Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Χρειάζεται νομιμοποίηση κτίσμα προ του 1955;


bromiaris

Recommended Posts

Καλή σας ημέρα και καλό Πάσχα.

Επανέρχομαι με ένα ερώτημα καυτό για εμένα…

Πέρασε στην ιδιοκτησία μου οικόπεδο εντος οικισμού με πέτρινο σπίτι το οποίο είναι κτισμένο το 1928 , δηλαδή προ του 1955. Αυτό αποδεικνύεται πολύ εύκολα ακόμα και από επίσημα σχέδια του οικισμού που υπάρχουν μετά από οριστική διανομή του 1951 από την τότε νομαρχία…

Σε ερώτηση σε δυο πολιτικούς μηχανικούς για να βγάλω μια άδεια για να φτιάξω την πεσμένη στέγη του μου είπαν ότι θα πρέπει να το νομιμοποιήσω σαν αυθαίρετο… με κόστος 3000 ευρώ…

Μέχρι τώρα κακός η καλός νόμιζα ότι τα προ του 55 σπίτια είναι νόμιμα …

παλιότερα το σπίτι είχε ρεύμα..όπως έχουν και όλα τα γειτονικά σε αυτό σπίτια τα οποία είναι και αυτά προ του 55…

Αυτό που θέλω να ρωτήσω δεν είναι το κόστος αλλά τη συμβένη σχετικά με τα κτίσματα προ του 55…

Δηλαδή πρέπει να νομιμοποιήσω ένα κτίσμα που υφίσταστε νόμιμα?

Αν ναι ποια η διαδικασία? (το ρωτώ γιατί οι μηχ. Δεν θέλουν να μπουν στη ουσία ότι και να ρωτώ…) γι αυτό θέλω γενικότερη πληροφόρηση και να μην πάω σαν το αρνί του Πάσχα.

Γιατί δυστυχώς διαπιστώνω μετά λύπης μου ότι σε εξωθεί η πολιτεία να παρανομήσεις με αποτέλεσμα όλοι να βγαίνουν χαμένοι…

Για να προλάβω μερικούς συντρόφους που απαντούν με την εξής στερεότυπη απάντηση… πήγαινε σε έναν πολιτικό μηχανικό… τους ξανά λέω ότι πήγα και το τοπίο παραμένει θόλο..

Αν πουν να πας σε όλον απαντώ προκαταβολικά ότι πήγα σε δυο και τρίτον δεν διαθέτη η περιοχή μου…

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας και καλές γιορτές εύχομαι

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Τα προ του55 εξαιρούνται από τον Νόμο αυθαιρέτων Ν.4014/11. όμως για να είναι ενα σπίτι προ 55 πρέπει να χαρακτηριστεί από Πολεοδομία έτστ..Η διαδικασία λέγεται Πιστοποίηση Νομίμου Περιγράμμτος προ 55 και εφόσον έχεις και αποδεικτικά θα είναι πιο εύκολη δουλειά. Οπωσδήποτε ομως πρέπει να κατατεθεί φάκελος στην Πολεοδομία με 1) Τοπογραφικό, 2) Πλήρης Αρχιτεκτονικά (διάγραμμα, όψεις, τομές κ.τ.λ.), 3) στατική επάρκεια υπογεγραμένη από 2 Μηχανικούς μόνο, 4) ΦΩΤΟΓΡΑΦΊΕς ΚΑΙ αποδεικτικά στοιχεία.

Δεν έχει φορολογικά επομένως η τιμή είναι καθαρά τι σου χρεώνει ο μηχανικός για τον φάκελο.

καλή συνέχεια

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Οπως τα λέει ο Λεοντόκαρδος (braveheart). Θα συμπληρώσω ότι αν έχουν γίνει αυθαίρετες εργασίες, τότε για αυτές υποβάλλεις Δήλωση Τακτοποίησης με την αντίστοιχη αναγραφή στο Δ. Κάλυψης.

ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

φιλε αστεριε,

 

μηπως θα επρεπε να ξερουμε τι ειδους χαρακτηρισμο εχει αυτος ο οικισμός???

 

 

Καλο Πασχα και σε σενα

και σε ολους

 

εντιτ

 

δες τε και αυτα

Αίτηση για νόμιμο περίγραμμα.doc

4Α3ΟΩΗΚ-Ρ-signed-1.pdf

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

...

… τους ξανά λέω ότι πήγα και το τοπίο παραμένει θόλο..

...

Πράγματι τα προ 55 είναι νομίμως υφιστάμενα ως είχαν προ 55.

Πράγματι για να βγάλεις άδεια δόμησης στο γήπεδο με κτίσμα που είναι προ 55 πρέπει πρώτα να αποκτήσεις το καλώς έχει νόμιμο πολεοδομικό περίγραμμα για το προ 55.

