Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Μεταφορά δήλωσης Ν. 4014/11 σε Ν. 4178/13 από αλλο μηχανικό


Recommended Posts

Τον Α/Α της δήλωσης έβαζα.

:smile:

Το άλλο που μου γεννιέται τώρα, αν ... δώσω αυτούς τους κωδικούς να πάρει άαλλος Μηχανικός την δήλωση, πως θα κάνει αυτός αίτημα να πάει στον 4178 αφού το εικονιζόμενο παράθυρο δεν δείχνει να έχει επιλογή?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 137
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν νομίζω να έχει σχέση αυτό που λες...

 

Κάνεις υ/δ ότι παρατείσαι, ο άλλος ότι αναλαμβάνει και στέλεις τις υ/δ με φαξ ή email στο τεε. Μετά επεμβαίνει το τεε και περναέι η δήλωση στον νέο μηχανικό.

 

Τα λέει λεπτομερώς στις οδηγίες που είχε εκδόσει το τεε.

Link to comment
Share on other sites

το ... θέμα ... οτι, να κάνω την ΥΔ. Θέλει και γνήσιο υπογραφής? :|

και μετά να στείλω fax, δηλαδή να ψάξω να βρω, γιατί το δικό μου δεν.

Καλά τόσο καιρό, δεν μπορούν να φτιάξουν ένα ηλεκτρονικό αίτημα? :???:

Τον Σπρίντζη βέβαια τον εκτιμώ και έχει βοηθήσει σε, όμως ούτε υπερ της ηλεκτρονικής διακυβέρνησης είμαι, αλλά υδ. Fax, xerofax και bonus μηδέν.

Εικάζω λόγω του περασμένου της ώρας, τα σπας με τον ιδιοκτήτη λόγω του α, β λόγου και συνήθως οι απολαβές είναι ο λόγος. Και ούτε απολαβές και γνήσιο και fax?

Link to comment
Share on other sites

Εδώ πέρα στο faq λέει τι πρέπει να γίνει σχετικά με ΥΔ κλπ

 

http://www.michanikos.gr/files/download/1064-%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%AC%CF%83%CF%84%CE%B1%CF%83%CE%B7-%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CF%87%CE%B5%CE%B9%CF%81%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%AE-%CE%B4%CE%AE%CE%BB%CF%89%CF%83%CE%B7%CF%82-%CE%BD417813/

 

Να υποθέσω ότι αν η ΥΔ του μηχανικού έχει πάνω και την τετράγωνη σφραγίδα τότε μπορεί να μην θέλει γνήσιο...καλύτερα πάρε στο ΤΕΕ να ρωτήσεις.

 

Αν θυμάμαι καλά μπορείς να αποστείλεις τα σχετικά με email, δυστυχώς δεν υπάρχει η δυνατότητα με ηλ. αίτημα.

 

Τα έχεις σπάσει με κάποιον λόγω της αμοιβής; Στο faq αν θυμάμαι καλά πρέπει να αναφέρεις ρητά αν έχεις λάβει κάτι προκειμένου να μην προκύψουν οικονομικά προβλήματα με τον επόμενο...

Link to comment
Share on other sites

χρειάζεται η ΥΔ η δική σου ότι παραιτείσαι και δεν έχεις απαιτήσεις, η ΥΔ του άλλου ότι αναλαμβάνει, και η εξουσιοδότηση του ιδιοκτήτη ότι αναθέτει.

Όλα με γνήσια. Εσύ τελείωσες.

Αυτά τα παίρνει ο άλλος και τα στέλνει με φαξ στο ΤΕΕ. (για κάποιο λόγο που δεν καταλαβαίνω το προτιμούν από το mail)

Μετά από 1 - 2 μέρες θα τον πάρουν τηλέφωνο να συνεννοηθούν, 

και την επομένη θα του μεταφέρουν τη δήλωση και θα τη βλέπει σαν να ήταν δική του.

Αυτό το ξέρω σίγουρα, γιατί έχω ήδη μερικές από άλλους συναδέλφους.

Τι θα βλέπεις εσύ δεν ξέρω, γιατί δεν μου έχει τύχει ακόμα να μου φύγει δήλωση.

Όλα τα αιτήματα θα γίνονται κανονικά, όπως και για όλες τις άλλες δηλώσεις.

Edited by apier
Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Μιλώντας με έναν συνάδελφο μου είπε ότι παλιότερα που έκανε τη διαδικασία αλλαγής μηχανικού από το ΤΕΕ τον ενημέρωσαν ότι γνήσιο υπογραφής χρειάζεται μόνο η Υ.Δ. του ιδιοκτήτη. Οι Υ.Δ. των μηχανικών αρκεί να έχουν τη σφραγίδα και την υπογραφή τους.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.