Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α17] Ειδικές ομάδες πληθυσμού (ΑμεΑ, Παλιννοστούντες, Πολύτεκνοι, Τρίτεκνοι κ.τ.λ.)


Recommended Posts

εγκυκλιος 4.12 αρθρο 17 τι καταλαβαινετε;

οποιος στην κυρια και μοναδικη του κατοικια υπερβαινει τα 70τμ + ανα τεκνο οσα δικαιουται,

μπορει να δηλωσει σε ενα φυλλο μεχρι οσα δικαιουται ως κυρια και μοναδικη και τα υπολοιπα ως αλλη κατοικια;

 

 

αν ναι, αυτο το δικαιουνται μονο οι ειδικες ομαδες;

Link to comment
Share on other sites

το 17 δεν αναφερει "μοναδική"

μονον κυρια

 

το μοναδικη ειναι στο αρθρο 19... που  δεν αφορά  "ειδικες   ομαδες πληθυσμού"

 

 

πλήν...στο 17 ανηκει και η παρ. 3  του αρθρου 19    τελευταιο "χωριον"

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ρωτήσω αν δικαουται έκπτωση στο πρόστιμο, (80 %) πολύτεκνους ο οποίος έχει πρώτη κατοικία 160 τμ με άδεια και έχει υπέρβαση 40 τμ δηλ συνολικό Εμκατοικιας 200 τμ

 

Αναρτήστε τα θέματα και τα ερωτήματά σας, στη σωστή θεματική κατηγορία. Το θέμα σας μεταφέρθηκε στην παρούσα.

 

Συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής

yian

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

[αρθρ. 19/3]

δικαιουται -σαν  ζευγαρι- 70 τμ

και 15 τμ. για καθε τεκνο....

 

μετρας  και.... αναλογα...

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Διάβασα 46 σελίδες και ακόμα άκρη δεν έχω βγάλει...

 

Ο πολύτεκνος διατηρεί για πάντα την ιδιότητα αυτή (βλ. άρθρο 6 παρ. 3 ΦΕΚ75α/06).

 

Έχει έκπτωση 80% για την κύρια κατοικία του.

ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ Η ΚΥΡΙΑ ΚΑΤΟΙΚΙΑ; Η κατοικία μόνιμης διαμονής που αναγράφεται στη φορολογική δήλωση (Εγκ 3/13 Ε/Α 14α).

Μέχρι εδώ καλά.

 

Επιπλέον σύμφωνα με το άρθρο 19 παρ. 3 του 4178 χρειάζεται να μην πληρούνται οι στεγαστικές του ανάγκες (δηλ. Α = 70 + παιδιά x 15). Δηλαδή, αν έχει σπίτι Β > Α, όπου τα Γ είναι νόμιμα και ίσα με τα Α και τα Β-Γ παράνομα, δεν δικαιούται έκπτωση; Ή μήπως με την λογική της εγκυκλίου 4 (άρθρο 17 σελ. 7) αρκεί τα παράνομα Β-Γ < Α, για να υπολογιστούν με έκπτωση; Μπέρδεμα.

 

Αντίστοιχα αν έχει κάποιος 80 τ.μ. δεύτερης κατοικίας και επιπλέον 10 τ.μ. ΥΔ, δεν έχει μειωτικό συντελεστή;

Link to comment
Share on other sites

Έστω γονέας με αναπηρία 67%.

Γιος, ο οποίος βαρύνεται φορολογικά από τον γονέα και έχει 2 παιδιά. Δηλώνει κύρια κατοικία 80 τ.μ και έχει προς τακτοποίηση 30 τμ αυθαίρετα. Οι στεγαστικές του ανάγκες καλύπτονται με 70+15+15=100 τ.μ.

Ο γιος κάνει τη δήλωση και ως βαρυνόμενος φορολογικά από τον πατέρα του λαμβάνει έκπτωση 80% στο πρόστιμο για τα 20 τ.μ (μέχρι δηλαδή να εξαντλήσει τα 100) και στα άλλα 10 τ.μ δεν λαμβάνει την έκπτωση. 

