Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

"Ενεργειακά τζάκια" - Τι πρέπει να ξέρετε


sdim

Recommended Posts

Μην λες ότι είναι δύσκολο γιατί ήδη μπορεί να υπάρχει. Απλώς πιστεύω, από τα ολίγα που ξέρω, ότι πρόκειται για εστίες αερίου (φυσικού, προπανίου, ή υγραερίου). Για κλασικό ενεργειακό τζάκι (με ξύλα) το κόβω δύσκολο.

 

Ξέρεις στα κλασικά ενεργειακά τζάκια η θερμική απόδοση είναι μέγεθος πολύ σχετικό και εξαρτάται από πολλούς παράγοντες. Οι κυριότεροι είναι:

1) Η ποιότητα του ξύλου (πυκνότητα, ποσότητα των ελαιωδών ουσιών, περιεχόμενου νερού κλπ)

2) Η εξοικείωση του χρήστη με το τζάκι του (μεγάλη δουλειά)

3) Το όλο στήσιμό του.

Μου φαίνεται λοιπόν τόλμημα η δημιουργία τόσο σύνθετου τύπου, αφού πολλοί από τους ήδη υπάρχοντες χρήστες των ενεργειακών τζακιών έχουν παράπονα από τις αποδόσεις. Παράπονα που οφείλονται στους κατασκευαστές ή στους ίδιους. Γιατί πολλοί νομίζουν ότι πήραν ένα ενεργειακό τζάκι και δουλεύει με "αυτόματο πιλότο". 

 

Αν πέσει λοιπόν στην αντίληψή σου κάτι τέτοιο και έχεις κάποια ιστοσελίδα, ή φυλλάδιο, ή οποιαδήποτε άλλη χρήσιμη πληροφορία, κάνε ένα κόπο να την ανεβάσεις. Με ενδιαφέρει το θέμα.

Edited by Konstantinos IB
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 25
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Να προσθεσω και κατι απο την προσωπικη μου εμπειρια.

 

Εχω εγκαταστησει στο σπιτι μου και χρησιμοποιω τα τελευταια 5 χρονια υδραυλικο ενεργειακο τζακι με ενδοδαπεδιο.

 

Ειμαι πολυ ευχαριστημενος αλλα.......

 

Σε καμμια περιπτωση δεν το θεωρω σαν πρωτευον συστημα θερμανσης.

 

Δηλαδη οταν εχω κεφι και ορεξη να το αναψω εχω πολυ καλη αποδοση.

 

Επειδη ομως το σπιτι μου το θελω ζεστο και οταν ειμαι κουρασμενος, οταν κοιμαμαι, οταν δεν εχω ορεξη να ριχνω συνεχεια ξυλα στο τζακι, οταν ειμαι αρρωστος, οταν λειπω κλπ, εχω σαν πρωτευον συστημα αλλη πηγη θερμοτητας ( στην περιπτωση μου ηλιοθερμια και Α.Θ.)

Edited by antloukidis
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλησπέρα. Για ένα διαμέρισμα 60τμ με σχετικά καλή μόνωση (κατασκευή 2009), τι ονομαστική ισχύ τζάκι θα προτείνατε σε kw? 10kw θα θεωρούταν αρκετά ή καλύτερα να επιλεγεί μεγαλύτερη εστία? Γνωρίζω οτι κάτι τέτοιο εξαρτάται απο πολλούς παράγοντες στην κατασκευή του διαμερίσματος αλλά και τους προσανατολισμούς του διαμερίσματος αλλά αν μπορούσε κάποιος που έχει ασχοληθεί, να έδινε μια εκτίμηση. Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Άποψή μου, όσο μεγαλύτερο χωράει και "κουμπώνει" αισθητικά στο χώρο.

 

Μη βλέπεις αποδόσεις, καθώς αυτές είναι οι μέγιστες, όταν το έχεις συνέχεια γεμάτο "φουντωμένα" ξύλα (χρειάζεται δίπλα ο "μαύρος θερμαστής από το Τζιμπουτί"). :smile:

 

Την περισσότερη ώρα, στην πράξη, έχεις αρκετά μικρότερη απόδοση.

Edited by antloukidis
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα και ευχαριστώ. Σε ένα ενεργειακό χάλυβα διάβασα οτι λόγω οτι αναπτύσσει μεγάλες θερμοκρασίες εσωτερικά, δεν μπορείς να κάτσεις πολύ κοντά σε αυτό. Ισχύει και αν ναι σε τι ελάχιστη απόσταση μπορει να κάτσει κάποιος άνετα? 

Link to comment
Share on other sites

Με κλειστό το κρύσταλλο, μπορείς να καθήσεις και σε 1 μέτρο περίπου.

 

Σίγουρα πιό κοντά, από ότι μπορείς να καθήσεις σε ένα όχι ενεργειακό, με ανοικτή εστία.  

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.