Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Υ.Α. "Διαδικασία ηλεκτρονικής υποβολής δηλώσεων"


Recommended Posts

Θα καταλάβουν το τι ακριβώς έκαναν όταν αρχίσουν να συμβαίνουν τα εξής δύο πράγματα:

 

1. Να ζητάει ο μηχανικός αμοιβή για τη μεταπήδηση της δήλωσης από 4014 στον 4178 τέτοια που να μην μπορεί ο διδιοκτήτης να πληρώσει (ή να μην θέλει) και ο μηχανικός να μην το κάνει. Με τελικό αποτέλεσμα να παραιτείται της δήλωσης 4014 (αφού έχει ολοκληρωθεί η εργασία του, την οποία ανέλαβε μέσω ειδικής σύμβασης με τον πελάτη του) και ο ιδιοκτήτης να ψάχνει άλλο μηχανικό να του κάνει τη δουλειά, με νέα αμοιβή που θα συμφωνήσει και η οποία προφανώς θα είναι μεγαλύτερη από αυτή που του ζητούσε ο προηγούμενος μηχανικός ή ν' απευθύνετε στο καλαφάτη για να του την κάνει με ένα ..."συμβολικό τίμημα" όπως έχει πει!!!!!

 

2. Να γίνει προσφυγή για τον 4178 στο ΣΤΕ και να γνωμοδοτήσει στη συνέχεια το ΣΤΕ τα αναμενόμενα όπως και στον 4114, ότι, δηλαδή είναι αντισυνταγματική η όποια ρύθμιση αυθαιρέτου που έχει γίνει κατασκευαστεί μετά το 1983!!!

  • Upvote 7
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 473
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

πως τα λες έτσι ρε ΙΑΣΟΝΑ και με κάνεις να συμφωνώ πάντα

νέο ερώτημα 

Θα χρειάζεται και νέο συμφωνητικό με ανέβασμα, όταν πουν να τα ανεβάσουμε;;

Θα σκάσουμε στο τέλος με όλες αυτά που πρέπει να παρακολουθούμε!!!

Ημερ/νίες αρχικών εντάξεων των ΝΕΩΝ  δηλώσεων 4178 αρχικών εντάξεων των παλιών 4014

πρόστιμα και επαυξήσεις παλιών και νέων 

απώλειες εκπτώσεων 20% ή  10% αρχικών (διαφορετικές για τις μεν και άλλες για τις δε)

 

Πρέπει να γεμίσουμε το κινητό με "κουδουνίσματα" να μας "ξυπνάει" κάθε τόσο

π.χ  σήμερα λήγει η "προθεσμία" για το "τάδε" 

Link to comment
Share on other sites

Πρωτα - πρωτα,

 

πρεπει να γινει ενα  κοινα  αποδεκτό  υποδειγμα αιτησης-δηλωσης-αναθεσης  που υπογραφει ο  ιδιοκτητης,

που να προβλεπει  ρητα τι δηλωνει  και τι αποδεχεται,

σχετικα με τις  αεροφωτογραφιες και για τις αλλαγες χρησης.

 

με βαση τις   νεες  διαταξεις

 

εκεινα τα "δηλωνει" ο ιδιοκτητης και "υποστηριζει" ο μηχανικός...δεν ισχυουν.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Και δεν αντέχω πλέον το ξύλο.

Ούτε να δίνω, ούτε να τρώω...

 

Και λέω ξανά:

αντί για 4 σελίδες και 13 παραγράφους του άρθρου 3,

δε μπορούσαν να βγάλουν 3 παραδείγματα;

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν δύο περιπτώσεις:

 

1. Να θεωρήσουν όλα τα έγγραφα, σχέδια κ.λπ. που υποβλήθησαν με τον 4014, όταν μια δήλωση μεταπηδήσει στον 4178 ως "δεδομένα" και "αποδεκτά" και για τον νέο νόμο. Σε αυτή την περίπτωση θα χρειάζεται απλώς μια εξουσιοδότηση του ιδιοκτήτη προς το μηχανικό, θεωρημένη για το γνήσιο της υπογραφής από δημόσια αρχή, με την οποία θα εξουσιοδοτείται για το έργο της μεταπήδησης της δήλωσης. Βεβαίως μπορούν να γεννηθούν κάθε φύσης και μορφής νομικά θέματα σε περίπτωση που ..."τρέξουν" τέτοιες περιπτώσεις ή δημιουργηθούν οι όποιες αντιδικίες.

