Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α30] Παλιές δηλώσεις (Ν. 3843/10 & Ν. 4014/11) και Ν. 4178/13


Recommended Posts

Αυτό λέω, πάντα σε συνεννόηση με τον ιδιοκτήτη, αλλά στην παρούσα περίπτωση από ποιόν ιδιοκτήτη ζητάω εξουσιοδότηση, απ' τον παλιό ή τον καινούργιο;

Συνάδελφοι

 

Με βεβαίωση που εξέδωσα για ενιαία αυτοτελή ιδιοκτησία, έγινε τροποποίηση σύστασης οριζόντιας και δημιουργήθηκαν 2 αυτοτελείς ιδιοκτησίες (το ίδιο σπίτι χωρίστηκε σε 2 ανεξάρτητα). Αν μεταφέρω την ολοκληρωμένη από τον 4014 στον 4178, νομίζω ότι θα πρέπει να μεταφέρω την αρχική (για το ενιαίο σπίτι) δήλωση μου, με το ΗΚΕ που αυτή πήρε στη Βεβαίωση που εξέδωσα. Το νόημα (...εδώ γελάνε) του 4178 είναι να αναβαθμίσει όλες τις δηλωθείσες ιδιοκτησίες του 4014, στον "συνταγματικό" 4178 (και εδώ γελάνε).

 

Συνεπώς, κατά την γνώμη μου, η μεταφορά θα γίνει - αν γίνει - στα στοιχεία του αρχικού ιδιοκτήτη - πελάτη.

Edited by nikosmorfi
Link to comment
Share on other sites

Σόρρυ για το off topic, αλλά αν δεν βγει αντισυνταγματικός αυτός ο νόμος θα πρόκειται για μέγα σκάνδαλο.

 

Όταν βλέπεις Άρθρο 23 - Ειδικές Διατάξεις να απαριθμεί 4 σελίδες κακά τα μαντάτα.

 

Το κατα παρρέκλιση πάει σύννεφο κι υπάρχει πλήθος φωτογραφικών διατάξεων.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι να ρωτήσω κάτι ακόμα.

Προφανώς υπάρχει εξτρά δουλειά που θα πρέπει να γίνει για την υπαγωγή στο νέο νόμο.

Για αυτή την εξτρά δουλειά, δεδομένου ότι για πολλούς από τους πελάτες μου, η εκ νέου υπαγωγή θα σημάνει και μεγαλύτερο πρόστιμο, σκοπεύω να ζητήσω ένα μικρό αντίτιμο (πρώτον γιατί το μεγαλύτερο μέρος της δουλειάς έχει γίνει για τον 4014 και δεύτερον για να μη μας πάρουν με τις πέτρες, κι ας μην φταίμε) οπότε σκέφτομαι ένα ποσό της τάξης των 200 ευρώ ανά φάκελο συν ΦΠΑ.

 

1) Οι αμοιβές που έχουμε καταβάλλει θα γίνονται δεκτές ή θα πρέπει να καταβάλουμε νέες αμοιβές αφού πρόκειται για νέο νόμο (με ΦΕΜ, ΤΣΜΕΔΕ κλπ)?

2) Θα πρέπει να τραβήξουμε τους πελάτες μας ξανά για νέες υπεύθυνες δηλώσεις (δεδομένου ότι αναφέρεται σε αυτές ο Ν.4014 και συγκεκριμένα ότι η ιδιοκτησία δεν εμπίπτει σε κάποια από τις περιπτώσεις της παραγράφου τάδε κλπ)?

3) το ίδιο για τις συμβάσεις ανάθεσης-ανάληψης έργου, όπου αναφέρονται οι ευθύνες- υποχρεώσεις που προκύπτουν από τον Ν.4014?

4) έχει αξία ένας καταιγισμός του ΥΠΕΚΑ από μεριάς μας για τις περιπτώσεις αλλαγής χρήσης ή ημιυπαιθρίων, ώστε η υπεύθυνη δήλωση του ιδιοκτήτη να είναι αρκετή για τον προσδιορισμό της παλαιότητας? δεδομένου ότι πρόκειται για περιπτώσεις εντός του εγκεκριμένου κτιριακού όγκου, όπου τακτοποιούνταν και με το Ν.3843, θεωρώ ότι η πίεση από μεριάς μας για κάτι τέτοιο θα μπορούσε να γίνει αποδεκτή.

