Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Μεταφορά δήλωσης Ν. 4014/11 σε Ν. 4178/13 από αλλο μηχανικό


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 137
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Miltosb.

πολύ ενδιαφέρουσα η ερώτησή σου....

θα εξαρτηθεί απο το πως θα γίνεται τελικά η μετάβαση διότι αν πρέπει να μπεις στο αρχείο που έχει δημιουργήσει ο ''Χ'' μηχανικός τότε η απάντηση είναι μάλλον οχι.

Ας περιμένουμε λίγο να δούμε τις εξελίξεις...

Link to comment
Share on other sites

Είναι δυνατή η μεταφορά δήλωσης του Ν4014/11 την οποία κατέθεσε ο "Χ" μηχανικός, στον Ν4178/13 από τον "Ψ" μηχανικό? 

εχω ακριβως το ιδιο προβλημα ο χ μηχανικος βγηκε σε συνταξη !  και ειναι σε καθεστως δοσεων ,...

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ πως ναι είναι, αν πρωτίστως ακολουθηθεί η προβλεπόμενη διαδικασία παραίτησης του α' μηχανικού και ανάληψης από το β' μηχανικό.

 

Τέτοιες περιπτώσεις θα έχουμε άπειρες!!!!!!

Π.χ. ο α' μηχανικός για τη μεταπήδηση αυτή θα ζητήσει αμοιβή π.χ. 1.000 ευρώ, ο β' μηχανικός θα κάνει την "ίδια δουλειά" με 200 ευρώ. Προφανώς ο α' μηχανικός θα παραιτηθεί της δήλωσης και ο ιδιοκτήτης θα στραφεί στο β' μηχανικό για να κάνει τη δουλειά του κ.λπ.

Link to comment
Share on other sites

και επειδή η δήλωση του Α' μηχανικού δεν θα είναι στον πόντο,

αφού ο ιδιοκτήτης θα τον έχει πρήξει "κόψε κάτι" και "κόψε κάτι",

και αφού στον 4014 δεν υπήρχε ακόμα το θέμα ελεγκτή δόμησης και ταυτότητας κτιρίου κλπ,

ο Β' μηχανικός θα βρεθεί στη δύσκολη θέση (ή όπως το πάρει κανείς)

να πρέπει να διορθώσει / συμπληρώσει τη δήλωση με νέα στοιχεία.

Και βέβαια να προσαρμόσει τα δεδομένα του 4014 στον 4178, τα οποία δεν είναι καθόλου ίδια!

Οι συντελεστές αλλάζουν άρδην σε πολλές περιπτώσεις.

Και τότε τι θα γίνει με τον πελάτη που θα του έρθει ουρανός στο κεφάλι,

και με τον Α' μηχανικό που θα τρέμει το φυλοκάρδι του για μια ζωή;

Πως είναι δυνατόν η μετάβαση να είναι υποχρεωτική και αυτόματη αλλά να απαιτείται και αίτηση,

και η μετάβαση να είναι αυτόματη και υποχρεωτική αλλά τα δεδομένα να μην είναι ίδια;

Καμία δήλωση του 4014 δεν είναι έτοιμη για 4178, εκτός αν αφορά τελείως αυθαίρετο, ή απλή αλλαγή χρήσης.

Εμένα οι περισσότερες δηλώσεις μου έχουν τουλάχιστον 2 παραβάσεις από τουλάχιστον 2 διαφορετικές κατηγορίες.

Έχω περίπτωση που τα έχει όλα (9 διαφορετικά ήδη παράβασης).

Κι ενώ στον 4014 μας έλεγαν να βάζουμε άσο στην ύπαρξη αδείας αν υπάρχει κάποια άδεια,

τώρα μας λένε να εξετάζουμε το υλικό κατασκευής των λυομένων και αν έχει αλλάξει το οικόπεδο κλπ.