 

2. Να χρειαστεί να γίνουν τα πάντα από την αρχή και να επικαιροποιηθούν. Δηλαδή, νέα σύμβαση, νέα έγγραφα, νέα σχέδια κ.λπ. Αυτό είναι και το ορθότερο!!!! Πόσο μαλ@κας θα ήταν ένας μηχανικός που έκανε αυτοψία τον Σεπτέμβριο του 2011 σε ένα ακίνητο, έκανε όλα όσα αφορούσαν στη δήλωση του ακινήτου αυτού με τον 4014, πληρώνει μέχρι και σήμερα δόσεις ο ιδιοκτήτης και δει θα κάνει ΝΕΑ ΑΥΤΟΨΙΑ για την "επικαιροποίηση" των δεδομένων;;;;;;

 

Δεν μπορούν αυτά τα ΑΠΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ να τα καταλάβουν;;;; Συνειδητοποιούν σε τι περιπέτειες και ευθύνες μας βάζουν;;;;; Γιατί μην μου πείτε ότι, είναι βέβαιο ότι μετά από 3 χρόνια δεν θα έχουν γίνει κι άλλες αυθαιρεσίες;;;;;

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

dimitrisGM SAID

 

 

Δημητρη μπορεις να μας θυμισεις επιγραμματικα που και πως κριθηκε αντισυνταγματικος ο 4014? Ποσες περιπτωσεις εξετασε τοΣΤΕ?

Τι εννοει στο αρθρο ''οριστικη κριση''?

 

και

 

Δεν μπορει να συμβει και τωρα αυτο? Ποια αρθρα τον κατεστησταν πιο συνταγματικο? (constitution friendly!)

Edited by thankafe
Link to comment
Share on other sites

Μεταφέρω ένα απόσπασμα που είχα παλιότερα γράψει:

 

".......Η διαδικασία αυτή, εάν και εφ' όσον ολοκληρωθεί, δεν καλύπτει νομικά κανέναν ιδιοκτήτη αυθαιρέτου που έχει ανεγερθεί μετά το 1983. Είναι δε εξαιρετικά αμφίβολο, εάν υπάρχουν πλέον περιθώρια για την έκδοση νέου νόμου για την «τακτοποίηση» αυθαίρετων κτισμάτων και κατασκευών που ανεγέρθηκαν μετά το 1983, έτος δημοσίευσης του περίφημου «νόμου Τρίτση»-1337/1983. Αυτό ισχύει, διότι η Ολομέλεια του ΣτΕ φαίνεται ότι ακυρώνει το ίδιο το «πνεύμα του νόμου», δηλαδή τη δυνατότητα της πολιτείας να προχωρήσει οποτεδήποτε με νομοθετική ρύθμιση στη «μαζική» νομιμοποίηση αυθαιρέτων που έχουν ανεγερθεί μετά το 1983....".

 

Mε άλλα λόγια δηλαδή, αναμένουμε σε 2- 3 χρόνια πάλι την ίδια απόφαση από το ΣΤΕ για τον 4178. Απλώς πρέπει πρωτίστως να γίνουν κάποιες-α προσφυγές-ή. Είναι θέμα χρόνου.....

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι σχετικά με το αρ3 της ΥΑ και τις ημερομηνίες πληρωμών.

 

Εσείς αυτό είχατε καταλάβει από τον 4178; Γιατί εγώ, αφελώς, πίστευα ότι το πρώτο εξάμηνο και η τελευταία μέρα του που αναφέρει ο 4178, αναφέρεται στο πρώτο εξάμηνο δόσης μετά την πληρωμή του παραβόλου. Δηλ. πληρώνουμε το παράβολο πχ στις 15/11/13 και η πρώτη εξαμηνιαία δόση ή η εφάπαξ καταβολή γίνεται στις 15/5/14, έξι μήνες μετά. Καμία σχέση με την κουφαμάρα της ΥΑ που πάει να γίνει και ΦΕΚ και σε βάζει από την ημέρα της ένταξης να χρωστάς ήδη 3-4 δόσεις.

 

ΤΑ ΜΑΛΛΙΑ ΜΑΣ ΠΙΣΩ!

Link to comment
Share on other sites

Ναι εγώ έτσι το είχα στο μυαλό μου για τις 6μηνιαίες ή για την εφάπαξ.

Το μόνο που πίστευα ότι θα είναι διαφορετικό ήταν οι μηνιαίες που πίστευα ότι θα μειώνονταν ο αριθμός τους κάθε μήνα που περνούσε.

Όχι να πρέπει να πληρώσεις 4-5 μαζί.

Αλλά άμα γινόταν αυτό θα υπήρχε αναντιστοιχία με τα εξάμηνα κτλ.

Τεσπα, είναι κάτι που θα προσαρμοσθούμε.

Link to comment
Share on other sites

Καθηστε λιγο γιατι μπερδευτηκα...

Δεν ειναι δεσμευτικη η μεταφορα απο το 4014 στο 4178 σε ολοκληρωμενες υπαγωγες, ακομα κι αν δεν εχουν κατατεθει τα σχεδια, σωστα?

Εμενα ΟΛΕΣ μου οι υποθεσεις ειναι περαιωμενες και ολοκληρωμενες.

Τα σχεδια τα εχω αλλα δεν εχω ανεβασει ακομα τιποτα στο server.

Εχω τη δυνατοτητα μεταβασης στο 4178 αλλα δεν ειμαι υποχρεωμενος να το κανω, right?

 

Ολες οι υποθεσεις αφορουσαν αγοραπωλησιες που εχουν ολοκληρωθει και οι τοτε ιδιοκτητες πλεον δεν εχουν κανενα λογο να ασχοληθουν περαιτερω...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.