 

Αν έχω καταλάβει από αυτό που λες θα κάνει τη δήλωση ο βαρυνόμενος γιος και θα λάβει συντελεστή μείωσης λόγω αναπηρίας του πατέρα και θα αυξήσει τις στεγαστικές ανάγκες του σε σχέση με τα παιδιά που έχει ο πατέρας του και όχι σε σχέση με τα δικά του παιδιά?

Δηλαδή κάτι αντίστοιχο με το να έκανε τη δήλωση ο επικαρπωτής με τη συναίνεση του ψιλού κύριου.

όμως στη περίπτωση της αναπηρίας, το άτομο που έχει κριτήριο της  αναπηρίας, αν έχει κύρια κατοικία και αυθαιρεσίες που θέλει να υποβάλει μπορεί να το κάνει.

Και για να μην μπερδευόμαστε, έστω ότι ο γιος έχει διαφορετικό ακίνητο από αυτό του πατέρα (που έχει το 67% αναπηρία). Ο γιος δεν θα χρησιμοποιήσει το κριτήριο αναπηρίας του πατέρα, εφόσον ο τελευταίος τον επιβαρύνει φορολογικά?

αγαπητε Pavlos33 ερωτω το εξης: ο γιος (ΑΜΕΑ 67%) εχει στο ονομα του κατοικια εκτος σχεδιου χωρις αδεια, 120 Μ2 . Δεν κανει ο ιδιος φορολογικη δηλωση, βαρυνει τον πατερα του, ο οποιος ομως εχει εισοδηματα μεγαλυτερα απο τα επιτρεπομενα για εκπτωση. Στον Ν.4014 ειχε υποβληθει στο ονομα του γιου, με την γνωστη εκπτωση, μιας και δεν μου ειχε αναφερθει οτι δεν κανει ο γιος φορολογικη δηλωση. Στην μεταφορα στον Ν.4178, σκεφτομαι μηπως εκανα πατατα, και πρεπει 

α. η δηλωση να γινει απο τον πατερα.... με την εκπτωση ή οχι;;;

β. η δηλωση να συνεχισει να ειναι στο ονομα του γιου, χωρις την εκπτωση;;;   ΜΕΓΑΛΕΣ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΣΤΑ ΠΡΟΣΤΙΜΑ

καμμια γνωμη;    Ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

αγαπητε Pavlos33 ερωτω το εξης: ο γιος (ΑΜΕΑ 67%) εχει στο ονομα του κατοικια εκτος σχεδιου χωρις αδεια, 120 Μ2 . Δεν κανει ο ιδιος φορολογικη δηλωση, βαρυνει τον πατερα του, ο οποιος ομως εχει εισοδηματα μεγαλυτερα απο τα επιτρεπομενα για εκπτωση. Στον Ν.4014 ειχε υποβληθει στο ονομα του γιου, με την γνωστη εκπτωση, μιας και δεν μου ειχε αναφερθει οτι δεν κανει ο γιος φορολογικη δηλωση. Στην μεταφορα στον Ν.4178, σκεφτομαι μηπως εκανα πατατα, και πρεπει 

α. η δηλωση να γινει απο τον πατερα.... με την εκπτωση ή οχι;;;

β. η δηλωση να συνεχισει να ειναι στο ονομα του γιου, χωρις την εκπτωση;;;   ΜΕΓΑΛΕΣ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΣΤΑ ΠΡΟΣΤΙΜΑ

καμμια γνωμη;    Ευχαριστω πολυ

Έχω σχεδόν ίδια περίπτωση: γιος (ΑΜΕΑ 67%) έχει τα 3/8 και η μητέρα του τα 5/8 σε διώροφη οικοδομή (κατοικία) εντός οικισμού < 2000, με άδεια του '93.

1) Το ακίνητο ΔΕΝ είναι κύρια κατοικία τους. 

2)Το οικογενειακό εισόδημα είναι μεγαλύτερο από τα ποσά που αναφέρονται στο άρθρο 17, παρ.2.

