και για σύμβουλο έργου μου ζήτησαν επαγγελματικό λογαριασμό (όψεως). Άρχισα να γκρινιάζω αλλά με λέει η υπάλληλος πως είναι 1 λεπτό διαδικασία και έτσι τον άνοιξα.....

Link to comment
Share on other sites

Προφανως ειναι για την κατεθεση της αμοιβης συμβουλου. Αλλο αυτο και αλλο το να σου λενε ...για να σου κανω την αιτηση να υπαχθεις στο προγραμμα θα πρεπει να εχει λογαριασμο εδω.!!!

Link to comment
Share on other sites

Σε ισόγεια μονοκατοικία με θερμαινόμενο χώρο 85τμ ο πελάτης μου θέλει να βάλει θερμόμόνωση και στεγάνωση με αφρό πολυουρεθάνης στο δώμα. Λόγω των προβόλων που υπάρχουν στο δώμα μαζί με το ύψος του στηθαίου η επιφάνεια που πρέπει να μπει ο αφρός είναι 130τμ.

Μπορώ (αφού αιτιολογήσω) να δηλώσω εμβαδό τα 130τμ ή θα απορριφθεί  η αίτηση?

 Καλημέρα σας !

Παρακολουθώ το forum του εξοικονομώ από την αρχή του και κατά περίσταση άλλα δικά σας ...

Επί του προκειμένου αποφάσισα ως ιδιώτης να κάνω αίτηση στο πρόγραμμα . Το σπίτι 112τμ ,η ταράτσα 162,56 και το στηθαίο 47 τρέχοντα μέτρα .Η αίτηση έγινε στην Εθνική Τράπεζα η οποία έχει αναθέσει την επεξεργασία των αιτήσεων στην εταιρεία παροχής υπηρεσιών Planet(πληροφοριακά)και απαγορεύεται ρητώς η απευθείας επικοινωνία μαζί τους(άντε βγάλε άκρη) ενώ ταυτόχρονα οι υπάλληλοι της τράπεζας δηλώνουν ''εγώ δεν είμαι μηχανικός για να ξέρω'' .Ενώ εγκρίνανε την μόνωση ταράτσας 162,56τμ ,μου απορρίψανε το στηθαίο 47 τρέχοντα μέτρα χτίσιμο-σοβάτισμα ως απαραίτητη και αναγκαία εργασία για την ορθή λειτουργία αυτής την οποία ο ενεργειακός επιθεωρητής είχε γράψει στο έντυπο πρότασης παρεμβάσεων . Ακολουθεί email στο ΥΠΕΚΑ .....Καλημέρα σας ! Είμαι στο στάδιο της μηχανογραφημένης αίτησης από την τράπεζα πρός δική μου υπογραφή.Είμαι στην Εθνική Τράπεζα και ενώ ο ενεργειακός επιθεωρητής έχει βάλει σαν παρέμβαση την κατασκευή δώματος(υγρομόνωση) την οποία αποδέχεται η τράπεζα ,δεν αποδέχεται την κατασκευή στηθαίου (χτίσιμο-σοβάτισμα 47 τρέχοντα μέτρα) ώς απαραίτητη και αναγκαία εργασία για την ορθή λειτουργία αυτής . Επίσης σας ενημερώνω ότι σε τηλεφωνική επικοινωνία με το helpdesk του προγράμματος (πρό συμπλήρωσης εντύπου παρεμβάσεων και κίνησης για ένταξη στο εν λόγω πρόγραμμα) αρμόδιος τεχνικός υπηρεσία σας με είχε ενημερώσει προφορικά ότι η κατασκευή στηθαίου καλύπτεται από το πρόγραμμα(είναι αυτονόητο, επί λέξη). Τι ισχύει τελικά? Εάν πράγματι εντάσσεται στο πρόγραμμα σε ποιά κατηγορία μπαίνει γιατί την 2Α μου την απέκλεισε η Εθνική Τράπεζα. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθεια σας !!!

Η απάντηση ΥΠΕΚΑ

 Αγαπητέ κύριε,

Σε απάντηση του ερωτήματός σας, σας ενημερώνουμε

 

Σύμφωνα με το κεφ.3 του Οδηγού του Προγράμματος , έχουμε :

 

«Στις ανωτέρω δαπάνες ανά ειδικότερη παρέμβαση συμπεριλαμβάνονται τυχόν:

 

Ø       Πρόσθετες αναγκαίες εργασίες για την ολοκληρωμένη υλοποίηση της παρέμβασης όπως σκαλωσιές, επιχρίσματα, μικροεργασίες αποκατάστασης της εμφάνισης του στοιχείου στο οποίο έγινε η παρέμβαση, αποξηλώσεις/ καθαιρέσεις και αποκομιδή, σήτες, διαμόρφωση κλίσεων απορροής στο δώμα, υγρομόνωση, απαραίτητες εργασίες και επεμβάσεις για την ορθή λειτουργία/συμπεριφορά της θερμομόνωσης, απαραίτητες επεμβάσεις στη στέγη (π.χ. αντικατάσταση κεραμιδιών) κ.λπ.»

