Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Τα νέα κόλπα του ΝΟΚ : Πατάρια και Σοφίτες.


Recommended Posts

Έτσι όπως το βλέπω αν τηρεί τις υπόλοιπες προϋποθέσεις του ΝΟΚ, τότε το πατάρι είναι πατάρι "κατά ΝΟΚ"

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Μπορώ εκτός σοφίτας που δεν μετρά στη δόμηση να δείξω εξώστη,δηλ να έχω σοφίτα που έχει πρόσβαση με μπαλκονόπορτα σε εξώστη ή στου υποκείμενου ορόφου βατό δώμα?

Link to comment
Share on other sites

Η πρόσβαση από τον υποκείμενο όροφο (πχ ανοιχτή βεράντα σε εσοχή) εκτιμώ ότι δεν επιτρέπεται, διότι δημιουργεί συνθήκες ανεξάρτητης ιδιοκτησίας κάτι που αντιβαίνει τον ορισμό της σοφίτας. Για τη δημιουργία εξώστη στον οποίο έχει πρόσβαση η σοφίτα νομίζω ότι δεν υπάρχει πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα παιδιά και χρόνια πολλά!!!Από ποιο άρθρο του ΝΟΚ προκύπτει ότι η κλίμακα που οδηγεί στη σοφίτα με τις γνωστές προυποθέσεις σε μία νέα ισόγεια κατοικία υπολογίζεται στον συντελεστή δόμησης?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά και χρόνια πολλά!!!Από ποιο άρθρο του ΝΟΚ προκύπτει ότι η κλίμακα που οδηγεί στη σοφίτα με τις γνωστές προυποθέσεις σε μία νέα ισόγεια κατοικία υπολογίζεται στον συντελεστή δόμησης?

 

προκύπτει από τα σεμινάρια που έκαναν στους πολεοδόμους :)

 

εμένα αυτό δε μου φαίνεται παράλογο και τόσο..

εκεί που έχω πραγματικά κολησει είναι που η Λεμπέση λέει τους είπε ότι η σοφίτα από τη στιγμή που δεν είναι όροφος και είναι κατασκευή αυτό σημαίνει

ότι δεν μπορεί να έχεις εξώστες ή οποιαδήποτε διαμερισμάτωση. Δε μπορείς δηλαδή να βάλεις ένα χώρισμα στη σοφίτα ή να φτιάξεις ένα wc...

Αυτά φυσικά αποτελουν ερμηνεία της ερμηνείας και πραγματικά δε μπορώ να κατανοήσω πως μπορεί ένας ιδιώτης να κάνει σεμινάρια σε στελέχη της πολεοδομίας και να ερμηνεύει το Νόμο αλλά το πιο περίεργο είναι που οι πολεοδόμοι τα δέχονται, τα εφαρμόζουν και αν τους ρωτήσεις λένε ευθέως ότι τους τα είπαν στο σεμινάριο

Δηλαδή αν εγώ φτιάξω ένα wc στη σοφίτα θα μου πει ο ελεγκτής δόμησης ή ο πολεοδόμος ότι το απαγορεύουν οι σημειώσεις του σεμιναρίου?

Edited by verda
Link to comment
Share on other sites

Τα θέματα της κλίμακας σοφίτας και της πρόσβασης σε εξώστες, ΗΑΧ κλπ., δεν προκύπτουν από σεμινάρια ...

Κοίταξε τα αντίστοιχα θέματα με απολήξεις κλιμακοστασίου στον ΓΟΚ85 ... είπαμε ο ΝΟΚ δεν προέκυψε από παρθενογέννεση.

 

Το wc ή τη "διαμερισμάτωση" δεν την απαγορεύει κανείς ... αρκεί να μπορεί να θεωρείται σοφίτα κατά ΝΟΚ (ορισμός).

 

Κανείς δεν απαγορεύει σε κανένα τίποτε ... κάνουμε μελέτη ... τη στηρίζουμε ... και την υπερασπιζόμαστε !

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Τα θέματα της κλίμακας σοφίτας και της πρόσβασης σε εξώστες, ΗΑΧ κλπ., δεν προκύπτουν από σεμινάρια ...

Κοίταξε τα αντίστοιχα θέματα με απολήξεις κλιμακοστασίου στον ΓΟΚ85 ... είπαμε ο ΝΟΚ δεν προέκυψε από παρθενογέννεση.

 

Το wc ή τη "διαμερισμάτωση" δεν την απαγορεύει κανείς ... αρκεί να μπορεί να θεωρείται σοφίτα κατά ΝΟΚ (ορισμός).

 

Κανείς δεν απαγορεύει σε κανένα τίποτε ... κάνουμε μελέτη ... τη στηρίζουμε ... και την υπερασπιζόμαστε !

Δεν προέκυψε απο παρθενογένεση προφανώς αλλά εγώ καταλαβανω ότι επιτρέπεται ο,τιδήποτε δεν απαγορεύεται.

Από που και ως που λοιπόν δε μπορώ να έχω ένα εξώστη σε μια μονόριχτη στέγη -σοφίτα που θα έχεις πρόσβαση απο την "πλάγια" τοιχοποιία?

