Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Έρχεται η Ηλεκτρονική Ταυτότητα Κτιρίου....


Recommended Posts

Τα πράγματα είναι πολύ πιό απλά, απ' ότι φαίνονται.

Όλα γίνονται για ....εισπρακτικούς λόγους!!!!

Τα υπόλοιπα που λένε είναι "περιτύλιγμα".

Δυστυχώς τα ακίνητα, είναι από τα λίγα που δεν κρύβονται. Που φαίνονται.

Κι αυτοί απλώς θα ...."τους αλλάξουν τα φώτα".

Link to comment
Share on other sites

Και για να έχουμε όλοι μας "εύκολη πρόσβαση" και άφθονο υλικό για μελέτη, παραθέτω και το αντίστοιχο link της

"ΠΡΟΣΚΛΗΣΗΣ ΕΚΔΗΛΩΣΗΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΟΣ του ΤΕΕ για την ανεύρεση εξωτερικών συνεργατών για την υλοποίηση του έργου με τίτλο «Ανάπτυξη Συστημάτων Δημιουργίας Διαχείρισης και Ελέγχου της Ηλεκτρονικής Ταυτότητας των Κτηρίων» http://portal.tee.gr/portal/page/portal/TEE_HOME/TEE_HOME_NEW/prosklisi.pdf

 

Επίσης τα αντίστοιχο ΦΕΚ όπου αρχικά δημοσιεύθηκε ο νόμος για την ταυτότητα των κτιρίων http://www.ypeka.gr/LinkClick.aspx?fileticket=DfqqRBfp8no%3D&tabid=502&language=el-GR

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Ολα καλά είναι, αλλά ας μην γελιώμαστε στην παρούσα έχει λόγους εισπρακτικούς... Η μάλλον γι'αυτό θέλουν να το τρέξουν. Από την άλλη.... ε, δεν είναι κακό να λέμε ότι βολεύει έτσι και μία πολύ μεγάλη μερίδα μηχανικών συγκεκριμένων ειδικοτήτων η υλοποίησή του. Αυτό θα είναι άλλη μια νίκη του ΤΕΕ για τα συγκεκριμένα μέλη του. Βγήκε και η απόφαση από ΣτΕ και πήγαν πίσω τα πράγματα....Δεν το λέω με κακία, αλλά έτσι είναι να το παραδεχθούμε....

Το πως θα εξελιχθεί στην πορεία θα δείξει, είναι ακόμη νωρίς...

 

ΥΓ. Απαράδεκτο οι 8 αρνητικές στον συνάδελφο επειδή εξέφρασε την άποψή του σαν μηχανικός και σαν πολίτης.

Edited by ikaros13
  • Upvote 6
Link to comment
Share on other sites

Η ηλ. ταυτοτητα μπορει να εγινε τωρα για να εχουν δουλεια οι μηχανικοι.

 

Θω πώ ένα ακόμη offtopic αλλά δεν κρατήθηκα λόγω αδικίας,...Συγνώμη....

 

Και με τους ενεργειακούς επιθεωρητές θα μπορούσαν να έχουν δουλειά πολλοί μηχανικοί, αλλά ακόμη τους ψάχνουμε....Στην ηλεκτρονική ταυτότητα μάλλον δεν θέλει σεμινάρια και εξετάσεις έτσι? Να λέμε αλήθειες όταν τα λέμε όλα....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ασχετο και αυτο.

 

Αλλα εκτιμω οτι καποια σεμιναρια θα γινουν.

Οχι βεβαια οτι υπαρχει αναλογη "αδειοδοτηση" με αυτην του Εν. Επιθεωρητη.

 

Αν ειναι σωστο ή λαθος η πιστοποιηση των εν. επθεωρητων ειναι αλλο θεμα.

 

Εγω προσωπικα ειμαι υπερ της συνεχους εκπαιδευσης των μηχανικων (οχι βεβαια τυπου σεμιναριων εν. επιθεωρητων)

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

  Kι εγώ +2 , για το άκαιρο του νόμου.