3) Ο ΑΜΕΑ βαρύνει τη μητέρα του, αφού ο πατέρας έχει πεθάνει. 

Οι υπερβάσεις είναι:

α) αυθαίρετο τμήμα υπογείου 47 m2

β) μία λοιπή παράβαση (παραρτ.Β)

γ) μια κατ.3

Θα σας πω τι βγάζει το σύστημα, για να μου πείτε, αν θέλετε, τί καταλαβαίνετε, γιατί μιλάμε για ΤΙΣ διαφορές στα πρόστιμα!

Φ.Κ 1: βάζω την επιφάνεια του υπογείου που αναλογεί στα 3/8 του ΑΜΕΑ, με τσεκαρισμένο το πεδίο ΑΜΕΑ 67%.

Φ.Κ 2: βάζω την υπόλοιπη επιφάνεια του υπογείου που αναλογεί στα 5/8 της μάνας, χωρίς τη μείωση ΑΜΕΑ.

Φ.Κ 3: μία παράβαση κατ.3 => πρόστιμο 500€ (δεν αλλάζει αυτό, είτε είναι ΑΜΕΑ είτε όχι).

Φ.Κ 4: μία παράβαση από τον αναλυτικό μου (κατ.4) => πρόστιμο 500€, το οποίο, όμως, αν βάλω ΑΜΕΑ, γίνεται 100€...

Σε όλα τα παραπάνω Φ.Κ με αφήνει να δηλώσω "άλλη κατοικία". Να επισημάνω, δε, ότι αν δηλώσω "κύρια και μοναδική" η μείωση είναι μεγαλύτερη.

Στη συνέχεια, τρώω ένα φλας και διαβάζω πάλι το άρθρο 17, παρ.2, που γράφει και για "πρόσωπα που επιβαρύνονται φορολογικά από πρόσωπα με τις παραπάνω ιδιότητες..".

Και ρωτώ: Μήπως πρέπει σε όλα τα Φ.Κ να δηλώσω ΑΜΕΑ και να πάρω τη μείωση?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Συνάδελφοι καλημέρα και χρόνια πολλά,

 

έχω διαβάσει και τις προηγούμενες δημοσιεύσεις αλλά δεν έχω βγάλει άκρη.

Στην εγκύκλιο 3 ζητούσε τα τέκνα του πολύτεκνου να είναι προστατευόμενα μέλη.

Στην εγκύκλιο 4 ζητάει πιστοποιητικό οικογεν. κατάστασης.

Τελικά ένας πολύτεκνος με ενήλικα τέκνα δικαιούται την έκπτωση του κοινωνικού συντελεστή?

Link to comment
Share on other sites

Έχω ξανακάνει ερώτημα σχετικά με τρίτεκνο που μένει σε κατοικία 88μ2 και αποθήκη άλλο τόσο. Ο οποίος όμως φαίνεται ως φιλοξενούμενος στο σπίτι, το οποίο δηλώνουν στην εφορία οι συνταξιούχοι γονείς του. Επειδή οι λύσεις που μου προτάθηκαν τότε ήταν "μακάβριες" :) έχω την εξής ιδέα:

 

1) Να κάνουν την δήλωση κανονικά οι γονείς του

2) Να αποπληρώσουν το 30% του προστίμου (μιλάμε για ποσό άνω των 15000€)

3) Να του κάνουν μεταβίβαση

4) Να απαλλαχθεί από περαιτέρω πρόστιμα ως τρίτεκνος (πως άραγε?)

 

Σωστά σκέφτομαι αγαπητοί συνάδελφοι??

 

 

Το ρωτάω και με άλλα λόγια:

 

Αν "αγοράσει" κάποιος ένα αυθαίρετο με πληρωμένο το 30% του προστίμου 4178 και έχει κάποιες εκπτώσεις ως τρίτεκνος, πολύτεκνος, ΑΜΕΑ ή οτιδήποτε, δικαιούται της απαλλαγής στα από εκεί και έπειτα πρόστιμα??

Edited by Γιάννης
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.