 

ΥΓ τεράστια ξεφτίλα, απαράδεκτες πρακτικές, με τους μηχανικούς να γίνονται σάκοι του μποξ από τους πελάτες (πλην αυτών που έχουν λίγο μυαλό να καταλάβουν αλλά ακόμα και αυτοί δικαίως αγανακτούν στον ταχυδρόμο του μυνήματος, δλδ εμάς). Ξεκίνησα τα τηλέφωνα στους πελάτες μου και ακούω βρισίδια. Δεν θα χαρισω τη δουλειά μου τσάμπα, αλλά όταν ακουνε και εξτρά αμοιβή, εκεί να δεις τι γίνεται. Δεν φταίμε, δεν φταίνε, αλλά μεταξυ μας μοιραζόμαστε το βάρος των ηλιθίων και τρωγόμαστε....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν αλλάζω τίποτα από όσα έχω ανεβάσει.

Να φροντίσουν να λένε νέα υπαγωγή που όμως αναφέρεται στη δήλωση του 4014 με αριθμό ταδε από το σύστημα υποβολής.

 

Γ@μω τεε δε θα μας πουλας και θα μας αγοράζεις όποτε θέλεις.

Edited by Thodoris4
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι καλυμμένος, αφού υπάρχει διαφορά στο ύψος

 

 

Από τη στιγμή που δεν έχει τακτοποιήσει την διαμόρφωση, την τακτοποιεί πλέον μέσω του ν.4178 υποχρεωτικά καθώς έληξε η διορία πληρωμής των δόσεων του ν.3843.

Εάν τις έχει πληρώσει τις δόσεις, πάει στην πολεοδομία, κάνει την περαίωση του ν.3843 και βάζει στον ν.4178 το ξεμπάζωμα ως λοιπή παράβαση.

Εάν δεν τις έχει πληρώσει, συμψηφίζει όσα πλήρωσε μέχρι στιγμής, τα βάζει κι αυτά ως πληρωμένα στον ν.4178 (για να εκπέσουν από το συνολικό πρόστιμο), περαιώνει με τον ν.4178 και στη συνέχεια πάει με την περαίωση του ν.4178 στην πολεοδομία για να κλείσει ο φάκελος.

 

Βάσει λογικής, έτσι πιστεύω ότι μπορεί να ολοκληρωθεί η διαδικασία.

Σε αυτο το συμπερασμα ειχα καταληξει και εγω αλλα.............ηθελα μια επιβεβαιωση.

Σας ευχαριστω πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη αν ρωταω κατι που εχει απαντηθει, αλλα δεν μπορω τωρα να το εντοπισω.

 

Σε περιπτωση μεταβασης στον Ν4178 και εφοσον το προστιμο βγαινει μικροτερο, προβλεπεται καποια επιστροφη προστιμου, μετα απο εκδοση ΥΑ κτλ κτλ?

Link to comment
Share on other sites

 terry

άρθρο 30 (στο τέλος)

 

9. Με υπουργική απόφαση του Υπουργού Περιβάλλοντος, Ενέργειας και Κλιματικής Αλλαγής καθορίζεται κάθε αναγκαία λεπτομέρεια για τη διεκπεραίωση των υπαγωγών που έχουν πραγματοποιηθεί με προγενέστερες του παρόντος διατάξεις και καθορίζονται επίσης, οι περιπτώσεις και η διαδικασία διορθώσεων ή επιστροφής προστίμων όπου απαιτείται.

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με την σχετική Υ.Α. για τις δηλώσεις που έχουν ολοκληρωθεί με τον 4014/11 απαιτείται μόνο η καταβολή του ανταποδοτικού τέλους (Άρθρο 4 παρ. 2).


 


Το ζήτημα είναι: 


 


Ολοκληρωμένες δηλώσεις ο υπουργός εννοεί αυτές που:


 


1.) Έχουν καταβάλει το ενιαίο ειδικό πρόστιμο κατά τις διατάξεις του ν.4014/11;


2.) Έχουν περαιώσει τη διαδικασία;


3.) έχουν υποβάλει και όλα τα δικαιολογητικά (σχέδια, μελέτες κ.τ.λ.);  

Link to comment
Share on other sites

Το εχουμα ξαναματαπει.

 

Ολοκληρωμενες = αυτες που ειναι σε ολοκληρωμενη υπαγωγη.

 

Οσες δεν πανε στον Ν4178 δεν απαιτειται η καταβολη του ανταποδοτικου τελους.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.