Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Βεβαίωση για οικόπεδο με κτίσμα προ του 1955


Recommended Posts

Ιάσονα, νομίζω πως κάνεις ένα λάθος.

Η πιστοποίηση νομίμου περιγράμματος, είναι μια πράξη που πιστοποιεί ποιο είναι το νόμιμο περίγραμμα ώστε να μπορέσεις να κάνεις προσθήκη.

Η βεβαίωση προ 1955 είναι μια πράξη που πιστοποιεί την ύπαρξη του κτίσματος προ 1955. Δεν το νομιμοποιεί.

Επίσης ένα συμβόλαιο προ 1955 που περιγράφει το κτίσμα είναι και αυτό αποδεικτικό στοιχείο ύπαρξής του προ 1955.

Σύμφωνα με τον ν4014, τα υφιστάμενα προ 1955 εξαιρούνται της απαίτησης βεβαίωσης. Δεν μιλάει ο ν4014 για νόμιμα κτίσματα προ 1955.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 97
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Βεβαίωση Μηχανικού
(Σύμφωνα με την παρ.4 του άρθρου 23 του Ν.4014/2011)
Την……………, κατόπιν αυτοψίας που διενήργησα στο
ακίνητο………………………………………………………………………………………. 
ιδιοκτησίας του ……………………………………………………..επί της οδού ………… 
αρ. …………. του ∆ήμου ………………………… και κατά την οποία μου επιδόθηκαν
τα παρακάτω στοιχεία: 
1. Στέλεχος της οικοδ. Αδείας
2. Τοπογραφικό που συνοδεύειτην άδεια
3. Εγκεκριμένα σχέδια που αφορούν στο μεταβιβαζόμενο ακίνητο
4. Τίτλους ιδιοκτησίας
5. Νομιμοποιητικά στοιχεία1
6. ∆ήλωση του ιδιοκτήτη

 

1. Μόνο για τις περιπτώσεις ακινήτων ή αυτοτελώς ιδιοκτησιών (οριζοντίων ή καθέτων ) της §2  του άρθρου 23 του Ν. 4014/2011.

 

 

Ν.4014 παράγραφος 2. Από τις διατάξεις της προηγούμενης παραγράφου εξαιρούνται τα ακίνητα, στα οποία έχουν εκτελεστεί αυθαίρετες κατασκευές ή έχουν εγκατασταθεί αυθαίρετες χρήσεις:
α) που υφίστανται προ του 1955 ή
β) που έχουν εξαιρεθεί από την κατεδάφιση με το ν.1337/1983 (Α΄ 33) ή
γ) που έχουν νομιμοποιηθεί με τις διατάξεις της παρ. 5 του άρθρου 16 του ν.1337/1983 ή της παρ. 3 του άρθρου 22 του ν. 1577/1985, της παρ. 8 και παρ. 10 του άρθρου 9 του ν. 1512/1985 (Α΄4) ή
δ) των οποίων έχει ανασταλεί η κατεδάφιση, σύμφωνα με τις διατάξεις των άρθρων 15, 16, 17, 20 και 21 του ν. 1337/1983 (Α΄ 33), όπως ισχύουν, χωρίς όμως να έχει απορριφθεί με απόφαση του αρμοδίου κατά περίπτωση οργάνου η αίτηση για την εξαίρεση από την κατεδάφιση ή
ε) για τις οποίες έχει περατωθεί η διαδικασία διατήρησης κατά τις διατάξεις του ν. 3775/2009 (Α΄122) ή του ν. 3843/2010 (Α΄ 62) και για το χρονικό διάστημα που προβλέπεται σε αυτές ή
στ) για τις οποίες έχει περατωθεί η διαδικασία καταβολής του ενιαίου ειδικού προστίμου, όπως προβλέπεται στην παράγραφο 6 του επόμενου άρθρου και για το χρονικό διάστημα που προβλέπεται στον παρόντα νόμο.

