Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Θέσεις Στάθμευσης - πως επηρεάζουν την αλλαγή χρήσης


Recommended Posts

Σύμφωνα με τον ΝΟΚ ‘’ άδεια δόμησης για αλλαγή χρήσης απαιτείται σε περίπτωση που επέρχεται αλλαγή προς το δυσμενέστερο στα φορτία σχεδιασμού της στατικής μελέτης ή στον αριθμό απαιτουμένων θέσεων στάθμευσης’’.

  Εστω την περίπτωση όπου έχουμε κατοικία και κάποιος θέλει να ανοίξει Ιατρείο.

( Αναφέρω Ιατρείο επειδή η χρήση του είναι συμβατή με την κατοικία )

 

Περίπτωση 1 - Μονοκατοικία:

α. Εστω μονοκατοικία 200,00 m2.  Οι απαιτούμενες θέσεις στάθμευσης προκύπτουν 200,00/150 = 1,33. Αρα για κατοικία απαιτείται 1 θέση στάθμευσης.

 

    Κάποιος θέλει να στεγάσει Ιατρείο (στην μονοκατοικία). Οι απαιτούμενες θέσεις στάθμευσης προκύπτουν 200,00/80 = 2,5. Αρα για Ιατρείο απαιτούνται 3 θέσεις στάθμευσης.

 

Οπότε , σε αυτή την περίπτωση, πάμε αναγκαστικά για αλλαγή χρήσης ??

 

β Εστω μονοκατοικία 100,00 m2.  

 Για κατοικία απαιτείται 100,00/150 = 0,67 δηλ. 1 θέση στάθμευσης.

 Για Ιατρείο απαιτείται   100,00/80 = 1,25  δηλ. 1 θέση στάθμευσης.

 

Σε αυτή την περίπτωση δεν απαιτείται αλλαγή χρήσης.

 

   Δεν είναι παραλογισμός, η στέγαση της ίδιας δραστηριότητας να αντιμετωπίζεται τόσο δυσμενώς στην πρώτη περίπτωση σε σχέση με την δεύτερη ??

 

Περίπτωση 2 – Πολυκατοικία:

Εστω πολυκατοικία, στην οποία υπάρχουν διαμερίσματα (κατοικίες) =  500,00 m2 & χώροι γραφείων = 500,00 m2.

 Οι απαιτούμενες θέσεις στάθμευσης:

500,00 m2/150 = 3,33. Αρα για κατοικίες απαιτούνται 3 θέσεις στάθμευσης.

500,00 m2/80 = 6,25. Αρα για γραφεία απαιτούνται 6 θέσεις στάθμευσης.

                                         Συνολικός αριθμός = 9 θέσεις στάθμευσης.

 

  Κάποιος θέλει να στεγάσει Ιατρείο, σε  ένα διαμέρισμα (κατοικία) εμβαδού 100,00 m2. Σημειωτέον, ότι δεν γνωρίζουμε και δεν μας αφορά, αν στα άλλα διαμερίσματα (κατοικίες) έχουν στεγαστεί διαφορετικές (της κατοικίας) δραστηριότητες.

 

Πως γίνεται ο νέος υπολογισμός των θέσεων στάθμευσης ??

 

400,00 m2 /150 = 2,67. Αρα για κατοικίες απαιτούνται 3 θέσεις στάθμευσης.

600,00 m2 /80 = 7,5. Αρα για γραφεία απαιτούνται 8 θέσεις στάθμευσης.

                                 Συνολικός αριθμός = 11 θέσεις στάθμευσης.

 

Οπότε , σε αυτή την περίπτωση, πάμε αναγκαστικά για αλλαγή χρήσης ??

 

ή

Εξετάζω μόνο το διαμέρισμα που με αφορά δηλ.

Για κατοικία 100,00 m2 / 150 = 0,67, υπάρχει απαίτηση για 1 θέση στάθμευσης

Για Ιατρείο (γραφείο) 100,00 m2 / 80 = 1,25, υπάρχει επίσης απαίτηση για 1 θέση στάθμευσης

 

Σε αυτή την περίπτωση δεν απαιτείται αλλαγή χρήσης.

 

Ποιος είναι ο ορθότερος τρόπος??? Ευχαριστώ.

 

 

( ασε που θα τ΄΄ ακούσω από τον stavrosa, για κόλλημα με αλλαγή χρήσης. :smile:  Αστειεύομαι.)

Edited by αστέριος
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 101
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ετοιμος ήμουν να στα πω ενα χεράκι!!!!!

+1 για τους προβληματισμούς σου

έχεις δίκιο σε πολλά απο αυτα που γράφεις.

 

άποψη μου είναι οτι στην περίπτωση οικοδομής εξετάζουμε μόνο το διαμέρισμα που μας ενδιαφέρει.