Κι αν λοιπόν η δήλωση του 4014 έχει περαιωθεί και ο πελάτης δεν κάνει τίποτα,

όταν θα έρθει ο ελεγκτής για την ταυτότητα κτιρίου θα τον γράψει για πλήρως αυθαίρετο και θα ακυρώσει τη δήλωση του 4014;

Δηλαδή μιλάμε για καταστάσεις αυτοκτονιών, δολοφονιών, τρελοκομείων και μεταναστεύσεων.

Είναι δυνατόν να προχωρήσει έτσι αυτός ο Νόμος όταν υπάρχουν τόσα πολλά προβλήματα πριν καν αρχίσει;

Είναι δυνατόν οι άνθρωποι να είναι τόσο στον αέρα;

 

 

και γιατί να παραιτηθώ;

Δεν παραιτούμαι και πήγαινε να κάνεις δήλωση 4178 απ' την αρχή.

Τότε τι θα κάνει το σύστημα;

Κι αν εγώ είμαι πονηρός και το κάνω επίτηδες;

Αν κάνω νέα δήλωση 4178 χωρίς να μεταφέρω εκείνη του 4014;

Μπορεί ο Καλαφάτης να λέει ότι δεν συμψηφίζονται τα πρόστιμα και ότι θα μεταφερθούν αυτόματα,

αλλά κανείς δεν μπορεί να εμποδίσει κάποιον να το κάνει,

κι όταν με το καλό τολμήσουν και του δημιουργήσουν πρόβλημα να αρχίσει τις μυνήσεις κλπ.

Κι ας πάνε στο δικαστήριο να πούνε τα δικά τους.

Ποιος θα το πάρει πάνω του να ακυρώσει δήλωση με πληρωμένα λεφτά;

Δηλαδή είναι και ανεφάρμοστο από τους υπαλλήλους αυτό που λένε.

Θα γίνουν ειδικές επιτροπές που θα εξετάζουν την κάθε περίπτωση;

Μακάρι να ήμουν 34 και να μπορούσα να πάω στην Αυστραλία.

Κουράστηκα να προσπαθώ να τρελαθώ και να χαζέψω για να αφομοιώσω και να "δουλέψω" το "σύστημα" αυτής της χώρας

Edited by terry
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων η διαδικασία μάλλον θα κυλήσει ομαλά... Δηλαδή θα ζητάς μια λογική αμοιβή, ανάλογη της εργασίας που θα χρειαστεί για τη μεταφορά από τον ν4014 στον ν.4178 και ο πελάτης μάλλον θα το δέχεται.

Εγώ δεν ανησυχούσα ποτέ στη δουλειά μου για τέτοια πράγματα... Με ενοχλούν αυτοί που θα σπεύσουν να κάνουν νέες δηλώσεις με 200 ευρώ και τη μετάφορά με 50 ευρώ...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

δεν έχω πρόβλημα να κάνω τη μεταφορά τσάμπα για τους πελάτες μου που τους έκανα 4014.

(που λέει ο λόγος)

Στην πραγματικότητα όμως είναι μια νέα δήλωση και όχι μια μεταφορά.

Άλλη λογική, άλλος υπολογισμός προστίμου, άλλα έντυπα, άλλες κατηγορίες.

Τέσπα. Ας περιμένουμε να δούμε μην τυχόν και τους κόψει και βγάλουν τίποτα τροποποιήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Στην περίπτωση δήλωσης με τον 4014/11 από τον Χ μηχανικό, με πληρωμένο το παράβολο (1000€) μόνο, πρέπει να γίνει μεταφορά της δήλωσης από τον Χ στον Ψ μηχανικό, ή ο Ψ μηχανικός το παραβλέπει αυτό και απλώς κάνει νέα δήλωση 4178/13 και στα παλαιότερα πρόστιμα βάζει το χιλιάρικο?

Link to comment
Share on other sites

ο Καλαφάτης λέει ότι δεν μπορούν να συμψηφιστούν ποσά πληρωμένα κατά 4014, και θα μεταφερθούν "αυτόματα".

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.