 

Οι σχεδιαστικές απαιτήσεις δεν είναι μεγάλες με εξαίρεση αν το γήπεδο σου έχει ιδιαιτέρα μεγάλο μέγεθος οπότε θα επηρεαστεί και η τιμή τοπογραφικού.

Με το τοπογραφικό βασικά που θα δείχνει τα κτίσματα και το προ 55 συν Διάγραμμα κάλυψης (απλό χωρίς έλεγχο ΓΟΚ 53) και μια σχηματική τομή στο διάγραμμα δόμησης στο 90% επαρκεί.

 

Το πρόβλημα που μπορεί να επηρεάσει σημαντικά τα κοστολόγια είναι κατά πόσο με τα αποδεικτικά δεδομένα που υπάρχουν είναι εύκολα αποδεκτό από την πολεοδομία το περίγραμμα.

Υπάρχουν περιπτώσεις που μπορεί να ζητηθεί και ειδική φωτοερμηνεία ή και πολλές άλλες γραφειοκρατικές διαδικασίες που από μακριά και δεν τις γνωρίζουμε και δεν έχει σημασία να περιγράφουμε δεκάδες περιπτωσιολογίες που υπάρχουν.

Οπότε τα βασικά απαιτούμενα της μελέτης (που όπως είπα είναι περιορισμένου εύρους) αλλά με αβέβαιους χρόνους και διοικητικά τρέχαμα για να αποδειχτεί αυτό που εσύ έχεις ως δεδομένο, το κοστολόγιο (όποιο και να είναι) μπορούν να στο πουν μόνο οι συνάδερφοι που είναι στην περιοχή σου, γνωρίζουν τα απαιτούμενα και τι υπάρχει ως υπόβαθρο και κοστολογούν τον χρόνο τους για το κτίριο σου.

 

Καλή επιτυχία.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

φιλε αστεριε,

 

μηπως θα επρεπε να ξερουμε τι ειδους χαρακτηρισμο εχει αυτος ο οικισμός???

 

 

Καλο Πασχα και σε σενα

και σε ολους

 

εντιτ

 

δες τε και αυτα

Γεια σου Δημήτρη. Δεν νομίζω ότι απαιτείται (χωρίς να είμαι ''κάθετος'').ΚΑΛΟ ΣΟΥ ΠΑΣΧΑ
Link to comment
Share on other sites

Αν είναι παραδοσιακός καλό είναι να το προσέξει όμως… έχουν αλλάξει ριζικά τα δεδομένα με τα Ε.Δ., και το ποιος υπογράφει το Διαγ. Κάλ. έχει άμεση σχέση με αυτό.

 

(ας μη τον αγχώσουμε άλλο Πασχαλιάτικα)

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ όλους του κυρίους που χρονιάρα μέρα διέθεσαν λίγο από τον πολύτιμο χρόνο τους για να απαντήσουν στο ερώτημα μου

Αν κατάλαβα καλά υπάρχουν δυο δρόμοι…

Ο εύκολος για τους μηχανικούς …. Δηλαδή να ενταθεί στον νόμο αυθαίρετων

Και ο δύσκολος για εμένα όσων αφορά τα κόστη από περισσότερη χαρτούρα(διάγραμμα, όψεις, τομές κ.τ.λ.)

Γι αυτό μου προτείνουν μετά επιτάσεως τον πρώτο δρόμο?

Το οικόπεδο είναι 1000τμ. Το εν λόγο οίκημα 60τμ ισόγειο πέτρινο με πεσμένη κεραμοσκεπή

Και θέτω ένα ερώτημα… καθαρά φιλοσοφικό…

Τον ιδιώτη τελικά τη τον συμφέρει;

Για να το ρωτήσω πιο απλά…

Έχουμε δυο λύσεις…

Πιστοποίηση Νομίμου Περιγράμματος προ 55 και νόμος αυθαίρετων

Στα αυθαίρετα έχουμε το πρόστιμο… πόσο περίπου είναι;

Ανάμεσα στις δυο λύσεις η εργασία του μηχανικού διαφέρει πολύ; Με αποτέλεσμα να αλλάζει σημαντικά το κόστος;

Ευχαριστώ και Καλή Ανάσταση να έχουμε

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ψάξε στο διαύγεια,για αντικατάσταση στέγης προ του 55

 

Θα σου βγάλει πολλές αποφάσεις, οπότε θα πάρεις μια ιδέα.

Ένας έβγαλε άδεια δόμησης 20/1/2013

Άλλος πήρε έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας με αίτηση στις 31/5/2012, ίσχυε τότε ο ΝΟΚ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.