Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[Α09] Κατηγορία 4 αυθαίρετων κατασκευών


Recommended Posts

και στις δυο περιπτώσεις το παράβολο αρκεί, βγαίνει κάτω του 500αρικου το πρόστιμο.

Το θέμα είναι αν πρέπει να τον βάλω και τον τακτοποιημένο Η/Χ στην αίτηση ώστε να εξαιρεθεί οριστικά με την ταυτότητα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Και με τον Ν3843 ρυθμισμένοι χώροι εξαιρούνται οριστικά με την ταυτότητα. Δεν τον αφήνεις όπως είναι λέω εγώ;

Link to comment
Share on other sites

σε ακίνητο χωρίς άδεια δεν έχεις να συγκρίνεις εγκεκριμένα  της άδειας, συνεπώς η κατηγορία 4 απορρίπτεται. 

Αν οι αυθαιρεσίες έχουν γίνει μετά το 83 υπάγονται κατ. 5.

νομίζω ότι μπορεί να είναι και κατηγ.3 (συνδιάζεται με όλες τις κατηγορίες)

Link to comment
Share on other sites

δεδομενου οτι η συγκριση τησ αυθαιρεσιασ προκειμενου να την καταταξουμε στην κατηγορια 4 γινεται με τα πολεοδομικα μεγεθη τησ οικοδομικησ αδειασ (<40% καλυψη - δομηση και <20% υψοσ)εαν οι σημερινοι οροι δομησησ τησ περιοχησ εχουν αυξηση την καλυψη, δομηση, υψοσ εμεισ συνεχιζουμε να τα συγκρινουμε με τα μεγεθηπου επρεπε να πραγματοποιηθουνε συμφωνα με την εκδοθεισα αδεια και οχι με τα επιτρεπομενα τησ περιοχης;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Κι εμένα η απορία μου είναι η ίδια και την απευθύνω προς όλους, δηλαδή: 

έχω περίπτωση που σε οικόπεδο, που ήταν εκτός ορίων οικισμού με υπάρχουσα ισόγεια κατοικία, εκδόθηκε οικ. άδεια το 1983 για προσθήκη κατ΄επέκταση και καθ΄ύψος. Τελικά υλοποιήθηκε μικρότερη οικοδομή, με το μεγαλύτερο μέρος της εντός του εγκεκριμένου περιγράμματος της άδειας και ταυτόχρονα κατασκευάστηκαν και αποθήκες 80 τ.μ. Στην πορεία, έγινε στην περιοχή ρυμοτομικό το οποίο είναι σε ισχύ και προέκυψαν μεγαλύτεροι σ.δ και κάλυψη, σε σχέση με αυτά που ίσχυαν το '83. Αφού με τον 4178 κάνω σύγκριση μ' αυτά που ισχύουν σήμερα και δεδομένου ότι το οικόπεδο έχει μεγάλο υπόλοιπο σε κάλυψη και σ.δ, είναι δυνατόν να μην μπορώ να το βάλω στην κατ.4 ????? Γιατί να πάει στην 5 που λέει για εξαγορά σ.δ, όταν έχει ήδη υπόλοιπο σ.δ?

Δεν θα έπρεπε να γίνεται σύγκριση με τα επιτρεπόμενα, έστω, σήμερα?

Link to comment
Share on other sites

H κατηγοριοποίηση γίνεται με τα εγκεκριμμένα της Ο.Α. ενώ για τα ποσοστά υπέρβασης των συντελεστών του παραρτήματος Α, λαμβάνονται υπόψη οι σημερινοί όροι δόμησης είτε έχεις υπόλοιπο συντελεστή είτε όχι.

Να θέσω 2 απορίες μου:

1)αποθήκη οικιακή (κατασκευή προ του 1973) έχει κατασκευαστεί σε απόσταση 3.00μ  από την κατοικία προ του '75. Μπορεί να καταταχθεί και η αποθήκη ως παρακολούθημα της κατοικίας στην κατ.4?

2)Στα ποσοστά 40-40-20 της κατ. 4, συνυπολογίζονται και οι αυθαίρετες μικρές παραβάσεις που τυχόν πέρνουν κάλυψη π.χ.BBQ, αποθήκη<15τμ, κ.λ.π.

