Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αλλαγή Λογιστή (πότε & πώς)


Τινάκι

Recommended Posts

Γεια! Ήθελα να σας ρωτήσω πότε είναι προτιμότερο μέσα στο οικονομικό έτος να αλλάξει κανείς λογιστή; Υποθέτω ότι πρέπει να κλείσει το έτος πρώτα ώστε ο καινούργιος λογιστής να ξεκινήσει από την αρχή ή δεν είναι αυτό απαραίτητο;

 

Ποια η διαδικασία; Και είναι κάτι για το οποίο θα πρεπει να ενημερώσω προκαταβολικά τον παλιό λογιστή ώστε να προετοιμάσει τα βιβλία μου ή εμφανίζομαι ξαφνικά στο γραφείο του, τα παίρνω και φεύγω για άλλο γραφείο;

 

Επίσης σε περίπτωση που τα αναλάβω εγώ η ίδια η διαδικασία φυγής μακριά του αλλάζει; Υπάρχει μήπως περίπτωση να στραβώσει και να μου κάνει κακό λογιστικά; Μήπως λέω. Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Την αλλαγή την κάνεις όποτε θέλεις, πηγαίνεις και του λες ότι θέλεις να φύγεις, σου τακτοποιεί τα βιβλία σου μέχρι εκείνη την ώρα, τον χαιρετάς.

Κακό δε θα σου κάνει για τον απλούστατο λόγο ότι δεν υπάρχει λόγος...

π.χ. άμα εσένα σου φύγει κάποιος πελάτης θα τον εκδικηθείς; Δεν λειτουργούν έτσι το σύνολο των επαγγελματιών νομίζω...

 

Σε αυτές τις περιπτώσεις (όχι μόνο αλλαγή λογιστή, αλλά γενικά επαγγελματία που συνεργάζεσαι) πρέπει να ισχύει το καλή καρδιά.

Αφού φυσικά του τακτοποιήσεις το συμφωνηθέν μέχρι εκείνη την ημέρα ποσό.

Link to comment
Share on other sites

Αλλαζεις οποτε θες. Εμενα το χειροτερο που μου ειχε συμβει ηταν να μου ερθει πελατης και η παλια του λογιστρια ισχυριζοταν οτι ειχε ξεχασει τους κωδικους του taxisnet και τους ειχε χασει ΚΑΙ ΚΑΛΑ... Που δεν ειναι τιποτα. Δεν υπαρχει κανενας λογος να σου κανει κακο στα βιβλια και δεν τον συμφερει.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...

Είναι απαραίτητη αυτή η τακτοποίηση; Δε μπορείς απλά να πας σε άλλον;

Ρωτάω γιατί βασικός λόγος επιθυμίας αλλαγής λογιστή είναι η βραδύτητα της εξυπηρέτησης. Αν αργεί τον καλό καιρό, γύρευε πόσο θα αργήσει όταν πια σε έχει χαμένο από πελάτη. Εκεί τι κάνεις; Σε μια περίοδο υποβολής δηλώσεων (πχ τώρα) εάν αυτός κωλυσιεργεί ή σου έχει κάνει κάποια εντελώς λάθος εκτίμηση φόρου (που την κατέβασε ερήμην από το κεφάλι του) υπάρχει τρόπος να απεμπλακείς διακριτικά και κυρίως άμεσα;

Link to comment
Share on other sites

On 30/4/2013 at 9:28 ΜΜ, WHATEVER said:

Αλλαζεις οποτε θες. Εμενα το χειροτερο που μου ειχε συμβει ηταν να μου ερθει πελατης και η παλια του λογιστρια ισχυριζοταν οτι ειχε ξεχασει τους κωδικους του taxisnet και τους ειχε χασει ΚΑΙ ΚΑΛΑ... Που δεν ειναι τιποτα. Δεν υπαρχει κανενας λογος να σου κανει κακο στα βιβλια και δεν τον συμφερει.