 

θεωρω για μονοκατοικίες οτι είναι ευκολοτερο καθότι μονοκατοικίες σε ιδιόκτητο οικόπεδο.

βέβαια...πρεπει σε όλα αυτά να λάβουμε υπόψη μας την κατα πόσο είναι απαιτητή η θέση στάθμευσης στην περιοχη...δεν είναι ολοι αθηνα θεσσαλονικη...

Edited by stavrosa
Link to comment
Share on other sites

Είδες που σε πρόλαβα!!

Εννοείται, οτι αναφέρομαι σε περιπτώσεις όπου υπάρχει απαίτηση για θέσεις στάθμευσης.

Ασε που ούτε εγώ είμαι από Αθήνα ή Θεσσαλονίκη.

Edited by αστέριος
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

kΑΛΗΜΕΡΑ

 

Σχετικα με τις κατοικιες οι θεσεις σταθμευησης ειναι 1/250 και οχι 1/150. 

 

Διαφοροποιειται ο συντελεστης αυτο σε Αθηνα η σε καποιες περιοχες συγκεκριμενες???? 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 4 months later...

Καλησπέρα συνάδελφοι,

θα ήθελα τη βοήθειά σας σε μία περίπτωση. Όταν βγήκε η άδεια και χτίστηκε η οικοδομή δεν απαιτούνταν θέσεις στάθμευσης και δεν προβλέφθηκαν. Τώρα όμως με την ενοποίηση των Δήμων απαιτείται. Εγώ θέλω να κάνω αλλαγή χρήσης από κατάστημα σε ΚΥΕ. Πρέπει να μπω στη διαδικασία να υπολογίσω θέσεις στάθμευσης ή μπορώ να το αποφύγω και να κάνω απλά ενημέρωση φακέλου;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την όποια βοήθεια!

Link to comment
Share on other sites

σε ποιες πολεις απαιτουνται θεσεις σταθμευσης?

αθηνα, θεσσαλονικη κλπ?

που μπορω να το βρω?

σε οικισμους προ του 1923 απαιτουνται?

Link to comment
Share on other sites

Δες αυτό που ανέβασα. Άρθρο 1 Ν.960/79, άρθρο 1 Ν.1221/81, ΠΔ.350/96 και ΠΔ.18/31-12-97)

Είναι όλη η νομοθεσία σχετικά. Κι εγώ δεν έχω προλάβει να τα δω όλα γιατί τώρα ασχολούμαι πρώτη φορά. Δεν νομίζω όμως να απαιτείται σε οικισμούς προ του 1923. Να προσέξεις βέβαια σε ποιο δήμο ανήκει ο οικισμός που ενδιαφέρεσαι. Για παράδειγμα εδώ τα Γιάννενα που είμαι εγώ σε όλους τους οικισμούς που ανήκουν στο δήμο Ιωαννιτών ζητάνε θέσεις στάθμευσης. Ακόμα και στα χωριά.

 

Ζητώ συγνώμη αλλά θα επαναφέρω το ερώτημα μου γιατί καίγομαι για μια απάντηση:

 

"Καλησπέρα συνάδελφοι,

θα ήθελα τη βοήθειά σας σε μία περίπτωση. Όταν βγήκε η άδεια και χτίστηκε η οικοδομή δεν απαιτούνταν θέσεις στάθμευσης και δεν προβλέφθηκαν. Τώρα όμως με την ενοποίηση των Δήμων απαιτείται. Εγώ θέλω να κάνω αλλαγή χρήσης από κατάστημα σε ΚΥΕ. Πρέπει να μπω στη διαδικασία να υπολογίσω θέσεις στάθμευσης ή μπορώ να το αποφύγω και να κάνω απλά ενημέρωση φακέλου;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την όποια βοήθεια!"

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αν και τώρα το είδα, δεν γνωρίζω για ποιο λόγο απαιτείται με την ενοποίηση των Δήμων, πάντως επειδή από κατάστημα (γενική, εμπορική χρήση) που ήσουν πριν, θα πας πάλι σε κατάστημα (υγειονομικού ενδιαφέροντος), η απαίτηση για αλλαγή χρήσης σου βγάζει: νέα χρήση - παλιά χρήση = 0 , άρα όχι μόνο δεν απαιτείται, αλλά δεν είσαι υποχρεωμένος να δείξεις καν την θέση ή τις θέσεις αυτές. Έστω δηλαδή ότι η απαίτησή σου για θέσεις στάθμευσης ήταν 2 με την παλιά και 2 με την καινούρια, δεν χρειάζεται να δείξεις πουθενά πού είναι αυτές οι 2, εφόσον η διαφορά σου είναι μηδενική.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.