Μετάβαση στο περιεχόμενο
ak2

Τιμολογιο για εξωτερικο

Recommended Posts

Καλημερα συναδελφοι.

Εστω οτι εχω να κοψω τιμολογιο για εργασιες οικοδομικες που ελαβαν χωρα στο εξωτερικο .Σε χωρα της Ευροπαικης ενωσης. Το τιμολογιο κοβεται με το ΦΠΑ το Ελληνικο η με το ΦΠΑ της χωρας στην οποια γινονται οι εργασιες? Επισης πρεπει να κανω εγγραφη στο συστημα VIES??? 

Edited by ak2

Μοιράσου αυτή την δημοσίευση


Link to post
Share on other sites

πρέπει να προσθέσεις στο μητρώο σου ενδοκοινοτικές συναλλαγές

 

αν είναι ιδιώτης το ΦΠΑ της Ελλάδας

 

αν είναι επαγγελματίας έχει απαλλαγή από το ΦΠΑ

 

για το VIES νομίζω ότι χρειάζεται...

 

 

Ωστόσο, πρέπει να ρωτήσεις τον λογιστή σου!!!!!

Edited by astrah

Μοιράσου αυτή την δημοσίευση


Link to post
Share on other sites

 Προσοχή τα παραπάνω δεν ισχύουν (πλην αυτού για την εγγραφή στο σύστημα vies ).

Τόπος φορολόγησης είναι η κοινοτική χώρα .

Μοιράσου αυτή την δημοσίευση


Link to post
Share on other sites

Φιλε SOTHRIS απο την στιγμη που το τιμολογιο το κοβω εγω  και εγω φορολογουμαι στην Ελλαδα ποιο πιθανο μου φαινεται να κοβω Ελληνικο ΦΠΑ .Πρεπει να ρωτεισω εφορια στα σιγουρα.

Να ρωτεισω κατι ακομα,ελπιζω να μην βγαινω εκτος θεματος.Εαν παρω καποιο τεχνιτη μαζι μου, πρπει αυτος να συμπληρωσει το εντυπο Α1 για το ΙΚΑ. Απο εκει και επειτα ειναι ασφαλισμενος η χρειαζεται κατι ακομα.Εχει καποιος κανενα εντυπο η καποιο link  για να δω περι τινος προκειται γιατι στον ιστοχωρο του ΙΚΑ βρηκα πολυ λιγα πραγματα.

Ευχαριστω και παλι

Μοιράσου αυτή την δημοσίευση


Link to post
Share on other sites

Φιλε SOTHRIS απο την στιγμη που το τιμολογιο το κοβω εγω  και εγω φορολογουμαι στην Ελλαδα ποιο πιθανο μου φαινεται να κοβω Ελληνικο ΦΠΑ .

 

 

 

 

 

Δεν είναι έτσι τα πράγματα , άσχετα με το πόσο πιθανά ή απίθανα σου φαίνονται.

Μοιράσου αυτή την δημοσίευση


Link to post
Share on other sites

Sothiris καλημερα.

Μολις γυρισα απο τον λογιστη μου και μου λεει οτι το ΦΠΑ ειναι 23% το Ελληνικο. Μπορεις να τεκμηριώσεις απο που προκυπτει οτι το ΦΠΑ πρεπει να ειναι της κοινωτικης χωρας στην οποια θα γινουν οι εργασιες?  Επισης τα τιμολογια πρεπει να συνοδευοντια απο μεταφραση???????

Σε ευχαριστω 

Μοιράσου αυτή την δημοσίευση


Link to post
Share on other sites

1) MΙα γενική παρατήρηση : δεν είναι το ΦΠΑ , αλλά ο ΦΠΑ   (ο φόρος...)

 

2) Προς μελέτη από το Ν 2859/2000 το άρθρο 14. Δείτε σε ποιά πρίπτωση εμπίπτετε και ανάλογα θα πράξετε.

 

3) Ο ελληνικός νόμος δεν απαιτεί μετάφραση τιμολογίων , μπορούν να εκδοθούν και στην αλλοδαπή γλώσσα , αρκεί τα ποσά να είναι σε ευρώ .

Edited by SOTHRIS

Μοιράσου αυτή την δημοσίευση


Link to post
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα


×

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.