Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[Α09] Κατηγορία 1 (Κατοικίες προ του 1975) αυθαίρετων κατασκευών


Recommended Posts

Στην Κατηγορία 1 προφανώς εννοείς....

Ναι βεβαίως μπορούν και αυθαιρεσίες εντός πρασιάς να ενταχθούν στην κατηγορία αυτή (τα πάντα μπορούν αρκεί ν' αποδεικνύονται ότι, όντως είναι πριν το 75).

 

Η εξαίρεση για τα εντός πρασιάς αφορά ΜΟΝΟ στην Κατηγορία 4.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Sorry ΙΑΣΟΝΑ!!!

Φυσικά και κατ.1 εννοούσα, από χθές "τρώγομαι" με αυτή την υπόθεση της κατηγορίας 1 σε συνδιασμό με την πρασιά.

 

Ευχαριστώ για την ξεκάθαρη  διευκρίνησή σου.Και εδώ ο νόμος μπάζει (θεωρούν οι..... νομοθέτες ότι  εννοούνται  πολλά  μάλλον, μέσα σε τρείς τέσσερις προτάσεις αναφοράς σε κάθε κατηγορία, και γι΄αυτό παραλείπουν τα περιττά!!!!!! ) .

 

Ευχαριστώ και  τον συντοπίτη μου Pavlo33.

Link to comment
Share on other sites

Sorry ΙΑΣΟΝΑ!!!

Φυσικά και κατ.1 εννοούσα, από χθές "τρώγομαι" με αυτή την υπόθεση της κατηγορίας 1 σε συνδιασμό με την πρασιά.

 

Ευχαριστώ για την ξεκάθαρη  διευκρίνησή σου.Και εδώ ο νόμος μπάζει (θεωρούν οι..... νομοθέτες ότι  εννοούνται  πολλά  μάλλον, μέσα σε τρείς τέσσερις προτάσεις αναφοράς σε κάθε κατηγορία, και γι΄αυτό παραλείπουν τα περιττά!!!!!! ) .

 

Ευχαριστώ και  τον συντοπίτη μου Pavlo33.

Διαβάζοντας τον νόμο και τις ερμηνείες από ΙΑΣΟΝΑ & ΠΑΥΛΟ, διαπιστώνω ότι ήταν λάθος η αρχική μου τοποθέτηση. Sorry athanasanas. Μπράβο στα παιδιά. Και από εμένα, από ένα +1. Καλό είναι να ξεκαθαρίζουμε κάποια πράγματα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα,

τελικά στην κατηγορία 1 αν έχουμε λοιπή παράβαση (ενίσχυση εσωτερικά με κολώνες μπετόν κ αντικατάσταση της πλάκας οροφής του ενός δωματίου που είχε ψιλοπέσει, ολα το ΄80 κατά τον ιδιοκτήτη) αν τη βάλουμε στο ίδιο φύλλο καταγραφής δε βγάζει πρόστιμο, μόνο ένα 500ρικο. Αν το βάλουμε σε άλλο φύλλο τί κατηγορία; 2; (δεν έχουμε Ο.Α.) Και αν πάει στη 2 πως αποδεικνύω παλαιότητα αφού είναι εσωτερικά; και επισης εξωτερικές πλακοστρώσεις μεταγενέστερες μετράνε κάπου; Τονίζω ειναι χωρις Ο.Α

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Αν μιλάμε για εσωτερικές ενισχύσεις που δεν φαίνονται γιατί να μη δηλώσεις κατηγορία 1,  αφού το κτίριο είναι παντελώς αυθαίρετο (με την προυπόθεση ότι αποδεικνύεις την ύπαρξή του κτιρίου πριν το 75).

Κανείς δεν μπορεί να σου πει σε ενδεχόμενο έλεγχο ότι οι ενισχύσεις έγιναν το 80 ή το 70. Μέχρι εδώ κανένα πρόβλημα. Αν θέλεις για λόγους καλύτερης εποπτείας μπορείς να έχεις περισσότερα φύλλα καταγραφής, όλα με κατηγορία 1 (προ 9/6/75 οπότε θα έχεις 500 ευρώ πρόστιμο).

Τώρα για τις εξωτερικές πλακοστρώσεις η προσωπική μου γνώμη είναι να δηλώνονται, διότι στο ν. 4178 δεν έχω βρει κάποιο "πάτημα" που να μου δικαιολογεί το να μην δηλώνω κάθε αυθαίρετη κατασκευή.

