Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Άδεια αγροτικής αποθήκης (όχι μικρής κλίμακας)


Recommended Posts

Καλησπέρα συνάδελφοι,

Εχω έναν πελάτη ο οποίος σε αγροτεμάχιο άρτιο και οικοδομήσιμο κατα κανόνα έχει οικοδομήση μεταλλικό βιομηχανικό κτίριο για μεταποίηση πατάτας πριν 10 χρόνια περίπου. Τώρα και επειδή έχει παράλληλη αγροτική δραστηριότητα, μου ζητάει να του εκδόσω άδεια για αγροτική αποθήκη. Είναι εφικτό στο ίδιο αγροτεμάχιο ή θα πρέπει η χρήση του νέου κτιρίου να είναι συναφή με τη μεταποίηση πατάτας? Επίσης αν είναι εφικτή η έκδοση άδειας κατασκευής αγροτικής αποθήκης τα επιτρεπόμενα στοπιχεία δόμησης είναι τα ίδια (σ.δ. 0,9, κάλυψη 30% μέγιστο ύψος 7,50+1,50 για στέγη) εκτός από την απόσταση από τα όρια του οικοπέδου που μπορεί να είναι και 5μ.? Επίσης υπάρχει κάποια ελάχιστη επιτρεπόμενη απόσταση μεταξύ των δυο κτιρίων?

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπέρα συνάδελφοι,

σε οικισμό κοντά στα Τρίκαλα, στο ίδιο οικόπεοδ με την κατοικία οι ιδιοκτήτες κατασκεύασαν προ του 1975 αγροτική αποθήκη εμβαδού 200τ.μ.. Εγώ μπορώ να προβώ σε άδεια νομιμοποίησης της κατοικίας και της αποθήκης εφόσον έχω ελέγξει δόμηση κάλυψη κλπ; Το ρωτάω γιατί σήμερα νομίζω απαγορεύεται εντός οικισμού να κατασκευάσω αγροτική παοθήκη αλλά τότε αν δεν κάνω λάθος επιτρεπόταν παντού. Έτσι δεν είναι;

Link to comment
Share on other sites

6 λεπτά πριν, HAROUL said:

...προ του 1975 αγροτική αποθήκη εμβαδού 200τ.μ.. ..

....Το ρωτάω ..

γιατί θες διαδικασία Άδεια Νομιμοποίησης αν μπορείς να το εντάξεις με τακτοποίηση ως προ 75 στον 4495/17?

Link to comment
Share on other sites

5 λεπτά πριν, Didonis said:

γιατί θες διαδικασία Άδεια Νομιμοποίησης αν μπορείς να το εντάξεις με τακτοποίηση ως προ 75 στον 4495/17?

Η κατοικία δεν είναι προ του 75 (δεν το διευκρίνισα πριν). Ακόμα όμως και για τακτοποίηση, πρεπει να επιτρέπεται σήμερα η χρήση, ή να επιτρεπόταν όταν κατασκευάστηκε, αν δεν κάνω λάθος. 

Link to comment
Share on other sites

το θεμα περι αγροτικης αποθηκης σε χωριο

που ελεγαν οτι "δεν συναδει...ξερωγωμετί..."

εχει επιλυθει απο ετων με παρεμβαση του κοκαραντι και του πανου

εδω

https://www.michanikos.gr/index/articles/νομοθεσία/νέο-πδ-χρήσεων-γης-r7074/page/3/

Απο πού βρηκες οτι απαγορευεται;

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

29 λεπτά πριν, dimitris GM said:

το θεμα περι αγροτικης αποθηκης σε χωριο

που ελεγαν οτι "δεν συναδει...ξερωγωμετί..."

εχει επιλυθει απο ετων με παρεμβαση του κοκαραντι και του πανου

εδω

https://www.michanikos.gr/index/articles/νομοθεσία/νέο-πδ-χρήσεων-γης-r7074/page/3/

Απο πού βρηκες οτι απαγορευεται;

 

ευχαριστώ για την απάντηση...το ακίνητο μου βρίσκεται σε περιοχή γενικής κατοικίας, βάσει ΓΠΣ του 1985, και μέσα στις επιτρεπόμενες χρήσεις της γενικής κατοικίας δεν αναφέρεται η αγροτική αποθήκη. Εγώ για τον Ν.4495/2017, μπορώ να δηλώσω την αυθαίρετη κατασκευή ως αγροτική αποθήκη; 

 

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πριν, dimitris GM said:

το θεμα περι αγροτικης αποθηκης σε χωριο

που ελεγαν οτι "δεν συναδει...ξερωγωμετί..."

εχει επιλυθει απο ετων με παρεμβαση του κοκαραντι και του πανου

εδω

https://www.michanikos.gr/index/articles/νομοθεσία/νέο-πδ-χρήσεων-γης-r7074/page/3/

Απο πού βρηκες οτι απαγορευεται;

 

dimitris GM να σε ρωτήσω κάτι μήπως ξέρεις...διάβασα τις παρεμβάσεις των κοκοράντι - πάνου. Εγώ βρίσκομαι σε μη οριοθετημένο οικισμό και παίρνω όρους δόμησης από το βασιλικό διάταγμα του 25-08-1969. Δεν έχω βρει κάπου να αναγράφεται ότι απαγορεύεται ακόμα και σήμερα, η κατασκευή αγροτικής αποθήκης. Η συζήτηση που είχε γίνει αναφερόταν σε οικισμούς κάτω των 2000 κατοίκων και σε οικισμούς προυφιστάμενους του 1923. Γνωρίζεις μήπως υπάρχει κάποια αντίστοιχη ενημέρωσε σχετικά με τους μη οριοθετημένους οικισμούς;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπέρα , εχω περίπτωση σε άδεια του 76 σε στάσιμο οικισμό με τίτλο "Διαμόρφωση του αδιαμόρφωτου ισογείου"  η οποία προβλέπει διαμόρφωση του αδιαμόρφωτου ισογείου σε Αποθήκη αγροτικών προϊόντων που είχε προσμετρήσει στη δόμηση στο έντυπο της αδείας..Το υπόλοιπο διαμορφωμένο ισόγειο είχε χρήση κατοικίας ..Σήμερα το ισόγειο εχει συνολικά χρήση κατοικίας.. Τακτοποιωντας με τον 4495/17 ,την αλλαγή χρήσης πως την αντιμετωπίζω ; λογικά με αναλυτικό εφόσον δεν εχω υπέρβαση δόμησης λόγω της αλλαγής χρήσης σωστά? αυτό που με προβληματίζει λίγο ειναι η λέξη "αγροτική" 

Edited by Patrick
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.