Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Μεταφορά δήλωσης Ν. 4014/11 σε Ν. 4178/13 από αλλο μηχανικό


Recommended Posts

Καλά... μάλλον θα έχουμε πολλές τέτοιες περιπτώσεις. Έχω ανοιχτή δήλωση (πληρώνει δόσεις) σε εξ' αδιαιρέτου που έγινε για όλο το αγροτεμάχιο (ήταν λίγοι) όπου πήγε ο ένας και έχει κάνει επιπλέον της "Παναγιάς τα μάτια" !!!

 

Άντε να δω τι θα κάνουμε...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 137
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Και σε περίπτωση που θέλω εγώ να παραιτηθώ τί γίνεται? πρέπει να περιμένω τον ιδιοκτήτη να βρεί αντικαταστάτη μηχανικό για να γίνει η νέα ανάθεση-ανάληψη?

Και εγώ την ίδια απορία εχω. Στο ΤΕΕ δεν απαντάει κανένας στο τηλ...

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ την ίδια απορία εχω. Στο ΤΕΕ δεν απαντάει κανένας στο τηλ...

Βασικά τώρα που το σκέφτομαι και μετά απο απάντηση του ΤΕΕ (μου την είπαν λίγο... χεχεχε) η παραίτηση είναι καθαρά θέμα που αφορά το ιδιωτικό συμφωνητικό που έχει υπογραφεί για αναθεση-αναληψη απο τις 2 πλευρές ...κοινώς στέλνεις με εξώδικο την παραίτησή σου....

Άλλο η παραίτηση μονομερώς  και άλλο η συμφωνηθείσα παραίτηση για αλλαγή προς ανάθεση και ανάληψη απο άλλο μηχανικό

Edited by c-argy
Link to comment
Share on other sites

Βασικά τώρα που το σκέφτομαι και μετά απο απάντηση του ΤΕΕ (μου την είπαν λίγο... χεχεχε) η παραίτηση είναι καθαρά θέμα που αφορά το ιδιωτικό συμφωνητικό που έχει υπογραφεί για αναθεση-αναληψη απο τις 2 πλευρές ...κοινώς στέλνεις με εξώδικο την παραίτησή σου....

Άλλο η παραίτηση μονομερώς  και άλλο η συμφωνηθείσα παραίτηση για αλλαγή προς ανάθεση και ανάληψη απο άλλο μηχανικό

Ναι αλλά δεν αφορα τον 4014 ως αναφέρεται στο συμφωνητικό. Δεν επιθυμώ να αναλάβω την μετάβαση στο νέο νόμο ο οποίος δεν αναφέρεται φυσικά στο συμφωνητικό.

Θέλω να παραιτηθώ για να αναλάβει κάποιος άλλος την ένταξη σε νέο νόμο, επανυπολογισμό προστίμου, εκ νέου τεχνικες εκθέσεις, σχέδια και αυτοψία.

Πως θα παραιτηθείς απο κάτι που δεν έχεις αναλάβει?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα!Να ρωτήσω τι γίνεται στην περίπτωση που κάποια δήλωση είναι στην φάση της αρχικής υπαγωγής ή και της προσωρινής.Η προθεσμία κατάθεσης των δικαιολογητικών λήγει στις 30 Σεπτεμβρίου,όμως το σύστημα δεν σε αφήνει να σηκώσεις δικαιολογητικά(μονο σε δηλώσεις που έχεις ήδη σηκώσει κάποια μπορείς να το κάνεις).Και είπαν ότι το σύστημα δεν θα ανοίξει μέχρι τον Οκτώβριο!!

Θα δωθεί παράταση ή θα ανοίξει με κάποιον τρόπο το σύστημα νωρίτερα?Και αν δεν συμβεί κανένα από τα 2,τότε τι κυρώσεις θα υπάρχουν όταν η υπέρβαση της προθεσμίας ολοκλήρωσης της υπαγωγής δεν έγινε ούτε με ευθύνη του μηχανικού,αλλά ούτε και του ιδιοκτήτη???

Link to comment
Share on other sites

 

Μαρία_Σ

Οπότε δεν αναλαμβάνεις να κάνεις τίποτα νέο ("κλείνεις" με εκκρεμότητες που μπορεί να έχεις με τον 4014 ,να είσαι καλυμμένη) και ουσιαστικά ωθείς τον ιδιοκτήτη να διακόψει την συνεργασία μαζί σου (θα έρθει η ώρα που θα σε χρειαστεί) , με δικιά σου παραίτηση και ανάθεση-ανάληψη απο άλλο μηχανικό...
Link to comment
Share on other sites

Μαρία_Σ

Οπότε δεν αναλαμβάνεις να κάνεις τίποτα νέο ("κλείνεις" με εκκρεμότητες που μπορεί να έχεις με τον 4014 ,να είσαι καλυμμένη) και ουσιαστικά ωθείς τον ιδιοκτήτη να διακόψει την συνεργασία μαζί σου (θα έρθει η ώρα που θα σε χρειαστεί) , με δικιά σου παραίτηση και ανάθεση-ανάληψη απο άλλο μηχανικό...

 

Σε ευχαριστώ πολύ, εκεί έχω καταλήξει και εγώ. Καλή συνέχεια και γερά νευρα!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα

 

Μηχανικός που βγήκε πλέον σε σύνταξη είχε υποθέσεις τελειωμένες με το Ν4014 (οριστική υπαγωγή, εξοφλημένα πρόστιμα, όλα τα δικαιολογητικά ανεβασμένα). Θέλει να αναλάβω εγω τους πελάτες του. Ενας από αυτούςς θέλει τώρα βεβαίωση για μεταβίβαση.

Θα του δώσω εγω βεβαίωση με το Ν4178. Παρόλα αυτά πρέπει να μεταβιβαστεί η υπόθεση αυτή καθώς και όλες οι υπόλοιπες σε μενα; Και αν ναι ξέρετε πως γίνετε; Με αίτηση μέσω του συστήματος του δε γίνεται γιατί λεει οτι δεν ειναι πλέον τακτικό μέλος. Εννοείται παίρνω στο ΤΕΕ και δεν απαντούν.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.