Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[Α30] Παλιές δηλώσεις (Ν. 3843/10 & Ν. 4014/11) και Ν. 4178/13


Recommended Posts

συναδελφοι  ο  4014  βγηκε  αντισυνταγματικος  ,  ολες  οι  δηλωσεις  ειτε  ειναι  οριστικη  υπαγωγη  ειτε  προσωρινη  υπαγωγη 

θα  υπαχθουν  στον  νεο  νομο  4178  ,διοτι  δεν  υπαρχει  καμμια  διαφορα  οσον  αφορα  τις  διαταξεις  σε 

οποια  κατηγορια   υπαγωγης   βρισκεται   η  δηλωση  και  βεβαια  με   οτι  αυτο  συνεπαγεται  σε  σχεση  με  τα  προστιμα  ,  ειτε  πανω  ειτε  κατω

η  οριστικη  υπαγωγη  δεν  σε  εξαγνιζει  απο  την  διαδικασια  μεταβασης  απλως  την  μεταθετει  μεχρι  την    2/2015 ,  εκτος  στην  περιπτωση  που  θα  απαιτηθει  βεβαιωση  για  νεα  μεταβιβαση  οποτε  θα  τρεξεις  τοτε  να  το  εισαγεις   στον  νεο  νομο ,  πριν  το  2015 .

Edited by loser
  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συμπέρασμα από τα ανωτέρω:

 

Για τις δηλώσεις που είναι σε οριστική υπαγωγή, προσπαθούμε να οκληρώσουμε την υποβολή αρχείων έως 30/9/2013.

 

Για τις δηλώσεις που είναι σε προσωρινή υπαγωγή (λόγω δόσεων), έχει νόημα να σπεύσουμε για την υποβολή των αρχείων μέχρι την 30/09/2013 αφού θα πρέπει να ενταχθούν στον 4178/13 υποχρεωτικά?

 

Τι λέτε εσείς?

Edited by npanagio
Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά μόνο μία δήλωση που ήμουν υποχρεωμένη λόγω συμβολαιογραφικής πράξης έκανα τελική υποβολή. Τα υπόλοιπα που ήταν περίεργες περιπτώσεις τα άφησα σε προσωρινή και ας είχαν πληρώσει όλο το πρόστιμο οι ιδιοκτήτες. Και προσωπικά πιστεύω πως πρέπει όλες οι δηλώσεις να μπουν στον καινούργιο νόμο όπως λέει και ο loser διότι ο 4014 κρίθηκε αντισυνταγματικός. Προσωπικά δε θα υποβάλω τα αρχεία των προσωρινών υπαγωγών γιατί πρώτον αλλάζουν πράγματα στον τρόπο υπολογισμού του προστίμου και νομίζω ότι πρέπει πλέον να αντιμετωπίζονται όλα με τις διατάξεις του 4178, λόγω της ταυτότητας του κτιρίου που ενδεχομένως να ταυτίζεται σε πολλά σημεία με αυτά που εξετάζει ο καινούργιος νόμος. Επομένως για μένα, οι προσωρινές υπαγωγές είναι καλό να ξαναυποβληθούν και να ξαναεξεταστούν με βάση τις καινούργιες διατάξεις και αυτομάτως βέβαια, δεν υπάρχει και η βιασύνη της 30/9. Άσε που οι ερωταπαντήσεις για τον 4178 θα τραβήξουν αρκετά μακρύτερα...

Link to comment
Share on other sites

παιδια ο κοσμος ΔΕΝ ξαναπληρωνει!!!!θα γινει σφαγη!!!!!ηδη εχω 2 τλφ που η πρωτη τους κουβεντα ηταν καλα δεν υπαρχει περιπτωση να τους ξαναδωσω λεφτα για προστιμο.....και εδω που τα λεμε εχουν δικιο!!!!

ο χειμωνας προβλεπεται καυτος...,.

Link to comment
Share on other sites

Συμπέρασμα από τα ανωτέρω:

 

1) Για τις δηλώσεις που είναι σε οριστική υπαγωγή, προσπαθούμε να οκληρώσουμε την υποβολή αρχείων έως 30/9/2013.

 

2) Για τις δηλώσεις που είναι σε προσωρινή υπαγωγή (λόγω δόσεων), έχει νόημα να σπεύσουμε για την υποβολή των αρχείων μέχρι την 30/09/2013 αφού θα πρέπει να ενταχθούν στον 4178/13 υποχρεωτικά?

