Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α30] Παλιές δηλώσεις (Ν. 3843/10 & Ν. 4014/11) και Ν. 4178/13


Recommended Posts

Δηλαδή, όποιος ΑΠΟΔΕΙΞΕΙ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΕΝΝΟΜΟ ΣΥΜΦΕΡΟΝ και μέσα σε συγκεκριμένο ΧΡΟΝΙΚΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ, και ΠΡΟΣΦΥΓΕΙ ΣΤΟ ΣΤΕ εναντίον κάποιας δήλωσης, ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΤΟΤΕ η συγκεκριμένη δήλωση θα εκπέσει του νόμου!!!!!!

ένα χρόνο από τότε που έγινε δήλωση υπαγωγής στο 4014

και έννομο συμφέρον στο περιβάλλον έχουν όλοι οπότε αποδυκνύεται πολύ εύκολα διότι εγώ μπορεί να μένω στην Κρήτη και να με ενοχλεί το αυθαίρετο στο μαρούσι διότι υποβαθμίζει το περιβάλλον το οποίο είναι ένα στο οποίο ζω

Link to comment
Share on other sites

Δεν αποδεικνύεται τόσο εύκολα το "έννομο συμφέρον"!!!!!!!

Συμβουλεύσου το δικηγόρο σου και θα το δεις.

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι , στο Φ.Ε.Κ. 2184/2013 (5 Σπετεμβρίου 2013) στο άρθ.4 παρ. 6 αναφέρει :

 

"Μέχρι την ενεργοποίηση της ηλεκτρονικής διαδικασίας μεταφοράς των στοιχείων των δηλώσεων εκδίδονται

ηλεκτρονικά βεβαιώσεις της παρ.1α (περ. iii) του άρθρου 3 του Ν.4178/2013 και για τις υπαγωγές που πραγματοποιήθηκαν

κατα τις διατάξεις του ν.4014/2011 ανεξαρτήτως της αίτησης μεταφοράς των στοιχείων των δηλώσεων στις διατάξεις του Ν.4178/2013"

 

 

Έχω ένα διαμέρισμα που έχει τακτοποιηθεί με τον 3843 (σφραγίδα περαίωσης) και ο ιδιοκτήτης θέλει να το πουλήσει σε μια εβδομάδα . Εκδίδω μια

βεβαίωση χωρίς Φ.Κ.  απο τον ν.4178 (περ. iii) , δίνω και μια κάτοψη στον ιδιοκτήτη με Α/Α δήλωσης και τέλος ; Με την ενεργοποίηση 

της ηλεκτρονικής διαδικασίας μεταφοράς των στοιχείων , αν ο ιδιοκτήτης δεν επιθυμεί να κάνει αίτηση , εφόσον με το "ανεξαρτήτως" του δίνει δικαίωμα

της μη αίτησης (δεν αναφέρει υποχρεωτικά εντός ενος χρονικού διαστήματος ή κάτι άλλο παρεμφερές) , αυτό τι σημαίνει ακριβώς ;

 

Στο ίδιο Φ.Ε.Κ. , αρθ. 2 , παρ. 2β. αναφέρει ".....καθώς και δήλωση του Μηχανικού ότι έχει στην διάθεση του όλα τα δικαιολογητικά στοιχεία και τις μελέτες και θα τα υποβάλλει ηλεκτρονικα εντός της προβλεπόμενης προθεσμίας"

 

Ο Μηχανικός τί ακριβώς οφείλει (υποχρεούται) να κάνει ?

Link to comment
Share on other sites

Ο νόμος μπορεί να θεωρηθεί αντισυνταγματικός και ως εκ τούτου να μην εφαρμοσθεί κατά κανόνα (ακύρωση) ανάλογα με τις εξουσίες του δικαστή. Η ολομέλεια του ΣτΕ έχει αυτή την εξουσία.

 

Συνάδελφε το ανεξαρτήτως έχει νόημα για όλες εκείνες τις δηλώσεις που είναι σε ισχύ η βεβαίωση ήτοι με ημερομηνία αυτοψίας εντός του διμήνου.Εγώ αυτό καταλαβαίνω. Κατά τα άλλα σωστά τοποθετείσαι.