 

Συνεπώς, στην δική σας περίπτωση, εφόσον η κατασκευή στηθαίου είναι απαραίτητη και αναγκαία εργασία για την ορθή λειτουργία της μόνωσης(θα πρέπει να το αναφέρει αυτό ο ενεργειακός επιθεωρητής στο έντυπο Προτάσεων-Παρεμβάσεων) τότε είναι επιλέξιμη (στην κατηγορία  2.Α).

 

Και ενώ μετά από την επίσημη απάντηση του ΥΠΕΚΑ πίστευα ότι θα ενταχθεί και το στηθαίο ,αφού είχε ήδη αναγραφεί στο έντυπο πρότασης παρεμβάσεων ,στην κατηγορία 2Α δεν κατέστη δυνατό αφού ''οι υπάλληλοι της τράπεζας δεν είναι μηχανικοί'' ενώ παράλληλα μιλάνε μόνο αυτοί με την Planet και ως επίσημη απάντηση τράπεζας δόθηκε το  ''ξέρει ο μηχανικός τι να κάνει '' !!!  Φυσικά η αίτηση υπογράφτηκε από μέρους μου χωρίς το στηθαίο να εγκρίνεται παρά την δικαίωση από το ΥΠΕΚΑ...

Συγγνώμη αν σας κούρασα με το μεγάλο κείμενο ,ελπίζω να βοήθησα !!!

Link to comment
Share on other sites

Σωστά το απέρριψαν, αφού η συγκεκριμένη εργασία (όπως και οι υπόλοιπες) περιλαμβάνεται στην τιμή μονάδος για τη θερμομόνωση-στεγάνωση κλπ. 

Η απάντηση του ΥΠΕΚΑ το αναφέρει σαφώς.

Και καλά, εσύ δεν γνωρίζεις τα σχετικά, ο συνάδελφος εν. επιθ. δεν σε ενημέρωσε?

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Δημήτρη καλησπέρα.

 

Αν μπορούσες να ανεβάσεις το κείμενο, όπως το είχε διατυπώσει ο ενεργειακός επιθεωρητής στο έντυπο πρότασης παρεμβάσεων, θα βοηθούσε να καταλάβουμε καλύτερα ποιός έχει δίκιο.

 

Σε κάθε περίπτωση, εσύ δικαιούσαι 40 €/τμ για την όποια επιφάνεια τελικά θα μονωθεί. Σε αυτό το ποσό περιλαμβάνονται και όλα τα συμπληρωματικά μερεμέτια που απαιτούνται (όπως είναι το στηθαίο).

 

Αν σου ενέκριναν λοιπόν όλη την ταράτσα (162,56 τμ) όπως λες, τότε δικαιούσαι μάξιμουμ 40 x 162,56 = 6.502,40 €.

 

Αν ο επιθεωρητής σου είχε κοστολογήσει επιπλέον αυτού του ποσού το στηθαίο, μάλλον έκανε λάθος.

Edited by vagom
Link to comment
Share on other sites

Φίλε Δημήτρη καλησπέρα.

 

Αν μπορούσες να ανεβάσεις το κείμενο, όπως το είχε διατυπώσει ο ενεργειακός επιθεωρητής στο έντυπο πρότασης παρεμβάσεων, θα βοηθούσε να καταλάβουμε καλύτερα ποιός έχει δίκιο.

 

Σε κάθε περίπτωση, εσύ δικαιούσαι 40 €/τμ για την όποια επιφάνεια τελικά θα μονωθεί. Σε αυτό το ποσό περιλαμβάνονται και όλα τα συμπληρωματικά μερεμέτια που απαιτούνται (όπως είναι το στηθαίο).

 

Αν σου ενέκριναν λοιπόν όλη την ταράτσα (162,56 τμ) όπως λες, τότε δικαιούσαι μάξιμουμ 40 x 162,56 = 6.502,40 €.

 

Αν ο επιθεωρητής σου είχε κοστολογήσει επιπλέον αυτού του ποσού το στηθαίο, μάλλον έκανε λάθος.

Ακριβώς έτσι...

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.... υπαρχει καμμια καινουρια λιστα με εγκρισεις?

η τελευταια ποια ειναι?

http://www.etean.gr/...icle.aspx?ID=37

 

 

Σήμερα στην εκπομπή ''Κοινωνία ώρα Mega'' ο ΥΠΕΚΑ δήλωσε ότι θα ζητήσει συνάντηση με την Ένωση Τραπεζών μέσα στην εβδομάδα γιατί έχει 140χιλ αιτήσεις έτοιμες και δεν εκταμιεύουν τα χρήματα(τα έχωσε) . Επίσης ότι θα ζητήσει επιπλέον 200εκ από το Υπ.Οικονομικών για το εν λόγο πρόγραμμα.

Edited by Δημήτρης75
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.