Πλέον, μπορούμε να κάνουμε εξουσιοδοτήσεις στα ΑΦΜ των λογιστών μέσω του Τάξις και όχι να τους δίνουμε τους δικούς μας κωδικούς.

Ωστόσο, ακόμα οι λογιστές ζητούν για δική τους χρήση τους κωδικούς του πελάτη που συμβουλεύω να μην δίνετε.

(μεταξύ των άλλων το κάνουν και για να πληρώνονται "μαύρα" πιο εύκολα).

Link to comment
Share on other sites

23 λεπτά πριν, voxson said:

Πλέον, μπορούμε να κάνουμε εξουσιοδοτήσεις στα ΑΦΜ των λογιστών μέσω του Τάξις και όχι να τους δίνουμε τους δικούς μας κωδικούς.

Ωστόσο, ακόμα οι λογιστές ζητούν για δική τους χρήση τους κωδικούς του πελάτη που συμβουλεύω να μην δίνετε.

(μεταξύ των άλλων το κάνουν και για να πληρώνονται "μαύρα" πιο εύκολα).

Οι κωδικοί αλλάζουν όποτε θέλουμε με τον κλειδάριθμο... Με μια βόλτα στην εφορία αλλάζει και ο κλειδάριθμος.

Η εξουσιοδότηση του λογιστή είναι άλλο ένα θετικό βήμα της εφορία, αλλά δεν αρκεί... Πρέπει να θέλουμε οι ίδιοι να βελτιωθούμε... 

Δυστυχώς όσους γνωρίζω άνω των 60 ως πελάτες, όχι απλά έχει τους κωδικούς ο λογιστής τους, αλλά οι ίδιοι δεν τους έχουν καν. Πώς εξηγείται αυτό ??? (Μάλλον και η εφορία δίνει παράνομα κωδικούς σε μη εξουσιοδοτημένους λογιστές...)

Αν ο λογιστής νομίζει ότι είναι αόρατος στο διαδίκτυο επειδή χρησιμοποιεί τους δικούς μας κωδικους, τότε είναι το λιγότερο αδαής. (Ποιός θέλει τέτοιο λογιστή)

Τέλος κάθε σωστός λογιστης,αν τον ρωτήσετε, θα σας εξηγήσει ότι η μη έκδοση αποδείξεων προς ΕΕ είναι εις βάρος των συμφερόντων του ΕΕ, εκτός από παράνομο.

Το θετικό είναι ότι υπάρχουν πολλοί λογιστές που κάνουν ευσυνείδητα την δουλειά τους, άρα είναι δική μας υποχρέωση να επιλέγουμε με προσοχή και δεν είναι καλό να φοβόμαστε την αλλαγή !!!

Link to comment
Share on other sites

On 23/6/2018 at 7:45 ΠΜ, ppanag said:

Αν ο λογιστής νομίζει ότι είναι αόρατος στο διαδίκτυο επειδή χρησιμοποιεί τους δικούς μας κωδικους, τότε είναι το λιγότερο αδαής. (Ποιός θέλει τέτοιο λογιστή)

Τέλος κάθε σωστός λογιστης,αν τον ρωτήσετε, θα σας εξηγήσει ότι η μη έκδοση αποδείξεων προς ΕΕ είναι εις βάρος των συμφερόντων του ΕΕ, εκτός από παράνομο.

Δεν είναι αόρατος ως διαδικτυακό ίχνος, είναι όμως "αόρατος" φορολογικά. Αν υποβάλλει δήλωση με τους κωδικούς πελάτη, είναι πιο ακίνδυνο να μην κόψει απόδειξη.

Σχετικά με τη μη έκδοση αποδείξεων, δεν έχουν ανάγκη όλοι τις αποδείξεις (τιμολόγια όπως οι ΕΕ). Σε αυτές τις περιπτώσεις, το μαύρο πάει σύννεφο!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.