Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[Α07] Απόδειξη χρόνου κατασκευής αυθαίρετων κατασκευών (γενικά)


Recommended Posts

η αποδοχη δεν ειναι "συμβολαιο", ειναι μονομερης δηλωση  και  δεν απαιτει  βεβαιωση.

Προφανως, μετα την αποδοχη θελετε να τακτοποιησετε  και -μαλλον- δεν αποδεχονται σαν ετος το προ 1955 ή το προ 1975.

Αρα, ή εχεις καποια συνδεση με ΔΕΗ ή  καποιο αλλο εγγραφο [ακομα και παληες επιστολες με  την  διευθυνση το ακινητου και τις σφραγιδες του ταχυδρομειου,]

ή πας σε α/φ

ή,  τελικα, καταφευγεις στο  -σωστο - Ε9

καλη συνεχεια

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

36 λεπτά πριν, M.PETRAKIS said:

Συγνώμη είναι αποδοχή κληρονομιας.

Επειδή βλέπω ότι κάθε 2-3 μηνύματα προσθέτεις και κάτι, μπορείς να μαζέψεις ένα ολοκληρωμένο με κάθε λεπτομέρεια ερώτημά σε μια δημοσίευση ;

Τι ακριβώς θέλεις να κάνεις; Τακτοποίηση; Έχει γίνει η πράξη αποδοχής;

Αν όχι, τότε πρώτα θα γίνει η πράξη και μετά θα τακτοποιήσεις. Η πράξη θα βασιστεί στις αποτυπώσεις σου σαν να πήγαινες να κάνεις τακτοποίηση. Έτσι, μετά δεν θα υπάρχουν αλλαγές σε Ε9, συμβόλαια κλπ. 

Link to comment
Share on other sites

Το ερώτημα παραμένει και είναι το εξής.

Για δήλωση στον 4495 παλιάς  κενής κατοικίας χωρείς στοιχεία για την χρήση αλλά μόνο για την ύπαρξη (α/φ).  Θέλουμε να το δηλώσουμε ως προ του 75 (λόγο αντικατάστασης στέγης περίπου το 1970). Πρέπει να αποδείξουμε και την χρήση ως κατοικία; (συγκεκριμένα μου λένε στην πολεοδομία ότι μπορεί  να είναι και αποθήκη).

Το μόνο που έχω για την ώρα είναι ή αποδοχή κληρονομιάς του 2015 που το αναφέρει ως παλιά οικία, με καλύπτει αυτό;

Θεωρείται δημόσιο έγγραφο ή αποδοχή κληρονομιάς ;

Κατά  την γνώμη μου ο νόμος δεν αναφέρει ότι πρέπει να αποδείξουμε την χρήση σε περιπτώσεις που δεν υπάρχει αλλαγή χρήσης, κατά συνέπεια ο χρόνος εγκατάστασης της μίας και μοναδικής χρήσης ταυτίζεται με τον χρόνο κατασκευής. 

Άλλη οπτική του θέματος θα μπορούσε να είναι η τυπολογία του κτιρίου π.χ. εμείς έχουμε καμινάδα που συνεπάγεται τζάκι (τώρα το τζάκι δεν υπάρχει) και το τζάκι παραπέμπει σε κατοικία.

 

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον,  ευχαριστώ και τον  alex99 που πήρε ξεκάθαρη θέση. 

 

 

Edited by M.PETRAKIS
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Γεια σας, θα ήθελα   μια πληροφορια. Εχω διαφορετικη διαμερισματωση και αλλαγη χρησης υπογειων αποθηκων από το 1983, προσπαθω να αποδειξω την παλαιοτητα με το Ε9 και κατι δεν εχω καταλαβει καλα.

Εχω Ε9 δηλωση οπως εχει υποβληθει αρχες του 2019 και εντος φαινονται οι ιδιοκτησιες, με τα σωστα τμ,  οπως εχουν γινει,  διπλα γραφεται το ετος κατασκευης των ακινητων,  το 1983. Πως αποδυκνυει το εγγραφο περιουσιακης καταστασης ομως το οποιο αναφερει την περιουσιακη κατασταση προσωπου αρχες του 2019 οτι, τα ακινητα εχουν γινει προ 2011 και η διαφορετικη αυτη διαμερισματωση οτι εχει γινει το 1983????

Edited by Arche
διορθωση ορθογραφιας
  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

και απο πού προκυπτει η ΔΔ?

Εχεις αλλες κατοψεις στην αδεια και αλλες στα συμβολαια?

Και πότε εγιναν τα συμβολαια?

πότε πηραν ρευμα...νερο...ποιός δηλωνει οτι ειναι ιδιοκτητης στο Ε1 ή οτι τα εκμισθωνει στα Ε2?

Το Ε9 ειναι Δημοσιο εγγραφο και αποδειχνει οσα  "λεει" ο ιδιοκτητης. Εμεις ζηταμε το "τελευταιο" Ε9.

Αλλά πρωτα εξεταζουμε και

ολα τα υπολοιπα..

 

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Δημητρη.

Η ΔΔ - ΜΑΛΛΟΝ διαφορετικη διαμερισματωση σημαινει - προκυπτει απο το γεγονος, στην οικοδομικη αδεια, εμφανιζεται μια κατοψη υπογειου οροφου Α και ειναι εμφανες στην κατασκευη κατοπιν αυτοψιας οτι η κατοψη που τελεστει στην κατασκευη ειναι διαφορετικη.

Γεγονος ειναι που σχετικα ευκολα, αντιληπτο γινεται.

Το ερωτημα ειναι πως ενα Ε9 ΠΟΥ Δειχνει μια λιστα ακινητων ενος ιδιοκτητη αρχες του 2019 ας πουμε, αποδυκνυει οτι η ΔΔ εγινε παλια?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.