Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[Α30] Παλιές δηλώσεις (Ν. 3843/10 & Ν. 4014/11) και Ν. 4178/13


Recommended Posts

Τι ωραία τα λές βρε Ιάσονα και σε ευχαριστώ για την θετική ενέργεια που εκπέμπουν οι απαντήσεις σου!

 

Ομως...

1) Τι εννοείς "μέχρι να οριστικοποιήσει το ΤΕΕ αυτή τη δυνατότητα"?

Βλέπεις μήπως αλλάξει κάτι και για τις προσωρινές δηλώσεις?

Για να γίνω πιό σαφής, φαίνεται να μπορέσουμε να κλείσουμε και αυτές τις περιπτώσεις, εφόσον το επιθυμούμε, με τον 4014/11, ισως με κάποια νέα Υ.Α. ή εγκύκλιο ?

Γιατί εγώ δεν διακρίνω κάτι τέτοιο.

 

2) Το "καλά" στοιχεία είναι το θετικό σενάριο. Ομως δεν πρέπει να τους πώ και για την αύξηση των προστίμων?

Εκεί τι "καλό" θα μπορέσουν να βρούν?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά μόνο μία δήλωση που ήμουν υποχρεωμένη λόγω συμβολαιογραφικής πράξης έκανα τελική υποβολή. Τα υπόλοιπα που ήταν περίεργες περιπτώσεις τα άφησα σε προσωρινή και ας είχαν πληρώσει όλο το πρόστιμο οι ιδιοκτήτες. Και προσωπικά πιστεύω πως πρέπει όλες οι δηλώσεις να μπουν στον καινούργιο νόμο όπως λέει και ο loser διότι ο 4014 κρίθηκε αντισυνταγματικός. Προσωπικά δε θα υποβάλω τα αρχεία των προσωρινών υπαγωγών γιατί πρώτον αλλάζουν πράγματα στον τρόπο υπολογισμού του προστίμου και νομίζω ότι πρέπει πλέον να αντιμετωπίζονται όλα με τις διατάξεις του 4178, λόγω της ταυτότητας του κτιρίου που ενδεχομένως να ταυτίζεται σε πολλά σημεία με αυτά που εξετάζει ο καινούργιος νόμος. Επομένως για μένα, οι προσωρινές υπαγωγές είναι καλό να ξαναυποβληθούν και να ξαναεξεταστούν με βάση τις καινούργιες διατάξεις και αυτομάτως βέβαια, δεν υπάρχει και η βιασύνη της 30/9. Άσε που οι ερωταπαντήσεις για τον 4178 θα τραβήξουν αρκετά μακρύτερα...

Δε νομίζεις ότι ξεχνάς το σημαντικότερο? Εσύ ανέλαβες να κάνεις για τους πελάτες σου όλα τα απαραίτητα για τον 4014. Αυτοί ξόφλησαν τα πρόστιμά τους, ξόφλησαν και εσένα. Εσύ ολοκλήρωσες αυτό που ανέλαβες? Επειδή λες ότι πιστεύεις πως πρέπει όλες οι δηλώσεις να μπουν στον 4178, αυτό δεν σημαίνει ότι δικαιούσουν να πάρεις πρωτοβουλία και να το κάνεις χωρίς να πάρεις αντίστοιχη εντολή από τους πελάτες σου (τουλάχιστον αυτό αφήνεις να εννοηθεί)...

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζεις ότι ξεχνάς το σημαντικότερο? Εσύ ανέλαβες να κάνεις για τους πελάτες σου όλα τα απαραίτητα για τον 4014. Αυτοί ξόφλησαν τα πρόστιμά τους, ξόφλησαν και εσένα. Εσύ ολοκλήρωσες αυτό που ανέλαβες? Επειδή λες ότι πιστεύεις πως πρέπει όλες οι δηλώσεις να μπουν στον 4178, αυτό δεν σημαίνει ότι δικαιούσουν να πάρεις πρωτοβουλία και να το κάνεις χωρίς να πάρεις αντίστοιχη εντολή από τους πελάτες σου (τουλάχιστον αυτό αφήνεις να εννοηθεί)...