 

Η δήλωση είναι η επιλογή στου αντίστοιχου εικονιδίου δεν απαιτείται κάτι περαιτέρω.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

πάντως εγώ έχω χάσει την μπάλα.Ακούω πολλά και διάφορα και δεν έχω καταλάβει ακριβώς τί θα γίνει εν τέλει.Μπορεί να μου πει κάποιος αν έχει καταλάβει τί θα γίνει με τις δηλώσεις του 4014??έχω μία σε ολοκληρωμένη υπαγωγή χωρίς να έχω καταθέσει τα σχέδια.Τί γίνεται με αυτήν και μέχρι πότε μπορώ να τα καταθέσω??

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι , στο Φ.Ε.Κ. 2184/2013 (5 Σπετεμβρίου 2013) στο άρθ.4 παρ. 6 αναφέρει :

 

"Μέχρι την ενεργοποίηση της ηλεκτρονικής διαδικασίας μεταφοράς των στοιχείων των δηλώσεων εκδίδονται

ηλεκτρονικά βεβαιώσεις της παρ.1α (περ. iii) του άρθρου 3 του Ν.4178/2013 και για τις υπαγωγές που πραγματοποιήθηκαν

κατα τις διατάξεις του ν.4014/2011 ανεξαρτήτως της αίτησης μεταφοράς των στοιχείων των δηλώσεων στις διατάξεις του Ν.4178/2013"

 

Έχω ένα διαμέρισμα που έχει τακτοποιηθεί με τον 3843 (σφραγίδα περαίωσης) και ο ιδιοκτήτης θέλει να το πουλήσει σε μια εβδομάδα . Εκδίδω μια

βεβαίωση χωρίς Φ.Κ.  απο τον ν.4178 (περ. iii) , δίνω και μια κάτοψη στον ιδιοκτήτη με Α/Α δήλωσης και τέλος ; Με την ενεργοποίηση 

της ηλεκτρονικής διαδικασίας μεταφοράς των στοιχείων , αν ο ιδιοκτήτης δεν επιθυμεί να κάνει αίτηση , εφόσον με το "ανεξαρτήτως" του δίνει δικαίωμα

της μη αίτησης (δεν αναφέρει υποχρεωτικά εντός ενος χρονικού διαστήματος ή κάτι άλλο παρεμφερές) , αυτό τι σημαίνει ακριβώς ;

 

Στο ίδιο Φ.Ε.Κ. , αρθ. 2 , παρ. 2β. αναφέρει ".....καθώς και δήλωση του Μηχανικού ότι έχει στην διάθεση του όλα τα δικαιολογητικά στοιχεία και τις μελέτες και θα τα υποβάλλει ηλεκτρονικα εντός της προβλεπόμενης προθεσμίας"

 

Η πρώτη περίπτωση θα σας αφορούσε αν είχατε μια τακτοποίηση με τον 4014.

Αφου είστε με τον 3843 δεν χρειάζεται να κάνετε κάτι άλλο, παρά να εκδώσετε μια βεβαίωση με τον 4178 της περ. iii

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ακριβώς όπως τα λέει ο σαουντ. (χρωστάς καφέ).

Ο 3843 δεν χρειάζεται μεταφορά. Δεν γινεται κιόλας δλδ. Θα έπρεπε να μπει από την αρχή κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Για να βγεί βεβαίωση εφόσον υπάρχει 3843 πρέπει να μπει στον 4178. (τουλάχιστον αυτό ειπώθηκε "πάνω-κάτω" στο χθεσινο σεμινάριο)

 Δες εδω το σεμινάριο στο link που σου στέλνω από το 1:08:00. Στην αρχή ίσως σου βγάλει διαφήμηση, περίμενε να τελειώσει.

http://www.ustream.t...corded/38646089

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Μα εννοείται ότι θα μπεί στο σύστημα του 4178 (αφου αυτό είναι το σύστημα εκτύπωσης βεβαιώσεων πλέον)

θα δηλώσει τα γενικά στοιχεία και θα εκδώσει βεβαίωση 4178 περ. iii.

 

Αυτό απαντάμε και πιο πάνω. 

Δεν χρειάζεται όμως να μπει στην λογικη του 4014 (και να μεταφέρει την δήλωση)

 

(ευχαριστούμε για το link!) 

 

ssouanis, ναι, όντως...

Edited by soundholics
Link to comment
Share on other sites

Οχι θα πρέπει να κάνει τους ελέγχους (40% ΣΔ, ΣΚ,....20% ύψος) και γενικότερα ελέγχους του 4178.

Σύμφωνα πάντα με αυτά που είπώθηκαν.

Δες το λίγο και πές μου.

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.