Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Φαινόμενο PID σε πολυκρυσταλλικά φωτοβολταϊκά πλαίσια


cai

Recommended Posts

δεν μιλάω για "τέτοιο μηχάνημα" αλλά για μετρήσεις ρεύματος-τάσης-ισχύος σε STC 200-400-600-800-1000-1200W/m2, θερμοκάμερα υψηλής ανάλυσης και για ηλεκτροφωταύγεια, πιστοποιημένα από την TUV... αυτά από τις αρχές του 2014... μόνο τότε οι κατασκευαστές δέχονται τα αποτελέσματα και προχωρούν σε αντικατάσταση (ή παράδοση επιπλέον πάνελ, που με τα ελληνικά δεδομένα δεν επιτρέπεται η τοποθέτησή τους, αλλά το λένε οι περισσότερες εγγυήσεις...)

Link to comment
Share on other sites

Γιαννη , αφού το μέτρησε μεσημέρι  τι τάση έδινε σε ανοικτό κύκλωμα, και τι τάση  έδινε ο κάκο  με φορτίο δλδ κουμπωμένος στο δίκτυο 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλο απογευμα!! Νικο δεν θυμαμαι τις μετρησεις στις τασεις.. το παρκο παει μεγιστο το μεσημερι 6,8-7 KW ενω επρεπε να δουλευει 8-8.5 KW..παραγει συνολο 48-52 KWh ενω επρεπε να παραγει 60-65kwh..

Edited by gianniskriti
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπερα! Μετα απο απιστευτη ταλαιπωρια,απωλεια περιπου 1000 ευρω απο την μειωμενη παραγωγη αυτη την βδομαδα θα μπει το SMA PV offset box και ο Θεος βοηθος αν επανελθουν τα πλαισια..οσον αφορα την S-energy απαραδεχτη εταιρια.μου ζητησε να πληρωσω τα μεταφορικα μεχρι την Κορεα αν αλλαζαμε τα πλαισια.πραγμα που δεν με συμφερει..καλυτερα να τα αλλαξω..τα πλαισια μετα απο μετρησεις 35 απο τα 42 εχουν ιδιες απωλειες..αν δεν επανελθουν με pv offset box επειδη εχω κουραστει και τσατιστει πολυ με το θεμα θα αγορασω νεα πλαισια..ο ηλεκτρολογος μου ειπε οτι και αλλοι πελατες του με s-energy εχουν ιδια προβληματα αποδοσης.απαραδεχτη εταιρια τελικα.κριμα.sunpower και παλι sunpower τα εχω σε 2 παρκα 80 kw το καθενα και πραγματικα δεν βλεπω καμια πτωση αποδοσης αυτα τα 3 χρονια..

Link to comment
Share on other sites

Επειδη εχω τοποθετησει  SMA PV OFFSET BOX, θα δεις αποτελεσμα σχετικα γρηγορα. 

Edited by Bill22
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα! Bill22 επειδη τωρα 2 μερες δεν εχω δει διαφορα και ανησυχω,στις ποσες μερες εσυ ειδες διαφορα; Να πω οτι το προβλημα το εχω απο αρχες Ιουνιου..

Link to comment
Share on other sites

Γιαννη τι inverter εχεις?

Λογικα το εχεις βαλει σε night mode, το ελεγξες αν λειτουργει το βραδυ(να αναβει πρασινο η παροχη και πορτοκαλι η DC μερια -τρίτο λαμπακι-) ?

Εχεις κοιταξει την παραμετροποιηση οσον αφορα τα string

 

PS. Εγω ειχα προβλημα γυρω στους 6-8 μηνες και σε στεγες και σε επι εδαφους παρκο. Ειδα αποτελεσματα γυρω στην εβδομαδα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα! Το inverter ειναι kaco powador 12 TL3.ειμαι εκτος Χανιων την αλλη βδομαδα επιστρεφω. πηγε ο ηλεκτρολογος και το περασε.μεχρι τωρα μου λεει ο πατερας μου δεν εχει δει διαφορα.night mode εννοεις το sma pv offset box?

Link to comment
Share on other sites

Το night mode ειναι επιλογη λειτουργιας του offset box.

Θα πρεπει να ελεγξεις επισης  ολες τις παραμετρους αν εχουν γινει σωστα (Setting the Operating Mode and Output Voltage-δυο περιστροφικοι διακοπτες) καθως επισης και τις ενδεικτικες λυχνιες.

Edited by Bill22
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.