 

Όχι βέβαια δε θα το κάνω χωρίς τη δική τους συναίνεση εννοείται. Αλλά επειδή είναι σχεδόν όλοι συγγενείς και φίλοι και επειδή δυστυχώς ο ρόλος μου δεν τελειώνει με το να ανεβάσω τα σχέδια, η συμβουλή μου προς αυτούς θα είναι αυτή. Γιατί σε λίγο πάλι τα ίδια θα συζητάμε και δεν ξέρω και αν θα είναι η κατάσταση αναστρέψιμη αν έχει γίνει κάποιο λάθος.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Τι ωραία τα λές βρε Ιάσονα και σε ευχαριστώ για την θετική ενέργεια που εκπέμπουν οι απαντήσεις σου!

 

Ομως...

1) Τι εννοείς "μέχρι να οριστικοποιήσει το ΤΕΕ αυτή τη δυνατότητα"?

Βλέπεις μήπως αλλάξει κάτι και για τις προσωρινές δηλώσεις?

Για να γίνω πιό σαφής, φαίνεται να μπορέσουμε να κλείσουμε και αυτές τις περιπτώσεις, εφόσον το επιθυμούμε, με τον 4014/11, ισως με κάποια νέα Υ.Α. ή εγκύκλιο ?

Γιατί εγώ δεν διακρίνω κάτι τέτοιο.

 

2) Το "καλά" στοιχεία είναι το θετικό σενάριο. Ομως δεν πρέπει να τους πώ και για την αύξηση των προστίμων?

Εκεί τι "καλό" θα μπορέσουν να βρούν?

 

1. Εννοώ μέχρι το τέλος Σεπτεμβρίου που το ΤΕΕ έχει πει ότι, θα φτιάξει στο σύστημα αυτή τη δυνατότητα. Να μπορούν δηλαδή, οι δηλώσεις του 4014 να πάνε στον 4178.

 

2. Γι' αυτό τόνισα τα "καλά" στοιχεία, διότι εκτός από τα καλά υπάρχουν και τα"άσχημα". Αναπόφευκτο, διότι η πολιτεία έτσι αποφάσισε και με την ακίνητη περιουσία του δεν παίζει κανένας. Τα βρίσκει (όσα χρειαστούν) και τα πληρώνει.

Link to comment
Share on other sites

Όχι βέβαια δε θα το κάνω χωρίς τη δική τους συναίνεση εννοείται. Αλλά επειδή είναι σχεδόν όλοι συγγενείς και φίλοι και επειδή δυστυχώς ο ρόλος μου δεν τελειώνει με το να ανεβάσω τα σχέδια, η συμβουλή μου προς αυτούς θα είναι αυτή. Γιατί σε λίγο πάλι τα ίδια θα συζητάμε και δεν ξέρω και αν θα είναι η κατάσταση αναστρέψιμη αν έχει γίνει κάποιο λάθος.

Μα αφού άφησες τις δηλώσεις τους σε προσωρινή, δεν τίθεται πια θέμα συναίνεσης δικής τους. Θέλουν δεν θέλουν θα πρέπει να μπουν στον 4178. Αν είχαν οριστικοποιηθεί οι δηλώσεις τότε μόνο θα είχαν το δικαίωμα επιλογής.

Πάντα βέβαια με το τι ισχύει αυτή τη στιγμή γιατί κανείς δεν ξέρει τι άλλο μαγειρεύουν οι υπουργοί μας...

Link to comment
Share on other sites

Μα αφού άφησες τις δηλώσεις τους σε προσωρινή, δεν τίθεται πια θέμα συναίνεσης δικής τους. Θέλουν δεν θέλουν θα πρέπει να μπουν στον 4178. Αν είχαν οριστικοποιηθεί οι δηλώσεις τότε μόνο θα είχαν το δικαίωμα επιλογής.

Πάντα βέβαια με το τι ισχύει αυτή τη στιγμή γιατί κανείς δεν ξέρει τι άλλο μαγειρεύουν οι υπουργοί μας...

