Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ρύθμιση καθυστερούμενων ασφαλιστικών οφειλών στο ΕΤΑΑ, τομέας μηχανικών και ΕΔΕ


Engineer

Recommended Posts

Πάντως πέρσι πριν τις γιορτές μπήκα σε διακανονισμό για να θεωρήσω μπλοκάκια, και στην εφορία χωρίς κουβέντα μου θεωρήσανε 2 μπλοκ. Και τρίτο να είχα, σίγουρα θα το θεωρούσε ο υπάλληλος..μπορεί απλά να ήμουν τυχερός..

Παλαιότερα, όντως είχα θεωρήσει μπλοκ κανονικότατα με ενημερώτητα η οποία ανέγραφε τις οφειλές μου (ήταν γύρω στις 2500 τότε.)

Link to comment
Share on other sites

Ναι οκ, την ώρα που απαντούσες έστελνα.... :smile:

Θα το δοκιμάσω και αυτό....Αν και με το χρέος μου δεν υπάρχει περίπτωση....Καλά που το είπες πάντως. Οτι μαθαίνεις καλό είναι.

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω γίνομαι κουραστικός....

Η εφορία θα ζητήσει ενημερότητα σωστά? Πας στο ΤΣΜΕΔΕ και λες φέρτε μου μία που να αναγράφει τις οφειλές γιατί το θέλω για ΑΠΥ και μετά ΔΟΥ?

Link to comment
Share on other sites

Βασικά πες τους "θέλω ενημερότητα αλλά χρωστάω, τι μπορείτε να μου δώσετε;".

Ελπίζω μέσα στο ΣΚ να βρω το χαρτί που είχα πάρει τότε για να σας πω πώς ακριβώς να το ζητήσετε.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Bρήκα αυτά στο gsis:

 

Εγχειρίδιο συνηθέστερων ερωτήσεων - απαντήσεων σε φορολογικά θέματα ( Μάρτιος 2008)

σελ. 40

"Κώλυμα Θεώρησης
............
4. Η ύπαρξη μη φορολογικών χρεών βάσει άλλων διατάξεων (ασφαλιστικά κ.λπ.) πάνω από 6.000
ΕΥΡΩ  (για τη θεώρηση βιβλίων και στοιχείων).
5. Η ύπαρξη χρεών σε επιμελητήρια ανεξαρτήτως ύψους ποσού (για τη θεώρηση βιβλίων και στοιχείων)."

 

Οδηγός Φορολογικών Διαδικασιών σε θέματα Κ.Β.Σ. (2004)

σελ.6

"Θεώρηση σε παλαιό επιτηδευματία (επόμενες θεωρήσεις)
 Δικαιολογητικά
α)  Βεβαίωση περί μη οφειλής στα ασφαλιστικά ταμεία (ΤΕΒΕ, ΙΚΑ κ.λπ), ποσού άνω των
6.000 €.
β)  Βεβαίωση περί μη οφειλής στο οικείο επιμελητήριο."

 

δεν βρήκα κάτι άλλο νεότερο και διαφορετικό αλλά μάλλον έχει αλλάξει. Θα δούμε..

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

ikaros13, γενικά από την εφορία στην οποία ανήκω (μπορεί να είμαστε και στην ίδια αν είμαστε στο ίδιο ΒΠ :P ) δεν είχα παράπονα ποτέ. Εάν εξαιρέσεις τις μεγάλες ούρες, πάντα με εξυπηρετούσαν πολύ καλά. 

Link to comment
Share on other sites

Xωρις να εχω γνώση των παραπάνω, πριν 10 μερες πηγα στον έφορο της μεγαλύτερης(!)  εφοριας βορειων προαστειων και του είπα:Χρωσταω 1.5 χρόνο στο ασφαλιστικό μου ταμειο μπορείτε να μου θεωρείσετε μπλοκάκι; και μου απάντησε οτι κατα παρέκκλιση θα μου θεωρούσε 2-3 φυλλα ισα να κάνω τη δουλεια μου....

Edited by ioannat
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.