Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Φαινόμενο PID σε πολυκρυσταλλικά φωτοβολταϊκά πλαίσια


cai

Recommended Posts

konan, θα ηθελα την εμπειρια σου για την συνδεση του PVO-11, με SOLAREDGE. Συνδεω το OFFSET BOX, με τον solaredge, κατευθειαν θετικο με θετικο, και αρνητικο με αρνητικο επειδη εχω        1 string και περισευουν θυρες, συνδεω τελος ΑC, αναβοσβηνουν 3 φορες πρασινο και κοκκινο, και μετα  αναβοσβηνει το πρασινο αλλα το βραδυ δεν περναει σε κατασταση λειτουργιας δηλ. μονιμα αναμμενο πρασινο.  Τι ωρα ξεκιναει να δουλευει? Δεν μπορω να καταλαβω τι δεν παει καλα.  Αν εχεις καμια ιδεα θα μου ηταν χρησιμη.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω εγκαταστήσει τα παλιό SMA BOX, αλλα εχεις προσεξει σε τι λειτουργια το εχεις βάλει.

Πχ με το night mode ξεκινα η λειτουργια όταν πεφτει για "υπνο" o inverter. 

Link to comment
Share on other sites

Bill22, το παλιο SMA BOX δεν εχει δυνατοτητα καμιας ρυθμισης.
Οι συνδεσεις γινονται μετα τον DC πινακα. Εννοω Panels-πινακας DC-PV BOX-Inverter.
Μηπως το κοβει ο πινακας?  Καθε ιδεα ειναι καλοδεχουμενη.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη δεν εχω εγκαταστησει το παλιο μοντελο δεν εχω γνωμη για τον τροπο λειτουργιας.

Ο DC πινακας δεν επηρεαζει την λειτουργια.

Το θέμα ειναι οτι δεν μπορεις να δεις εαν υπαρχει σφαλμα στην γειωση, στην DC πλευρα ή στην AC πλευρα.

Μια παρατηρηση που μπορω να κανω ειναι οτι η μεγιστη ταση ειναι 800V. Μήπως το string δίνει παραπάνω?

Link to comment
Share on other sites

Το προβλημα λυθηκε. Μετα την συνδεση του PVO-11 στο AC ξεκινουσα τον INVERTER   απλα με ΟΝ ενω  ηθελε PAIRING, για τους γνωριζοντες απο SOLAREDGE.

Link to comment
Share on other sites

Το φαινόμενο PID εμφανίζεται στα κρυσταλλικά πάνελ. Δεν εμφανίζεται στα πάνελ τεχνολογίας CIS, είναι PID safe, ( άλλο ένα πλεονέκτημα της τεχνολογίας CIS. )

Υπάρχει άλλη συσκευή εκτός της SMA που να αντιστρέφει το φαινενομ

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Το φαινομενο χτυπαει πανελ που συνεδεονται στον αρνητικο πολο. Καθε SMA BOX "κανει" για 2 MPP tracker. Εχω τοποθετησει 7 boxes και εχω δει αποτελεσματα . Να επιτυχει αποτελεσμα απαιτει σχεδον το μισο χρονο απο τοτε που δημιουργηθηκε το PID.

 

Ενα ερώτημα για την ηλεκτρολογική σύνδεση.

Στην εγκατάσταση είναι συνδεδεμένο αυτή τη στιγμή μόνο ένα SMA PV Offset Box PVO-11.

Προσπάθησε ο ηλεκτρολόγος σήμερα να συνδέσει και ένα SMA PV Offset Box N-20

Στο SMA PV Offset Box N-20, στην υποδοχή FE συνδέει την γείωσή και ρίχνει το ρελέ που έχω στον πίνακα.

Δοκίμασε να έχει εκτός την γείωση αλλά και μόνο με την φάση και τον ουδέτερο πάλι το ρίχνει.

Στην εγκατάσταση είναι συνδεδεμένο αυτή τη στιγμή μόνο ένα SMA PV Offset Box PVO-11.

Μήπως έχεις καμία ιδέα?

Είναι κλειστά και η SMA.

Link to comment
Share on other sites

Μια απλη και χαζη παρατηρηση λογω ρελε:

Εχει συνδεσει σωστα στο 4-pole plug την φαση και τον ουδετερο?

Επειτα προσπαθησε να βαλει σε σειρα τα 2 boxes? 

 

Αν κανει bypass στο rele, απο τις ενδεικτικες λυχνιες τη σφαλμα του βγαζει? Παντα με προσοχη και με σωστη συνδεσμολογια μην καψει το μηχανημα

Edited by Bill22
Link to comment
Share on other sites

Το ρελέ λειτουργεί κανονικά εδώ και 1.5 χρόνο.

Είχαμε συνδέσει το ένα ΒΟΧ PVO-11 και λειτουργεί κανονικά. Όταν πήραμε το καλώδιο από το PVO-11 για να δώσουμε στο N-20 με το που ανεβάζουμε την ασφάλεια των Offsetbox πέφτει το ρελέ.

Οι συνδέσεις είναι σωστά.

Δεν προλαβαίνουμε να δούμε τις ενδεικτικές λυχνίες. Βypass στο ρελέ δεν έκανε. Πάντως μου κάνει εντύπωση το ότι και χωρίς την γείωση ρίχνει το ρελέ.

Edited by miltos
Δοαγραφή παράθεσης προηγούμενου μηνύματος
Link to comment
Share on other sites

Προσπαθησε να βαλεις μονο του το Ν-20 για να δεις τι θα γινει.

Γτ  νομιζω οτι υπαρχει θεμα με την εν σειρα συνδεση δυο μη ιδιων boxes.

Επισης γτ δεν κανεις παραλληλη συνδεση?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.