Η άλλη άποψη ταυτίζεται με τη λογική ότι αποτελούν "σύνοδες" κατασκευές κτιρίου σε μια οικοδομική άδεια και ως εκ τούτου σε μια ρύθμιση, ενός παντελώς αυθαιρέτου κτιρίου, η διαδικασία  προσομοιώνεται και τέτοιες κατασκευές δεν απαιτείται να δηλωθούν. Η γνώμη αυτή ήταν ενισχυμένη στην εποχή του ν. 4014 όπου υπήρχαν και αντίστοιχες ερωτοαπαντήσεις που έδιναν την "κατεύθυνση" για κάτι τέτοιο. 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Αν μιλάμε για εσωτερικές ενισχύσεις που δεν φαίνονται γιατί να μη δηλώσεις κατηγορία 1,  αφού το κτίριο είναι παντελώς αυθαίρετο (με την προυπόθεση ότι αποδεικνύεις την ύπαρξή του κτιρίου πριν το 75).

Κανείς δεν μπορεί να σου πει σε ενδεχόμενο έλεγχο ότι οι ενισχύσεις έγιναν το 80 ή το 70. Μέχρι εδώ κανένα πρόβλημα. Αν θέλεις για λόγους καλύτερης εποπτείας μπορείς να έχεις περισσότερα φύλλα καταγραφής, όλα με κατηγορία 1 (προ 9/6/75 οπότε θα έχεις 500 ευρώ πρόστιμο).

Τώρα για τις εξωτερικές πλακοστρώσεις η προσωπική μου γνώμη είναι να δηλώνονται, διότι στο ν. 4178 δεν έχω βρει κάποιο "πάτημα" που να μου δικαιολογεί το να μην δηλώνω κάθε αυθαίρετη κατασκευή.

Η άλλη άποψη ταυτίζεται με τη λογική ότι αποτελούν "σύνοδες" κατασκευές κτιρίου σε μια οικοδομική άδεια και ως εκ τούτου σε μια ρύθμιση, ενός παντελώς αυθαιρέτου κτιρίου, η διαδικασία  προσομοιώνεται και τέτοιες κατασκευές δεν απαιτείται να δηλωθούν. Η γνώμη αυτή ήταν ενισχυμένη στην εποχή του ν. 4014 όπου υπήρχαν και αντίστοιχες ερωτοαπαντήσεις που έδιναν την "κατεύθυνση" για κάτι τέτοιο. 

Ευχαριστώ για την άποψη,

το θέμα είναι πως έχω συμβόλαιο το '76 για το ένα και το '94 για το άλλο που τα αναφέρουν ερειπωμένη οικία (πλέον έχουν ενοποιηθεί αν και ανήκουν στη μάνα το ένα και στην κόρη το άλλο κ σαν ξεχωριστά οικόπεδα στα Ε9) και το εμφανές νέο δώμα από μπετον. Το ένα έφτιαξε τις κολώνες και το δώμα το '80 και το άλλο '94-'96. Οπότε έλεγα πως πάνε 2 δηλώσεις προ του ΄75 και το πρώτο με λοιπή παράβαση σε κατηγορία 2(; )επειδή φτιάχτηκε το 1980 και το άλλο με λοιπή παράβαση κατηγορία... τί; 5; και τί θα ισχύει για 30 χρόνια; Έχω μπερδευτεί.

Edited by littlejulie
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Έχω περίπτωση σε γεωτεμάχιο εκτός σχεδίου υπάρχουν ένα κτίσμα που ήταν κατοικία (αποδεδειγμένα από ρευματοδότηση) και άλλα τρία που φαίνεται να ήταν σαν αποθήκες. Όλα τα κτίσματα είναι προ του 75 και τώρα είναι ερειπωμένα αλλά ο ιδιοκτήτης θέλει να τα νομιμοποιήσει.

Να πάω σε κατηγορία 1 για όλα τα κτίσματα και να πω ότι όλα είναι κατοικίες ?(δεν προκύπτει από κάπου ότι δεν ήταν παλιά κατοικίες και τα άλλα τρία)

Θα φτιάξω 4 Φ.Κ, ένα  για το κάθε κτίριο και συνολικά το πρόστιμο θα είναι ένα 500άρικο?

Ευχαριστώ συνάδελφοι

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.