 

Τι λέτε εσείς?

 

Για να τεκμηριώσω λίγο το δικό μου σκεπτικό.

 

1) Εφόσον οι δηλώσεις σε οριστική υπαγωγή θα θεωρηθούν ως καλώς έγινε, γιατί να διακινδυνέψω την έννοια της "οριστικής υπαγωγής" από την έλλειψη πιθανόν κάποιων αρχείων???  Να τελειώνει η ιστορία με τα δεδομένα του 4014/11 και φύγε κακό από πάνω μου...

 

2) Για τις δηλώσεις που είναι σε προσωρινή υπαγωγή (λόγω δόσεων ή οποιδήποτε άλλο λόγο), αφού δεν γλιτώνω την αναγκαστική υπαγωγή στον 4178/13 (όπου και αλλάζουν αρκετά πράγματα, εκτός από οικονομικά θέματα και σχεδιαστικά και υπολογιστικά κλπ π.χ. υπολογισμός ΥΔ), ποιός ο λόγος να καταθέσω τα σχέδια και λοιπά δικαιολογητικά έως 30/09/13????

Link to comment
Share on other sites

Για να τεκμηριώσω λίγο το δικό μου σκεπτικό.

 

1) Εφόσον οι δηλώσεις σε οριστική υπαγωγή θα θεωρηθούν ως καλώς έγινε, γιατί να διακινδυνέψω την έννοια της "οριστικής υπαγωγής" από την έλλειψη πιθανόν κάποιων αρχείων???  Να τελειώνει η ιστορία με τα δεδομένα του 4014/11 και φύγε κακό από πάνω μου...

 

2) Για τις δηλώσεις που είναι σε προσωρινή υπαγωγή (λόγω δόσεων ή οποιδήποτε άλλο λόγο), αφού δεν γλιτώνω την αναγκαστική υπαγωγή στον 4178/13 (όπου και αλλάζουν αρκετά πράγματα, εκτός από οικονομικά θέματα και σχεδιαστικά και υπολογιστικά κλπ π.χ. υπολογισμός ΥΔ), ποιός ο λόγος να καταθέσω τα σχέδια και λοιπά δικαιολογητικά έως 30/09/13????

 

Με το 2ο συμφωνώ 100%. Με το 1ο, η διαφωνία μου είναι πώς θα θεωρηθούν ως καλώς έγινε αφού ο νόμος κρίθηκε αντισυνταγματικός και όλα κρέμονται από μια κλωστή;

Link to comment
Share on other sites

Με το 2ο συμφωνώ 100%. Με το 1ο, η διαφωνία μου είναι πώς θα θεωρηθούν ως καλώς έγινε αφού ο νόμος κρίθηκε αντισυνταγματικός και όλα κρέμονται από μια κλωστή;

Δεν συμφωνώ με το αντισυνταγματικός, γι αυτό διατυπώνω τη σκέψη μου έτσι.

Το θέμα της αντισυνταγματικότητος συζητήθηκε εκτενώς και αλλού, προγενέστερα!

Link to comment
Share on other sites

Για να τεκμηριώσω λίγο το δικό μου σκεπτικό.

1) Εφόσον οι δηλώσεις σε οριστική υπαγωγή θα θεωρηθούν ως καλώς έγινε, γιατί να διακινδυνέψω την έννοια της "οριστικής υπαγωγής" από την έλλειψη πιθανόν κάποιων αρχείων???  Να τελειώνει η ιστορία με τα δεδομένα του 4014/11 και φύγε κακό από πάνω μου...

2) Για τις δηλώσεις που είναι σε προσωρινή υπαγωγή (λόγω δόσεων ή οποιδήποτε άλλο λόγο), αφού δεν γλιτώνω την αναγκαστική υπαγωγή στον 4178/13 (όπου και αλλάζουν αρκετά πράγματα, εκτός από οικονομικά θέματα και σχεδιαστικά και υπολογιστικά κλπ π.χ. υπολογισμός ΥΔ), ποιός ο λόγος να καταθέσω τα σχέδια και λοιπά δικαιολογητικά έως 30/09/13????

