Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Πότε απαιτείται: Άδεια δόμησης-Έγκριση Εργασιών Μικρής Κλίμακας


Recommended Posts

Αυτό  είναι  το  έντυπο  της  άδειας  μικρής  κλίμακας  και  επαναδιατυπώνω  το  ερώτημα  μου. 

Επειδή  διαθέτω  εκτυπωτή μεγέθους  Α4  θέλω  με  κάποιον  τρόπο  που  δεν  γνωρίζω  να  τυπώνω  μία  μία  σελίδα  από  τις  4  και  μετά  να  φτιάξω  μία  σελίδα  Α3  ενώνοντας  δύο  δυο  τις  σελίδες  μου  και  να  έχω  την  τελική  μορφή  του  εντύπου  σε  Α3  μέγεθος  για  να  το  πάω  στην  πολεοδομία.

Ευχαριστώ

ΕΝΤΥΠΟ ΜΙΚΡΗΣ ΚΛΙΜΑΚΑΣ ΕΝΗΜΕΡΩΜΕΝΟ ΜΕ Ν.4546-18.docx

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 288
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

giorgosspa αυτό που ζητάς είναι τζάμπα κόπος χωρίς νόημα.

Ακόμα και αν τυπώσεις 4 ξεχωριστά Α4 στη συνέχεια θα τα κολλήσεις μεταξύ τους ( με κόλλα ? με σελοτέιπ ? ) σαν κολαζ , σε ένα ενιαίο Α3.
Το κολάζ  θα δώσεις στην ΥΔΟΜ ?!  Αλλωστε θέλεις 3 αντίγραφα . Αρα αναγκαστικά θα βγάλεις φωτοαντίγραφα Α3 σε φωτοτυπάδικο.

Ποιος ο λόγος λοιπόν να κάνεις όλα τα παραπάνω  ? Σώσε το doc ή pdf  αρχείο σου σε ένα στικάκι και πήγαινε το να στο τυπώσουν μπρος-πίσω.
Σε 10 δευτερόλεπτα έχεις τελειώσει , μην παιδεύεσαι άδικα.

Edited by avgoust
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Συνάδελφοι, καλημέρα.

Μία ερώτηση, παρακαλώ:

Για εξωτερική θερμομόνωση δώματος-ταράτσας (προφανώς χωρίς χρήση ικριωμάτων), απαιτείται άδεια από πολεοδομία ή όχι;

Έχω ρωτήσει σε τρεις πολεοδομίες, έχω πάρει τρεις διαφορετικές απαντήσεις...

Ο πρώτος μου λέει ότι η μικρής κλίμακας καταργήθηκε για τη θερμομόνωση δώματος και αφού δεν θεωρείται εργασία «συντήρησης» θα πρέπει να βγει κανονική άδεια.

Ο δεύτερος πιστεύει ότι αφού δεν αναγράφεται πια κάπου συγκεκριμένα, δεν απαιτείται.

Ο τρίτος είναι ασαφής: μάλλον δεν απαιτείται, αλλά καλού κακού, βγάλε μιας μικρής κλίμακας.

Το έχει ψάξει κανείς άλλος;

Υπάρχει σαφής απάντηση ή έστω άποψη επί του θέματος ;

 

(Συμπληρωματική ερώτηση: στην εσωτερική θερμομόνωση ταράτσας τί ισχύει; Απαιτείται ΕΕΜΚ;)

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά...

Edited by vagom
Link to comment
Share on other sites

Καλά μας μετέφερες τις γνώμες των 3 υπαλλήλων αλλά δεν μας είπες

εσύ βάσει της νομοθεσίες τι γνώμη έχεις!

απαιτείται ή δεν απαιτείται?

Προσωπικά πιστεύω ότι δεν απαιτείται ούτε για εξωτερική ούτε για εσωτερική

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ πιστεύω οτι δεν απαιτείται. Γενικά ότι δεν εμπεριέχει ικριώματα δεν απαιτεί άδεια

όπως καταλαβαίνω εγώ με το πνεύμα του 4495. Μονο με το ΙΚΑ κοιτα να είναι ο πελάτης

καλυμμένος σχετικά γιατι κυκλοφορούν πολλοί ανεπίσημοι "πληροφοριοδότες" γείτονες.

 

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σ’ ευχαριστώ για την απάντηση, ΚΑΝΑ.

Όπως προφανώς γνωρίζεις, νομοθετικά το συγκεκριμένο θέμα είναι ασαφές.

Γι’ αυτό και ρωτάω στις πολεοδομίες, μπας κι έχουν κάποια εσωτερική οδηγία ή πληροφόρηση.

Η γνώμη μου συμφωνεί με τη δική σου, αλλά αυτό δεν βοηθάει όταν ο υπάλληλος είναι κολλημένος και δεν μπορείς (όπως εδώ) να τεκμηριώσεις την άποψή σου…

 

Υ.Γ. Ευχαριστώ πολύ και laxanos

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Δημήτρη

Η παράγραφος κθ άλλαξε

κθ) εργασίες τοποθέτησης εξωτερικής θερμομόνωσης ή θερμομόνωση στεγών στο πλαίσιο του προγράμματος «Εξοικονόμηση κατ’ οίκον»

Ν 4546/2018 - ΦΕΚ 101Α/12-6-2018 (Άρθρο 34)

 «κθ) τοποθέτηση κεραιών, πλην κεραιών λήψης ραδιοτηλεοπτικού σήματος, καθώς και κεραιών ραδιοεπικοινωνίας και κινητής τηλεφωνίας.».


 και ισχύει μόνο  η παρακάτω παράγραφος

ιθ) τοποθέτηση εξωτερικής θερμομόνωσης ή παθητικών ηλιακών συστημάτων στις εξωτερικές όψεις

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

βασιλη τις καλησπερες μου,

σωστα [+1]

και η δευτερη   ομαδα  που ανεβασα απο την  ΔΙΑΥΓΕΙΑ με πολυ προσφατες αδειες μιλαει μονον για την περίπτωση της παρ.  "ιθ"

 

Link to comment
Share on other sites

To ξαναγράφω. Ο διαχωρισμός σε απαίτηση ή μη ΕΕΜΚ ειναι τα ικριώματα....Λες και θα κάνει 

μελετη ο μηχανικός για τα ικριώματα...Απλα για να πάρει κάποιος την ευθύνη. Απ τη στιγμή που δε θα στηθούν

ικριώματα  τότε δε θες τίποτα.

Δημήτρη εσυ καλά κανεις και το ανεβάζεις. Απλα μην παίρνεις όρκο οτι οι μηχανικοι που εβγαλαν τις ΕΕΜΚ και οι

αντιστοιχες ΥΔΟΜ πήραν πρέφα την αλλαγή....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.