 

Ναι το συγκεκριμένο θέμα το είχα συζητήσει μαζί τους όταν είχε βγει το προσχέδιο του καινούργιου νόμου και συμφώνησαν να μην κλείσω τίποτα και να περιμένουμε για νεώτερα. Τώρα το ότι το σύστημα δεν αφήνει να κάνεις τελική υποβολή από τις 2/9 ενώ η ημερομηνία βάσει νόμου ήταν η 30/9 πώς θα μπορούσα να το προβλέψω;

 

 

Edited by liv25k
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα,

 

επειδή διαβάζουμε στα topics διαφορετικές απόψεις για την καταληκτική ημερομηνία υποβολής σχεδίων και λοιπών δικαιολογητικών των 'ολοκληρωμένων' υπαγωγών του 4014,

 

έχει ξακαθαριστεί αν η καταληκτική ημερομηνία είναι:

 

α) η 30.09.2013, β) 02/2015 ή γ) 6 μήνες μετά την υπαγωγή στον 4178;

 

Eυχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites

@liv25k

Αν είναι έτσι είσαι ΟΚ! Σόρρυ αν σου την είπα. Έτσι όπως το έγραψες στην αρχή νόμιζα ότι αποφάσισες για αυτούς χωρίς αυτούς. :)

Edited by letom
Link to comment
Share on other sites

 

@liv25k

Αν είναι έτσι είσαι ΟΚ! Σόρρυ αν σου την είπα. Έτσι όπως το έγραψες στην αρχή νόμιζα ότι αποφάσισες για αυτούς χωρίς αυτούς. :)

 

No problem :???: Είναι και μένα τόσο το άγχος μου βέβαια αν έκανα καλά ή όχι που μόνο η νεκροψία θα δείξει...

 

Βγήκε και αυτό http://static.diavgeia.gov.gr/doc/%CE%92%CE%9B%CE%A980-%CE%9D%CE%9A%CE%98 Ή μάλλον δε βγήκε τώρα, αλλά έχει αρκετά σημεία για τις παλιές δηλώσεις. Και επίσης ορίζει χρονικό διάστημα 6 μηνών για την υποβολή των σχεδίων από την ημερομηνία πληρωμής του παραβόλου. Υποθέτω αυτό θα ισχύει και για ότι μεταφερθεί από τον 4014 στον 4178

 

Σύμφωνα με την παραπάνω απόφαση στο άρθρο 2 παρ. 1 αναφέρει το εξής: "Ο μηχανικός υποχρεούται μέσα σε διάστημα έξι (6) μηνών από την πληρωμή του παραβόλου να ολοκληρώσει την ηλεκτρονική υποβολή των απαραίτητων δικαιολογητικών". Αναμένεται η δημοσίευση σε ΦΕΚ αν δεν έχει γίνει ήδη και δεν το ξέρω.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Βγήκε και αυτό http://static.diavgeia.gov.gr/doc/%CE%92%CE%9B%CE%A980-%CE%9D%CE%9A%CE%98 Ή μάλλον δε βγήκε τώρα, αλλά έχει αρκετά σημεία για τις παλιές δηλώσεις. Και επίσης ορίζει χρονικό διάστημα 6 μηνών για την υποβολή των σχεδίων από την ημερομηνία πληρωμής του παραβόλου. Υποθέτω αυτό θα ισχύει και για ότι μεταφερθεί από τον 4014 στον 4178

Είναι η ΥΑ που βγήκε πριν μερικές μέρες. Έχει ήδη ανοιχτεί ξεχωριστό τόπικ συζήτησης:

http://www.michanikos.gr/topic/35880-%CE%A5%CE%91-%CE%94%CE%B9%CE%B1%CE%B4%CE%B9%CE%BA%CE%B1%CF%83%CE%AF%CE%B1-%CE%B7%CE%BB%CE%B5%CE%BA%CF%84%CF%81%CE%BF%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AE%CF%82-%CF%85%CF%80%CE%BF%CE%B2%CE%BF%CE%BB%CE%AE%CF%82-%CE%B4%CE%B7%CE%BB%CF%8E%CF%83%CE%B5%CF%89/

Edited by letom
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.