Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[Α30] Παλιές δηλώσεις (Ν. 3843/10 & Ν. 4014/11) και Ν. 4178/13


Recommended Posts

Να ήταν μόνο αυτό... Η σοφίτα που λες είναι ανεξάρτητη, αλλά δεν έχει χιλιοστά. Να φανταστώ ότι δεν ανήκει σε κανέναν άρα είναι σε κοινόχρηστο χώρο?

 

 

Σωστά φαντάζεσαι. Σε κοινόχρηστο χώρο είναι και δηλώνεται τα τελευταία 17 χρόνια σε Ε9, Ε2. Ε1 κλπ. αναλόγως τη χρονική περίοδο από 2 εκ των 4 συνιδιοκτητών του κτιρίου (με τη σύμφωνη γνώμη των άλλων 2). Δεν τίθεται θέμα συναινέσεων καν (υπάρχουν). Θα "τακτοποιήσουν" όμως μόνο οι 2 εκ των συνιδιοκτητών (από 50% ο καθένας με βάση τις φορολογικές δηλώσεις).

Edited by tpanag
Link to comment
Share on other sites

Τότε είτε θα πάει με τα ποσοστά και των 2 στο οικόπεδο, είτε με τα του οικοπέδου, δλδ με το 100% (που  συμφέρει περισσότερο). Εγώ λέω ότι μάλλον θα πας με τα του οικοπέδου, αφού είναι σε κοινόχρηστο χώρο. Το θέμα είναι ότι μετά, αυτή η σοφίτα τι θα είναι? Θα την έχει κάποιος ή θα παραμείνει κοινόχρηστη? Εδώ μάλλον θα απαντήσει ο Δημήτρης. Πώς μπορεί δλδ μετά η σοφίτα να πάρει χιλιοστά από τους 2 που "τη δικαιούνται".

Link to comment
Share on other sites

Δική μου περίπτωση είναι (ιδιοκτησίας μου) και τη δηλώνουμε εγώ και ο αδερφός μου. Το "τι θα είναι μετά" με έχει απασχολήσει κι εμένα -πως θα τα βρω με τον αδερφό μου που γενικά ...δεν τα βρίσκουμε- αλλά με κάποιον τρόπο το ιδιοκτησιακό θα λυθεί τέλος πάντων (ανταλλαγές μεριδίων σε άλλα εξ αδιαιρέτου κλπ.). Με υπέρβαση <50% σκοπεύω να το δηλώσω όπως έχω κάνει και στον 4014 (αν δεν την αφήσω στον 4014 τελικά) και στην ερώτηση των "φωστήρων" "γιατί;" η απάντηση θα είναι "γιατί έτσι!". Αν ήταν σπιτάκι στον ακάλυπτο δηλαδή τι υπέρβαση δόμησης και ως προς ποιά Ο.Ι. θα είχα; Το ίδιο και αυτό. Μια ασάφεια-αστοχία στο συγκεκριμένο θέμα του 4014, προσπάθησαν να την καλύψουν με μια βλακεία...

Link to comment
Share on other sites

Δική μου περίπτωση είναι (ιδιοκτησίας μου) και τη δηλώνουμε εγώ και ο αδερφός μου. Το "τι θα είναι μετά" με έχει απασχολήσει κι εμένα -πως θα τα βρω με τον αδερφό μου που γενικά ...δεν τα βρίσκουμε- αλλά με κάποιον τρόπο το ιδιοκτησιακό θα λυθεί τέλος πάντων (ανταλλαγές μεριδίων σε άλλα εξ αδιαιρέτου κλπ.).

Θόδωρε καλώς μας ήρθες πάλι.

ή τουλάχιστον είχα αρκετά καιρό να σε "δω".

 

Το θέμα αυτό με μία πρώτη ματιά:

Είναι κοινόχρηστο, ανήκει σε όλους άρα να το πας με το τι έχει όλο το οικόπεδο.

Ιδιοκτησιακά, όρκο δε θα πάρω αλλά νομίζω ότι το μόνο που μπορείς να πάρεις είναι αποκλειστική χρήση...

Δε νομίζω ότι ποτέ θα μπορέσει το τμήμα κάτω από τη στέγη να γίνει Ο.Ι. και να δοθεί σε κάποιον...

Αλλά μπορεί και να πατάω πεπονόφλουδα (γλιστράει το ίδιο με την μπανανόφλουδα).

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά έχω καταλάβει τα παρακάτω.

Ποσά χιλιοστά έχει το συγκεκριμένο;

0%

Άρα η πραξη είναι (εμβαδόν)/0=.. άπειρον...

:(

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Θόδωρε καλώς μας ήρθες πάλι.

ή τουλάχιστον είχα αρκετά καιρό να σε "δω".