Link to comment
Share on other sites

H κατηγοριοποίηση γίνεται με τα εγκεκριμμένα της Ο.Α. ενώ για τα ποσοστά υπέρβασης των συντελεστών του παραρτήματος Α, λαμβάνονται υπόψη οι σημερινοί όροι δόμησης είτε έχεις υπόλοιπο συντελεστή είτε όχι.

Να θέσω 2 απορίες μου:

1)αποθήκη οικιακή (κατασκευή προ του 1973) έχει κατασκευαστεί σε απόσταση 3.00μ  από την κατοικία προ του '75. Μπορεί να καταταχθεί και η αποθήκη ως παρακολούθημα της κατοικίας στην κατ.4?ναι αλλα  κατ1 γιατι 4?

2)Στα ποσοστά 40-40-20 της κατ. 4, συνυπολογίζονται και οι αυθαίρετες μικρές παραβάσεις που τυχόν πέρνουν κάλυψη π.χ.BBQ, αποθήκη<15τμ, κ.λ.π.στο νημα απαντησεις απο ΔΟΚΚ υπαρχει απαντηση της ΓΑΡΔΙΚΗ κ βγαλε συμπερασμα.Εγω προσωπικα τα υπολογιζω

Link to comment
Share on other sites

 

nikos antonakas:Διαβάζω ΠΛΩΜΑΡΙ ΛΕΣΒΟΥ και μέσα από το γραφείο και τα αυθαίρετα ταξιδεύω

H κατηγοριοποίηση γίνεται με τα εγκεκριμμένα της Ο.Α. ενώ για τα ποσοστά υπέρβασης των συντελεστών του παραρτήματος Α, λαμβάνονται υπόψη οι σημερινοί όροι δόμησης είτε έχεις υπόλοιπο συντελεστή είτε όχι.

Να θέσω 2 απορίες μου:

1)αποθήκη οικιακή (κατασκευή προ του 1973) έχει κατασκευαστεί σε απόσταση 3.00μ  από την κατοικία προ του '75. Μπορεί να καταταχθεί και η αποθήκη ως παρακολούθημα της κατοικίας στην κατ.4?ναι αλλα  κατ1 γιατι 4?ΈΧΩ ΥΠΟΒΑΛΛΕΙ ΓΙΑ Α/Φ ΣΤΟ ΓΥΣ, ΘΕΛΩ ΝΑ ΒΓΑΛΩ ΠΡΟΣΤΙΜΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΕΛΑΤΗ ΚΑΙ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΒΡΕΘΕΙ Η ΠΑΛΑΙΟΤΗΤΑ

2)Στα ποσοστά 40-40-20 της κατ. 4, συνυπολογίζονται και οι αυθαίρετες μικρές παραβάσεις που τυχόν πέρνουν κάλυψη π.χ.BBQ, αποθήκη<15τμ, κ.λ.π.στο νημα απαντησεις απο ΔΟΚΚ υπαρχει απαντηση της ΓΑΡΔΙΚΗ κ βγαλε συμπερασμα.Εγω προσωπικα τα υπολογιζωΣ' ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!ΚΙ ΕΓΩ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ "ΛΟΓΙΚΑ" ΠΑΕΙ ΣΥΝΟΛΙΚΑ

 

Link to comment
Share on other sites

 

2)Στα ποσοστά 40-40-20 της κατ. 4, συνυπολογίζονται και οι αυθαίρετες μικρές παραβάσεις που τυχόν πέρνουν κάλυψη π.χ.BBQ, αποθήκη<15τμ, κ.λ.π.στο νημα απαντησεις απο ΔΟΚΚ υπαρχει απαντηση της ΓΑΡΔΙΚΗ κ βγαλε συμπερασμα.Εγω προσωπικα τα υπολογιζω

 

 

Η Γαρδίκη απάντησε ότι στην κατηγορία 4 οι υπερβάσεις κλειστών χώρων υπολογίζονται (π.χ. αποθήκες, κτίσματα αντλητικά κλπ) αλλά όχι η.χ., στέγαστρα, bbq που κανονικά θα αποτελούσαν υπερβάσεις κάλυψης.

Edited by soundholics
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.