Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φαινόμενο PID σε πολυκρυσταλλικά φωτοβολταϊκά πλαίσια


cai

Recommended Posts

Σας ευχαριστω για τις πληροφοριες αν καταλαβα καλα εγω ειδα πτωση αποδοσης αρχες ιουνιου,αρα τωρα ειμαστε 5 1/2 μηνες αρα θα δω αποτελεσμα στους 2 1/2 -3 μηνες περιπου; Αυτο μου ειπε και ο ηλεκτρολογος μου..το θεμα ειναι οτι το φαινομενο PID μπορει να αρχισε να δουλευει πολυ πιο πριν το καταλαβω εγω και ειδα πτωση αποδοσης ετσι δεν ειναι;

Link to comment
Share on other sites

Και βεβαια υπαρχει PID σε  συνδυασμο SOLAREDGE + S-ENERGY. Εχω στη στεγη και 1 πανελ TIANWEI. Σημερινα δεδομενα για ιδιο προσανατολισμο,ιδια γωνια κλισης,

ιδιες ωρες ηλιασμου. TIANWEI  760,5 wh ------  S-ENERGY 630 wh δηλαδη  17,1% πιο κατω. Τι αλλο θα μπορουσε να ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς. Δεν ξέρεις πόσο καιρό λειτουργεί η "υποτίμηση" που λέγεται PID


Το PID δεν εξαρτάται από τη μάρκα του inverter, αλλά από τη μάρκα των πάνελ σε συνδυασμό με τον τρόπο εγκατάστασης.

Edited by miltos
Συγχώνεψη
Link to comment
Share on other sites

Και βεβαια υπαρχει PID σε  συνδυασμο SOLAREDGE + S-ENERGY. ........ TIANWEI  760,5 wh ------  S-ENERGY 630 wh δηλαδη  17,1% πιο κατω. Τι αλλο θα μπορουσε να ειναι?

 

Φανταζομαι αναφερεσε σε ιδια πλαισια (ισχυ και υλικο).

Κοιτα, δεν εχω προσωπικη επαφη με solaredge γιατι δουλευα τα TIGO. Απο TIGO με εχουν διαβεβαιωσει οτι δεν υφισταται το φαινομενο PID με χρηση των optimizers. Θεωρησα οτι και της solaredge εχουνε παρομοια λειτουργια γιαυτο εκανα την αναφορα.

 

................Το PID δεν εξαρτάται από τη μάρκα του inverter, αλλά από τη μάρκα των πάνελ σε συνδυασμό με τον τρόπο εγκατάστασης.

 

Αποσο γνωριζω δεν εχει να κανει με την μαρκα αλλα με την τεχνολογια κατασκευης του πλασισιου και του αντιστροφεα (με ή χωρις μετασχηματιστη). Προφανως αναλογα του κατασκευαστη μπορει να εχουμε ελαφρως διαφορετικο αποτελεσμα.

Link to comment
Share on other sites

Όταν λέω μάρκα εννοώ την ποιότητα κατασκευής. Ουσιαστικά είναι ελαττωματικές παρτίδες που ποτέ δεν "κόπηκαν" στην παραγωγή.

Link to comment
Share on other sites

Sunpower -tracker διπλου αξονα -Kaco-βορειοδυτικη Κρητη(πολλες βροχες) συνθηκες περιπου οπως πελλοπονησο,2460kwh/kw.το λεω μιας που ειχατε αναφερει 1800 -1900 με solar frontier σε σταθερο που ειναι βεβαια κορυφαια αποδοση..πιστευω οτι τα sunpower ειναι στα κορυφαια πανελ βεβαια εχουμε καιρο μπροστα μας ο χρονος θα δειξει..τα εχω 3 χρονια και φετος θα βγαλουν ακομα καλυτερα απο περυσι..

Link to comment
Share on other sites

Απευθυνομαι στους συναδελφους Ηλεκτρολογους μηχανικους, κατα κυριο λογο, που ειχαν καποια επαφη με προιοντα της SOLAREDGE, αν πιστευουν οτι  εγκατασταση στεγης με 2 string,  θα ηταν λιγοτερο  ευνοικες συνθηκες, να αναπτυχθει το φαινομενο PID. Ισως ειναι λιγοτερη η παραμενουσα ταση την νυχτα? Σε καθε περιπτωση εχει ιδιαιτερη βαρυτητα να ακουσουμε την αποψη ενος συναδελφου. 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Συναδελφοι θα ηθελα να μαθω αν το SMA PV OFFSET BOX δουλευει με INVERTER SOLAREDGE. Εχω και γω  δυο στεγες με SOLAREDGE και S-ENERGY  που τα βαλαμε για χαμηλοτερο συντελεστη θερμοκρασιακης μεταβολης, αλλα τζιφος η υποθεση. Μιλαμε πχ το καλυτερο πανελ 1000wh το χειροτερο 600 δηλ 40% κατω.

Καλησπέρα,

έχω τοποθετήσει εδώ και ένα μήνα SMA PV OFFSET BOX σε INVERTER SOLAREDGE και βλέπω ότι το πρόβλημα σταδιακά διορθώνεται.

Αν χρειαστείς μπορώ να σου στείλω και διαγράμματα τάσης, ισχύος, ρεύματος.

Προσοχή.! Η SOLAREDGE λέει ότι μόνο το προηγούμενο μοντέλο του SMA PV OFFSET BOX έχει έγκριση. Όχι το Ν20.

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφε konan78, μηπως μπορεις να διευκρινησεις αν το μοντελο του sma pv offset box που εννοεις, ειναι το PVO-11?  Αυτο με το ανοιχτοχρωμο καπακι¨?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.