 

 

Καλώς σας βρήκα. Σωστά υποψιάστηκες, απείχα για πολύ καιρό όπως απέχω πρακτικά πλέον και από το επάγγελμα... Δεν έχω κουράγιο ούτε ενδιαφέρον πια για το επάγγελμα ώστε να κοιτάζω το φόρουμ, αντιθέτως θα έλεγα ότι νιώθω δυσφορία τις ελάχιστες φορές που αναγκάζομαι να "σκαλίζω" εδώ μέσα. Μια εκκρεμότητα 4014 έχω από περυσινό πελάτη και άλλες 3 για τακτοποιήσεις της οικογενείας. Επί του θέματος: το καλό που τους θέλω να μη διανοηθούν να μπλοκάρουν τις διαδικασίες του 4014. Το αν αυτός κηρύχθηκε ή κηρυχθεί αντισυνταγματικός, είναι θέμα που αφορά τον καθένα που τακτοποιεί ατομικά. Αυτό που έμαθα μόλις σήμερα σχετικά με τον τρόπο υπολογισμού του ποσοστού της υπέρβασης δόμησης είναι λόγος για να μη θελήσει να ενταχθεί ένα 80% ίσως στον 4178. Το καλό που τους θέλω ξαναλέω! Τον περασμένο Μάιο "καθησύχαζαν" εξάλλου ότι με πληρωμή έστω και του παραβόλου (ή της 1ης δόσης) εξασφαλίζεται η ένταξη στον 4014 για όσους το επιθυμούν, συνεπώς τα "κλειδώματα" και οι "ιστορικοί λόγοι" μόνο στεναχώριες θα φέρουν! Θα μας κυνηγήσει ο κόσμος να μας δείρει και εμείς θα πρέπει να δείρουμε τους "φωστήρες" που τα αποφάσισαν με τη σειρά μας...

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Αντιθέτως προσωπικά θεωρώ ότι, δεν μπορεί να πάει ως "κοινόχρηστος χώρος"!!!!

Δεν συμφέρει οικονομικά, το πρόστιμο είναι στο ...Θεό, δεν υπάρχει απολύτως καμία πιθανότητα να πάρει χιλιοστά (απαγορεύεται - ΝΟΚ), θα θέσει άπειρα θέματα διεκδικήσεων μεταξύ των ιδιοκτητών στο μέλλον κ.λπ.

 

Το καλύτερο σενάριο είναι να δηλωθεί τώρα από τον έναν, ως φερόμενος ιδιοκτήτης και ως παρακολούθημα του διαμερίσματός του. Να κριθεί με βάσει τα χιλιοστά της οριζόντιας ιδιοκτησίας του, να έχει τη συναίνεση του άλλου, θα βγει αρκετά μικρότερο το πρόστιμο κι όλα καλά όλα ...ανθηρά!!!

Link to comment
Share on other sites

Κάτι παίζει με τα κάτω από τη στέγη.

Μου είχε τύχει με τον 3843 κάτι...

Αλλά δε μπορώ να το θυμηθώ.

Πρέπει να το σκαλίσουμε λίγο...

 

Αν θυμάμαι καλά, υπάρχει ρητή αναφορά ότι είναι κοινόχρηστος χώρος ως τμήμα της οροφής;

Μόνο αποκλειστική χρήση θα μπορεί να δοθεί κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Υπομονή λιγότερο από μία εβδομάδα να δούμε τι φασούλι θα βγάλουν για τις μεταφερόμενες του 4014.

 

Εγώ προσωπικά ακολούθησα τη συμβουλή του Ιάσων στα μέσα καλοκαιριού και τα έκανα οριστικά και με ανεβασμένα αρχεία,

ωστόσο  έχω κάποια με δόσεις εκτός σχεδίου όπου με βάση χιλιοστά (οριζόντιες ιδιοκτησίες) τα πρόστιμα πάνε στον Κρόνο.

 

Υπομονή και όσο δύσπιστος είμαι απέναντί τους, πιστεύω ότι δε μπορεί να είναι τόσο βλάκες ώστε να μην προνοήσουν κάτι διαφορετικό,

μιας και τoυς νόμους οι ίδιοι τους έχουν να ξεχειλώνουν και να ξεφεύγουν από τα στενά όρια. (αν και μόνο για το όφελός τους)

 

 

ps. Σα διχασμένη προσωπικότητα γράφω νομίζω.

Edited by Thodoris4
Link to comment
Share on other sites

Αντιθέτως προσωπικά θεωρώ ότι, δεν μπορεί να πάει ως "κοινόχρηστος χώρος"!!!!

Δεν συμφέρει οικονομικά, το πρόστιμο είναι στο ...Θεό, δεν υπάρχει απολύτως καμία πιθανότητα να πάρει χιλιοστά (απαγορεύεται - ΝΟΚ), θα θέσει άπειρα θέματα διεκδικήσεων μεταξύ των ιδιοκτητών στο μέλλον κ.λπ.

 

Το καλύτερο σενάριο είναι να δηλωθεί τώρα από τον έναν, ως φερόμενος ιδιοκτήτης και ως παρακολούθημα του διαμερίσματός του. Να κριθεί με βάσει τα χιλιοστά της οριζόντιας ιδιοκτησίας του, να έχει τη συναίνεση του άλλου, θα βγει αρκετά μικρότερο το πρόστιμο κι όλα καλά όλα ...ανθηρά!!!

Γιατί ως κοινόχρηστος χώρος (αν πάει) το πρόστιμο εκτοξεύεται? Ίσα ίσα που θα πάει με τα του οικοπέδου και όχι με κάποια ΟΙ.

 

ΣΚΕΨΗ:

Εάν δεν γίνεται να δηλωθεί ως κοινόχρηστος χώρος που λέει ο Ιάσονας, θα μπορούσατε να το δηλώσετε ΜΑΖΙ, ότι το έχετε ΚΑΙ ΟΙ 2 ως παρακολούθημα, εξ' αδιαιρέτου. Έτσι, θα ανέβαινε το ποσοστό σας, διότι θα έμπαινε και των 2 σας το ποσοστό από τις ΟΙ σας.

 

Και μετά συμβολαιογραφικά όλο και κάτι θα μπορούσε να γίνει ώστε τελικά να μείνει 100% στον έναν από τους 2, έστω και ως παρακολούθημα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.