Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[Α30] Παλιές δηλώσεις (Ν. 3843/10 & Ν. 4014/11) και Ν. 4178/13


Recommended Posts

θα  τολμησουν  να  κανουν  το  αυτονοητο   δηλαδη  να  επιστερψουν  χρηματα  οπου  προκυπτει  απο 

την  ενταξη   στον  4178  ,  η  θα  παριστανουν  τον  κινεζο  τουριστα  ,   συμφερει    οσους  ειχαν  χειριστει 

τον   4014  με  συνεση  και   δεν  τα  δηλωναν  ολα   προ  83  η  βοηθητικοι  χωροι  αποθηκες  , και  οπως  τους  βολευε  ,για  να  εξυπηρετησουν  

τον  πελατη  προσκαιρα  και  μονο   ,  καθοτι  ο  4014  ειχε  γραφτει  στο  γονατο 

και  ειχε  πολλαπλες  αναγνωσεις  .

εκεινες  οι  ηλιθιες  Ε/Α  πηραν πολλους   στον  λαιμο τους  .

οσοι  δεν  χειριστηκαν   στο  4014  με  συνεση  θα  εχουν   προβλημα  .

Edited by loser
Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα... ευχαριστώ.

 

Αυτό : Ολοκληρωμενες = αυτες που ειναι σε ολοκληρωμενη υπαγωγη.

μήπως θυμάσαι από που προκύπτει συνάδελφε; 

Link to comment
Share on other sites

Ιασονα, μεχρι τοτε θα υπαρχει η ταυτοτητα κτηριου με περασμενες ολες τις τακτοποιησεις κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, το ρώτησαν και άλλοι το ρωτάω κι εγώ. Εφόσον έχουμε ολοκληρώσει την Α φάση του 4014 χωρίς όμως να έχει ολοκληρωθεί η Β, δηλαδή τα σχέδια, οι δηλώσεις κτλ. ποιά είναι η καταλυτική ημερομηνία να το κάνουμε αυτό; Εξακολουθεί να είναι η 30/9? Ο συνάδελφος που είπε σε 18 μήνες, από που προκύπτει. Όποιος γνωρίζει, παρακαλώ ας απαντήσει

Link to comment
Share on other sites

θα  τολμησουν  να  κανουν  το  αυτονοητο   δηλαδη  να  επιστερψουν  χρηματα  οπου  προκυπτει  απο 

την  ενταξη   στον  4178  ,  η  θα  παριστανουν  τον  κινεζο  τουριστα  ,   συμφερει    οσους  ειχαν  χειριστει 

τον   4014  με  συνεση  και   δεν  τα  δηλωναν  ολα   προ  83  η  βοηθητικοι  χωροι  αποθηκες  , και  οπως  τους  βολευε  ,για  να  εξυπηρετησουν  

τον  πελατη  προσκαιρα  και  μονο   ,  καθοτι  ο  4014  ειχε  γραφτει  στο  γονατο 

και  ειχε  πολλαπλες  αναγνωσεις  .

εκεινες  οι  ηλιθιες  Ε/Α  πηραν πολλους   στον  λαιμο τους  .

οσοι  δεν  χειριστηκαν   στο  4014  με  συνεση  θα  εχουν   προβλημα  .

 

Γιατί το να δηλώσουμε τις αποθήκες σαν βοηθητικούς χώρους είναι κακός χειρισμός του 4014; Ορισμός βοηθητικού χώρου υφίσταται κανονικά, γιατί το πρόστιμο αυτού να βγαίνει σαν κύριου χώρου; Να βάλεις κάτι προ του '83 χωρίς να είναι, είναι όντως απαράδεκτο. Αλλά όταν ο νόμος έχει πολλαπλές ερμηνείες, γιατί και ο 4178 είναι γραμμένος στο πόδι, μια ερωταπάντηση δίνει τουλάχιστον μια κατεύθυνση. Δεν προσπάθησα ποτέ να εξυπηρετήσω πελάτη, αλλά πήρα γνώμη μέσω ερωταπάντησης και δε νομίζω ότι θα πάρουν πίσω τα περισσότερα απ' αυτά που ίσχυαν στον 4014 γιατί θα πέσουν να τους φάνε. 

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, το ρώτησαν και άλλοι το ρωτάω κι εγώ. Εφόσον έχουμε ολοκληρώσει την Α φάση του 4014 χωρίς όμως να έχει ολοκληρωθεί η Β, δηλαδή τα σχέδια, οι δηλώσεις κτλ. ποιά είναι η καταλυτική ημερομηνία να το κάνουμε αυτό; Εξακολουθεί να είναι η 30/9? Ο συνάδελφος που είπε σε 18 μήνες, από που προκύπτει. Όποιος γνωρίζει, παρακαλώ ας απαντήσει

ν.4178/13 Αρθρο 30 παρ. 6

 

Για τις πράξεις υπαγωγής κατά τις διατάξεις του

ν. 4014/2011 τα δικαιολογητικά στοιχεία και σχέδια της

υπ’ αριθμ. 41498/2011 κ.υ.α. (Β΄ 2167) δύνανται να υποβλη−

θούν έως την καταληκτική ημερομηνία υπαγωγής που

προβλέπεται στον παρόντα νόμο

Edited by michalisp
Link to comment
Share on other sites

Τhanks michalisp, το έχω διαβάσει το συγκεκριμένο άρθρο και εχω καταλάβει πως κατά πάσα πιθανότητα τα σχέδια κτλ μπορούμε να τα υποβάλουμε μεχρι την λήξη του 4178. Δύο όμως είναι οι απορίες μου κι αν εχεις την καλοσύνη μου απαντάς

1) Αν έχει κάνει κάποιος μεταφορά στον νέο νόμο, το σύστημα του το επιτρέπει ακόμα κι αν δεν εχει περάσει τα σχεδια στον 4014?

2) Αν ο πελάτης δεν θελει να υπαχθει στον 4178 (γούστο του και καπέλο του) εγώ για να είμαι τυπικός μαζί του, οφείλω μέχρι τις 30/9 να έχω περάσει τα σχέδια στον 4014?

 

Γενικά για ποιό λόγο το σύστημα δίνει ακομα την δυνατότητα να περάσουμε σχέδια στον 4014? Αν υποθέσουμε οτι πλεον ειναι αντισυνταγματικός, τότε στην ουσία σε υποχρεώνει να μεταφερθείς στον 4178 αφού αλλιώς θα είσαι στον αέρα και τζάμπα όσα λεφτά έδωσες μέχρι σημερα, έτσι δεν είναι?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.