Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Διάγραμμα ροής


mariasp14

Recommended Posts

Πολύ σωστός και κατανοητός. Οπότε γιατί σφραγίζουν διαγράμματα ροής ΑΜ, ΜΜ κτλ που ουδεμία σχέση έχουν....και τα δέχονται μάλιστα? Αυτή είναι η απορία μου..

Εχω ένα σουβλατζίδικο και ζητήθηκε διάγραμμα ροής. Μου φαίνεται κάπως να το φτιάξω

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι τώρα δεν υπήρχε αυτή η λεπτομέρεια για τη σύνταξη και τον υπογράφοντα.Τώρα με το νέο ΦΕΚ ίσως κάποιες υγειονομικές υπηρεσίες να ζητάνε ότι και πριν  και κάποιες άλλες να είναι πιο τυπικές και να θέλουν τη σχετική ειδικότητα

Link to comment
Share on other sites

Σωστή η απορία του  Ικαρου και η παρατήρηση του Φαέθωνα, ωστόσο τα ΔΡ αποτελούν πλέον τμήμα της τεχνικής έκθεσης και πρέπει να είναι συσχετισμένα με την κάτοψη. Δηλ αν π.χ. παραλαμβάνεις κάτι και το βάζεις στο ψυγείο ορίζεις στην κάτοψη σημείο παραλαβής π.χ. Π και ψυγείο π.χ. Ψ. Είναι κάτι σαν εσωτερικό λειτουργικό διάγραμμα της επιχείρησης κι έχει να κάνει με τον εξοπλισμό ο οποίος πρέπει να φαίνεται στην κάτοψη και τις δραστηριότητες που λαμβάνουν χώρα εντός του ΚΥΕ (οι ΑΜ θα καταλάβουν πιο εύκολα και σαν ειδικότητα είναι πιο κοντά σ' αυτό από τους ΧΜ, θα διαφωνήσω με το Μανώλη)

Κατ' ουσία σε όσα ΔΡ έφτιαξα φώναξα το μαγαζάτορα να μου περιγράψει με ανατριχιαστικές λεπτομέρειες τη λειτουργία του ΚΥΕ (από πρώτες ύλες μεχρι αποκομιδή σκουπιδιών)

Δε βαριέσαι εδω έχουμε γίνει συμβολαιογράφοι, λογιστές και οτιδήποτε άλλο άσχετο ας γίνουμε και καφετζήδες και εστιάτορες (θα χρειαστεί περισσότερο)

Edited by imhotep
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Είναι τόσο άσχετες (συνήθως είναι γυναίκες) αυτές του υγειονομικού που όταν πρωτοείδαν το διάγραμμα ροής σε κάτοψη που τους παρουσίασα, με κοίταζαν όπως η αγελάδα το τραίνο.

Τέλος πάντων σε αυτά τα θέματα, τρομερά βοηθητικό είναι το μπλογκ του Παπαδάκη (προιστάμενος υγειονομικού Ηρακλείου).Ο πιό ενημερωμένος δημόσιος υπάλληλος...

  • Upvote 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Πήγα να ρωτήσω στην Δνση Υγιεινής για το ΔΡ και μου έδωσαν ένα "πρότυπο" από αναψυκτήριο....

Είχε 4 κουτάκια.

1. Προμήθεια

2. Παραλαβή

3. Αποθήκευση

4. Σερβίρισμα

Ευτυχώς που διάβασα εδώ μέσα για το blog του Παπαδάκη....

Link to comment
Share on other sites

http://epoptes.wordpress.com/νομοθεσια/καταστήματα-υγειονομικού-ενδιαφέρον/οδηγίες-για-καταστήματα-υγειονομικο/

 

Eπισυνάπτω και την διεύθυνση για όσους δεν τον βρίσκουν,ο άνθρωπος είναι φαινόμενο και απαντάει σε όλες τις ερωτήσεις που του γίνονται...

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Εγω ξερω οτι μια μλκ που ονομαζεται Διαγραμμα Ροης, το καναμε ολοκληρο θεμα......

 

Αλλα και αλλα ζητανε, αυτο μας πειραξε.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Πολλοί το βλέπουν, λίγοι το καταλαβαίνουν.

 

Δώστε περισσότερη βάση στη μελέτη που το συνοδεύει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.