 

1. Καταρχήν ν' ανεβάσεις σε αυτές όλα όσα χρωστάς. Να μιλήσεις με την άνεσή σου με τους ιδιοκτήτες μέσα στον Οκτώβριο, όταν θα έχει κάπως ξεκαθαρίσει το τοπίο. Να προσπαθήσεις να τους πείσεις να ενταχθούν ξανά στον 4178, αφού πρωτίστως έχεις ξεκαθαρίσει το ποσό της όποιας δικής σου αμοιβής για την εργασία αυτή. Προτείνοντας βεβαίως τα "καλά" στοιχεία αυτής της ένταξης. Αν θέλουν έχει καλώς. Αν δεν θέλουν τους παραδίδεις το φάκελο και πάλι έχει καλώς. Αργά ή γρήγορα πάλι σε σένα θα ξανάρθουν....

 

2. Δεν χρειάζεται μέχρι να οριστικοποιήσει το ΤΕΕ αυτή τη δυνατότητα να κάνεις το παραμικρό με την εφαρμογή και τις δηλώσεις. Θα σου έλεγα να πεις και στους ιδιοκτήτες να σταματήσουν να πληρώνουν για 2,3 μήνες τις δόσεις. Δεν τρέχει απολύτως τίποτα. Βεβαίως να ενημερώσεις τους ιδιοκτήτες ότι, η μεταπήδηση είναι πλέον αναγκαία και αναγκαστική, αφού πρωτίστως έχεις ξεκαθαρίσει (όπως στην προηγούμενη περίπτωση) το ποσό της όποιας δικής σου αμοιβής για την εργασία αυτή. Προτείνοντας επίσης τα "καλά" στοιχεία αυτής της ένταξης. Αν συμφωνήσουν με όλα έχει καλώς. Αν δεν συμφωνήσουν να παραιτηθείς από τη συγκεκριμένη εργασία ακολουθώντας τη γνωστή διαδικασία, αφού βεβαίως πρωτίστως βρουν άλλον μηχανικό που θ' αναλάβει τη συνέχεια. Πριν σε φοβήσει απολύτως τίποτα, διότι αργά ή γρήγορα πάλι σε σένα θα ξανάρθουν.....

Link to comment
Share on other sites

 στις  δηλωσεις  του  4014  οριστικης  υπαγωγης   θα  δοθει  συχωροχαρτι  απο  οποιαδηποτε  

ασυμβατοτητα   τους  με  τον  4178 /13 ;; περιμενουμε  απαντησεις  απο  το  υπουργειο 

η   εχει  ξεκαθαρησει  το  θεμα ;;

παρακαλω  οποιος  εχει  στοιχεια  βασει  νομου  και  υπουργικης  αποφασης  ας  το  τεκμηριωσει .

εγω  απο  οτι  βλεπω  και  τα  δυο  θα  πανε  στον  νεο  νομο  με  υπαγωγη  στις  διαταξεις  του  ,  ειδαλλως 

γιατι  σκοτωθηκαν  να  δημιουργησουν  ενα  νεο  νομο  καλοκαιριατικα  ,  και  αληθεια  τι  διαφορα  εχει  η  ολοκληρωμενη 

υπαγωγη  σε  σχεση  με  την  προσωρινη  υπαγωγη   ,  το  πατημα ενος  enter ;;;

Edited by loser
Link to comment
Share on other sites

Για να τεκμηριώσω λίγο το δικό μου σκεπτικό.

1) Εφόσον οι δηλώσεις σε οριστική υπαγωγή θα θεωρηθούν ως καλώς έγινε, γιατί να διακινδυνέψω την έννοια της "οριστικής υπαγωγής" από την έλλειψη πιθανόν κάποιων αρχείων???  Να τελειώνει η ιστορία με τα δεδομένα του 4014/11 και φύγε κακό από πάνω μου...

2) Για τις δηλώσεις που είναι σε προσωρινή υπαγωγή (λόγω δόσεων ή οποιδήποτε άλλο λόγο), αφού δεν γλιτώνω την αναγκαστική υπαγωγή στον 4178/13 (όπου και αλλάζουν αρκετά πράγματα, εκτός από οικονομικά θέματα και σχεδιαστικά και υπολογιστικά κλπ π.χ. υπολογισμός ΥΔ), ποιός ο λόγος να καταθέσω τα σχέδια και λοιπά δικαιολογητικά έως 30/09/13????

 

  Αυτή τη διάκριση δεν την καταλαβαίνω , αφού προυπόθεση για να υπαχθείς στο νόμο είναι να είσαι σε προσωρινή υπαγωγή.

Η πάνε όλες οι δηλώσεις ή δεν πάει καμία αν δεν το επιθυμούν οι ιδιοκτήτες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.