Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Βασικός μισθός μισθωτού μηχανικού τ.ε.


odysseas1988

Recommended Posts

Ιδια φαση αλλα με 500 καθαρα και πηγα,το θεμα ειναι οτι εχουνε πολλα λεφτα οι εταιρειες και δεν δινουνε οχι δεν εχουνε

Ναι η βενζινη εμενα μου ειναι εξοδο. 1600 κυβικα. Θελω πανε ελα την μερα το μεγιστο δεκα ευρω.

 

Τα εβαλα κατω αν μενω στους γονεις μου για ακομα ενα χρονο μου μενουν διακοσα ευρω το μηνα γιατι συμμετεχω στα ψωνια παντου, ουτε συζητηση να παω μαζι με την κοπελα μου να βρουμε σπιτι. Θα νοικιασουμε και θα τρωω την αποζημίωση απο την προηγουμενη εταιρια

Link to comment
Share on other sites

Ως βλεπω την κοπελα να σε στέλνει... (Πλακα κανω). Πάντως ειναι πολυ λίγα τα λεφτα :(

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ως βλεπω την κοπελα να σε στέλνει... (Πλακα κανω). Πάντως ειναι πολυ λίγα τα λεφτα :(

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Χαχα ναι..αλλα αν ηταν λιγο παραπανω θα το σκεφτομμουν πχ 750 τωρα αν βγαλω τα λεφτα απο την βενζινη, θα δουλευω για δεκα τεσσερα ευρω τη μερα.

 

Η παλια μου δουλεια ηταν ενα τεταρτο το πολυ, μια εβδομαδα με το δικο μου αμαξι μια με αλλο. Τωρα κανω 70+ χιλιομετρα πανε ελα το λιγοτερο.

 

Το κακο που μου ειπε ειναι οτι θελουμε εναν να ναι μηχανικος απλα για να βρισκει τι βλαβες της μηχανης πιο γρηγορα, μετα απο χρονια θα δουμμε αν ανεβεις και δεν θα κοιτας να τελειωνει το 8ωρο.

 

Δεν ξερω αν ηταν κοντα εστω και εικοσι χιλιομετρα θα πηγαινα με αυτα τα λεφτα, τωρα απλα λεω οτι εχω δουλεια να μην καθομαι

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Τα λεφτά είναι βασικός μισθός για πτυχίο ΤΕ και να υποθέσω είσαι άνω των 25. 

Οι εποχές είναι δύσκολες δυστυχώς. Από εμπειρία θα σου πώ ότι δεν είναι μόνο τα λεφτά της βενζίνης. Ο σύζυγος μου έκανε 70 χλμ πήγαινε έλα στην δουλειά, ήθελε μέσω όρο τον μήνα 200 ευρώ βενζίνη - λίγο αν έχεις αργήσει το πατάς παραπάνω κλπ. Κάθε 2 χρόνια ανελλιπώς ήθελε λάστιχα, το  - τα κρατάω κανα χρόνο παραπάνω - δεν υπήρχε. Κάποια στιγμή που κάναν έργα στον δρόμο στο 9 μηνό άλλαξε ξανά λάστιχα. Σέρβις κάθε 6 μήνες ανελλιπώς διότι τα χιλιόμετρα είχαν υπερβεί από πιο πριν απλά κάναμε ότι δεν τα βλέπαμε. 

Για εμένα αν είναι η δουλειά είναι της προκοπής, σκέψου εναλλακτικά καύσιμα. Το υγραέριο έχει ανέβει στην τιμή αλλά ακόμα συμφέρει. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Βρε παιδιά αν ξέρει κάποιος γιατί θα με τρελάνουν. Σε φίλο μηχανολογο μηχανικό ΤΕ του είπαν σε εταιρία ΗΜ έργων ότι θα του κάνουν πρόσληψη με ημερομισθιο και όχι με μισθό .Γίνεται αυτό? Εγώ ξέρω ότι το ημερομισθιο είναι για εργάτες, τεχνίτες εκτός αν έχουν σκοπό να τον προσλαβουν ως τεχνίτη. 

Έχει αλλάξει κάτι και έχω μείνει πίσω; ;

Edited by hektor
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.