Δεν διακόπτω πουθενά τη συνέχεια της στέγης, βγάζω πόρτα στον πλάγιο τοίχο.

Έβγαλα ήδη μια άδεια με σοφίτα και μου "έκοψαν" την πρόσβαση σε εξώστη επειδή όπως ξεκάθαρα μου είπαν τους το είπε η Λεμπέση στα σεμινάρια.και αν ήθελα να επιμείνω θα έκαναν ερώτημα με ό.τι αυτό συνεπάγεται.

Σήμερα ήμουν σε άλλη πολεοδομία και ο πολεοδόμος μου έλεγε ξεκάθαρα ότι στα σεμινάρια τους είπαν ότι εκτός απο πρόσβαση της σοφίτας σε εξώστες,  απαγορεύεται οποισδήποτε διαχωρισμός χώρου στη σοφίτα.

Και άντε σε μια άδεια για κατοικία, ο πολεοδόμος ελέγχει μόνο Δ.Δ και μπορώ να πάρω την ευθύνη πάνω μου, εγώ τώρα έχω άδεια με ΕΠΑΕ.

Πρόκεται για ειδικό κτίριο, κατάστημα στο ισόγειο και κατοικία από πάνω με σοφίτα το οποίο θα περάσει Σ.Α..

Ως γνωστόν το Σ.Α ελέγχει τα πάντα και επομένως μπορεί να φτάσω να έχω κάνει όλες τις μελετες και μετά θα μου πουν ότι δε δεχόμαστε διαμερισμάτωση.

Edited by verda
Link to comment
Share on other sites

 

1. Από που και ως που λοιπόν δε μπορώ να έχω ένα εξώστη σε μια μονόριχτη στέγη -σοφίτα που θα έχεις πρόσβαση απο την "πλάγια" τοιχοποιία?

2. Και άντε σε μια άδεια για κατοικία, ο πολεοδόμος ελέγχει μόνο Δ.Δ και μπορώ να πάρω την ευθύνη πάνω μου, ...

 

3. Ως γνωστόν το Σ.Α ελέγχει τα πάντα και επομένως μπορεί να φτάσω να έχω κάνει όλες τις μελετες και μετά θα μου πουν ότι δε δεχόμαστε διαμερισμάτωση.

 

1. Πρόσβαση σε εξώστη (ή σε κάτι γενικότερα) γίνεται μόνο μέσα από χώρο (κχ ή βχ κατά κτιριοδομικό) που περιλαμβάνεται στον όγκο του κτηρίου.

(Θυμήσου με ΓΟΚ τα κλιμακοστάσια με απόληξη ή χώρο στο υπόγειο και τώρα με ΝΟΚ ότι στον εξώστη δεν μπορείς να έχεις πρόσβαση από έρκερ.)

2. Σε συνηθισμένες περιπτώσεις δεν βλέπει ποτέ ο υπάλληλος την κάτοψη της σοφίτας.

3. Στο ΣΑ προς το παρόν το παλεύεις, αργότερα φαντάζομαι ότι θα βγουν οδηγίες που θα τους μαζεύουν και τις αρμοδιότητες ...

 

Δεν πρέπει να διαμαρτυρόμαστε για τη Λεμπέση (ή την όποια Λεμπέση) αλλά για κάτι τέτοια : http://www.michanikos.gr/topic/37897-Προσοχή-Τροποποιήσεις-σε-nok-αυθαίρετα-εκτός-σχε/?p=684241

Edited by kan62
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι χρειάζεται το υπουργείο να βγάλει μια εγκύκλιο και να ξεκαθαρίσει όλα αυτά..

το είπε η λεμπέση (δε μου φταίει αυτή), προκύπτει από το αν συνδιασουμε ΓΟΚ, ΝΟΚ, κτιριοδομικό κλπ δεν είναι σοβαρά πράγματα

όσον αφορά τη δική μου περίπτωση...

Το "έπιασε" ο πολεοδόμος ελέγχοντας μονο Δ.Δ γιατί έγραφα εκεί "εξώστης". Με έβαλε να σβήσω το εξώστης και να γράψω μη βατό στέγαστρο και έτσι έληξε το θέμα.

Έβαλα και στις κατόψεις ότι η πόρτα δεν είναι πόρτα αλλά παράθυρο με μηδέν ποδιά που έχει μόνο ανάκλιση (κοροιδευόμαστε δηλαδή)

Όσον αφορά το Σ.Α θα το παλέψω, δυστυχώς δε μπορώ να κάνω και κάτι άλλο δηλαδή αλλά φοβάμαι ότι θα εκτεθώ στον πελάτη και θα χάσω και τη δουλειά στο τέλος αφού θα έχουν γίνει και σχεδόν όλες οι μελέτες.

 

Τέλος πάντων, ευχαριστώ για τις απαντήσεις συνάδελφε..

δεν είναι η καλύτερη μέρα μου μετά από αυτά που μου είπαν στην πολεοδομία

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά!Σε χώρο σοφίτας μπορώ να βάλω w.c. χωρίς να μετρά στο σ.δ.?Η πρέπει να το βαφτίσω πλυσταριό πχ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.