 

 

Με άλλα λόγια, ένα συμβόλαιο κ.λπ. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΝΟΜΙΜΟΠΟΙΗΤΙΚΟ ΣΤΟΙΧΕΙΟ......

Βεβαίως, ο καθένας πράττει κατά το δοκούν ή απλώς όπως τον βολεύει καλύτερα....

Εξάλλου μεγάλα παιδιά είμαστε!!!!!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ΙΑΣΟΝΑ

αν λάβεις υπόψη

ότι στους μηχανικούς με τον νεο τρόπο έκδοσης αδειών (μη έλεγχο μελετών κλπ)

δώσανε μεγάλες αρμοδιότητες και ευθύνες

η παραπάνω διαδικασία μέσω Υ.ΔΟΜ είναι εντελώς περιττή και κακώς δεν την καταργούν

(πάντα με την προϋπόθεση ότι υπάρχουν τα στοιχεία

-συμβόλαια η δημόσια έγγραφα που πιστοποιούν την προϋπαρξη του κτίσματος προ του 55) 

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι ρητώς φίλε μου να την καταργήσουν, θεωρώ ότι, ισχύουν τα παραπάνω.

Μακάρι να είμαι λάθος. Μάλλον όμως δεν είμαι και οι ευθύνες .....καιροφυλακτούν!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αφορούν σε αυτά και μόνο που αναφέρονται χαρακτηριστικώς στην παράγραφο 2 του άρθρου 23 που παρέθεσα παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Μα Ιάσονα, δεν υπάρχει υποχρέωση βεβαίωσης για μεταβιβαζόμενο που είναι προ 1955.

Για τα άλλα κτίσμα που τυχόν μεταβιβάζονται, ναι πρέπει να υπάρχουν όσα αναφέρεις.

 

edit. 

Τι βεβαίωση είναι αυτή που έβαλες παραπάνω. Οι δικές μου δεν τα λένε έτσι. Καινούρια είναι;

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

Η βεβαίωση είναι η "κλασική" από το site του ΥΠΕΚΑ.....

Μελετώντας τη καταλαβαίνει κανείς το "πνεύμα του νομοθέτη" και βγάζει συμπεράσματα για τον τρόπο που αντιμετωπίζει τα νομιμοποιητικά στοιχεία των διαφόρων περιπτώσεων (π.χ. προ του 55).

Βεβαίως και όλη η διαδικασία είναι για τα ...μπάζα!

Πρέπει όμως να το καταλάβουν και οι ίδιοι και να πουν ευθέως και ξεκάθαρα ότι, αρκεί να έχεις ένα δημόσιο έγγραφο, το οποίο να περιγράφει επακριβώς το ακίνητο και το χρόνο κατασκευής αυτού, ούτως ώστε να θεωρήσεις ότι, το ακίνητο αυτό υφίσταται νομίμως προ του 55.

 

Συνεχίζοντας το παραπάνω, ή ως προ του 1975 και να είναι πλέον νομίμως υφιστάμενο.

Ποιός όμως θα εκδώσει αυτό το "έγγραφο" του νομίμως υφιστάμενου ως προ του 55 ή ως προ του 75;;;;;;

Ο μηχανικός;;;; Αφού δεν έχει αυτή την εξουσιοδότηση, από πουθενά!!!!

Προφανώς το κράτος. Με ποιόν τρόπο και ποιά διαδικασία;;;;;

 

Μέχρι τώρα για προ του 55 με την "πιστοποίηση νομίμου περιγράμματος" από την οικεία πολεοδομία.

Τώρα;;;;

Θα πρέπει να μας πουν....

Και τα από 55 έως 75;;;; Με ποιά διαδικασία;;;;;

Μάλλον με την ένταξη στο νέο νόμο, την πληρωμή του 500άρικου που λένε και την άμεση περαίωση της διαδικασίας. Εικάζω...