Και αυτό γιατί τα τελευταία 2-3 χρόνια έβγαλαν 5-6 νόμους , οι οποίοι είναι πρόχειροι ( ΝΟΚ , 4014 κτλ...).

Θα δούμε πως θα είναι το τελικό κείμενο και πως θα τρέξει στην πράξη , αλλά αν κρίνω από τους προηγούμενους  είμαι σίγουρος ότι θα είναι ελλειπής και με ασάφειες.

Εν τέλει κατά την άποψη μου , το ρόλο του ελεγκτή θα έπρεπε να τον κάνει κάποια δημόσια αρχή..........αλλά εδώ ποιος εμπιστεύεται τους δημόσιους λειτουργούς.

 

 Κι επίσης προσωπικά σπούδασα ένα αντικείμενο που σχετίζεται με επιβλέψεις και μελέτες κτιρίων και τεχνικών έργων , οι ελεγκτές δόμησης κτλ... είναι καλά για ένα συμπληρωματικό εισόδημα , ιδίως αυτή την εποχή , αλλά μου φαίνεται ότι σιγά σιγά αντικαθιστούμε το έργο των δημόσιων υπηρεσιών για ψίχουλα.

Edited by spy1551
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

και ξαφνικά.. τι μου πέρασε απ' το μυαλό! (μερικές φορές "άπορώ με μένα, αααπορώ")

και σχετίζεται και με τον 4014

τα "ξωκλήσια", οι "πύργοι" στη Μάνη και διάφορα άλλα συναφή της λεγόμενης ανώνυμης αρχιτεκτονικής -με ασαφή ιδιοκτησιακά καθεστώτα τα περισσότερα- αλλά και κτίρια εγκαταλειμένα από καιρό λόγω μπερδεμένων κληρονομικών, πως και από ποιούς μπαίνουν σ' αυτούς τους νόμους;

Link to comment
Share on other sites

Προβληματιστείτε λίγο και με το γεγονός ότι, με την έναρξη της υλοποίησης της ηλεκτρονικής ταυτότητας, σταματάει πλέον η διαδικασία έκδοσης Βεβαιώσεων 4014 (για εγγραφή εμπράγματου δικαιώματος στο ακίνητο) και η διαδικασία έκδοσης ΠΕΑ.

Και τα δύο θα συμπεριληφθούν σε αυτήν.

Και μόνο όταν το ακίνητο έχει ηλεκτρονική ταυτότητα θα "έχει τα πάντα" για να π.χ μεταβιβαστεί, ενοικιαστεί κ.λπ.

 

Και ό,τι άλλο οι "φωστήρες" προσθέσουν μέχρι εκείνη την ημέρα....

Link to comment
Share on other sites

Για το ΠΕΑ το καταλαβαίνω έτσι κι αλλίως έχει δεκαετή ισχύ, αν και σε περίπτωση "αλλαγών" χρήζει ενημέρωσης.

Αλλα για την βεβαίωση του 4014 ή όποιου άλλου 4084 κ.ο.κ. πως θα πιστοποιείται η μή υπαρξη παράβασης-αυθαιρεσίας τουλάχιστον κατα την δεδομένη χρονική στιγμή της  μεταβίβασης ή ότι άλλο...

Μηπως θα είμαστε "δεμένοι" κι εμείς με την ταυτότητα κτηρίου, μή τυχόν γίνει τίποτα αυθαίρετο όσο αυτή έχει ισχύ.

Link to comment
Share on other sites

.... ή όποιου άλλου 4084 κ.ο.κ. πως θα πιστοποιείται η μή υπαρξη παράβασης-αυθαιρεσίας τουλάχιστον κατα την δεδομένη χρονική στιγμή της  μεταβίβασης ή ότι άλλο...

.....

Με την υποχρέωση της αυτοψίας φυσικα, και αναγραφή της ημερομηνίας που αυτή έγινε. (είναι στα S.O.S αυτό)

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.