Και με την απόκτηση της ηλεκτρονικής ταυτότητας κτιρίου, τί θα γίνει;;;;;

Πώς θα την αποκτά το προ του 55;;;

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Μέχρι ρητώς φίλε μου να την καταργήσουν, θεωρώ ότι, ισχύουν τα παραπάνω.

Μακάρι να είμαι λάθος. Μάλλον όμως δεν είμαι και οι ευθύνες .....καιροφυλακτούν!!!!!

Πέρα από τα τυπικά στοιχεία που πρέπει να κατέχω για την διαπίστωση του χρόνου κατασκευής του κτηρίου αν είναι πριν το 1955 , δεν πρόκειται ποτέ να αντιμετωπίσω πρόβλημα για το απλό λόγο ότι αφού υπάρχει φυσιολογική αναλογία ανάμεσα στο τεχνικό περιβάλλον και στο ανθρώπινο δυναμικό , μπορώ να ξέρω πολύ καλά πιο κτίριο είναι παλαιό και πιο καινούργιο Εδώ όχι μόνο την χρονολογία γνωρίζω αλλά και το τι έγινε στο κάθε σπίτι της περιοχή μου (η ευλογία του  κουτσομπολιού που πολλοί εξορκίζουν) Πρόσφατα έκδωσα σχετική βεβαίωση του Ν4014  για σπίτι που ήταν του τοπικού αγά στην περίοδο της τουρκοκρατίας και που είχε την δική του ιστορία που γνώριζα από τον παππού μου . Να άλλος ένα λόγος που η υπερβολική συγκέντρωση και η νόθευση του ανθρώπινου δυναμικού μας κάνει να συζητάμε για πράγματα που δεν έπρεπε και για ευθυνοφοβία  για ζητήματα απλά Και αυτό πέρα από νόμους και διατάξεις επιτρέπει στην τοπική εξουσία να ελέγχει το τεχνικό περιβάλλον και την πιθανή αλλοίωσή του όπου δηλαδή δεν έχουμε βίαιη επέμβαση στο ανθρώπινο δυναμικό με υπερσυγκέντρωση  Άρα δεν χρειάζονται νόμοι μόνο αλλά αλλαγή της δομής του κράτους μας από την υπερσυγκέντρωση όλων των μορφών  ,σε μια πιο  αναλογική κατάσταση για όλο τον Ελλαδικό χώρο 

Edited by GEORGE MICHEAL
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Συνάδελφοι καλησπέρα, πρόκειται να εκδώσω μια βεβαίωση μηχανικού σε ένα οικόπεδο με κτίσμα. Υπάρχει οικοδομική άδεια (Προσθήκη κατ’ επέκταση) όπου το παλαιό κτίσμα αναφέρεται ως προ του 1955. Στον φάκελο της άδειας δεν βρήκα κάποιο έγγραφο που να το πιστοποιεί αυτό, παρά μόνο μια υπεύθυνη δήλωση του ιδιοκτήτη, ότι το κτίριο είναι προ του 55. Ελέγχοντας την κατασκευή συνολικά, βρίσκω ότι δεν υπάρχουν παραβάσεις σε σχέση με την άδεια, αλλά δεν έχω αποδεικτικά για το προ του 55..

 

 

Μπορεί η οικοδομική άδεια να ‘’νομιμοποιεί ‘’ και το παλαιό;;; ή χρειάζεται τακτοποίηση ;;;;;

 

Σκέφτομαι, ότι αν θέλει τακτοποίηση το παλαιό κτίσμα, όταν εγώ συγκρίνω με τα δεδομένα της άδειας, ουσιαστικά δεν έχω παραβάσεις, η άδεια έχει εφαρμοσθεί….

 

Να σημειώσω ότι υπάρχει διανομή του 1962, όπου το κτίσμα δεν φαίνεται, αλλά συνολικά σε όλον τον οικισμό, δεν φαίνεται κάποιο κτίσμα, που δεν μπορεί θα υπήρχε και κάποιο παλαιο….

 

Τι λέτε;;;;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.