Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Διαπιστωτική Πράξη διαδικασίας ηλεκτρονικής μεταφοράς δηλώσεων


Recommended Posts

Από τη σελίδα του ΤΕΕ :

 

Ενημερώνουμε τους μηχανικούς ότι εκδόθηκε η συνημμένη διαπιστωτική πράξη του Προέδρου του ΤΕΕ, για την έναρξη της διαδικασίας ηλεκτρονικής μεταφοράς των στοιχείων των δηλώσεων που υποβλήθηκαν κατά τις διατάξεις του Ν. 4014/2011 στις διατάξεις του Ν. 4178/2013 σύμφωνα με την ΥΑ 2254 ΦΕΚ Β2184/2013.

ΒΛΛ446Ψ842-ΡΩΚ-signed.pdf

Edited by yian
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δύο βασικές απορίες για να μας λύσει ο 1ος ήρωας. Τι γίνεται με το πρόστιμο όταν κατα τη μεταφορά μένουν ίδια τα εμβαδά/χώροι, αλλά:

 

1) αλλάζει η παλαιότητα

2) χώρος απο ΥΔΒΧ πάει ΥΔΚΧ

Link to comment
Share on other sites

Όταν αλλάζεις στοιχεία (και στοιχεία είναι το εμβαδόν, η παλαιότητα, η χρήση κ.τ.λ.) θα αλλάζει και το πρόστιμο. Εγώ αυτό έχω καταλάβει. Κοινώς δεν την "αγγίζουμε" την δήλωση.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μόλις έκανα την πρώτη μου μεταφορά...

Δεν έχει συνταρακτικά αποτελέσματα ακόμα αφού θα πρέπει να εξοφληθεί αρχικά το ανταπόδοσης...

 

Προτείνω, αν δεν έχει γίνει ήδη, να ανοίξει ένα νήμα για το θέμα των μεταφορών.

 

Ο συνάδελφος armenopoulos έχει δώσει και το manual της διαδικασίας, το οποίο υπάρχει και στη σελίδα των αυθαιρέτων.

Από Τρίτη λοιπόν τα σπουδαία.

 

 

Να είστε αναλυτικοί στα σχόλια που ζητάει, όπως ήμουν εγώ.

post-1939-0-14130800-1381081573_thumb.jpg

Edited by ssouanis
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Όταν αλλάζεις στοιχεία (και στοιχεία είναι το εμβαδόν, η παλαιότητα, η χρήση κ.τ.λ.) θα αλλάζει και το πρόστιμο. Εγώ αυτό έχω καταλάβει. Κοινώς δεν την "αγγίζουμε" την δήλωση.

Απόσπασμα από το Εγχειρίδιο Χρήσης  - Παράρτημα Α

 

'"Ο υπολογισμός του προστίμου γίνεται πλέον σύμφωνα με τις διατάξεις του   Ν.   4178/2013  με   τον   

περιορισμό   ότι   αν   δεν   αλλάξουν  τα πολεοδομικά μεγέθη της δήλωσης (π.χ. επιφάνεια κύριων

χώρων και χώρων με μειωτικό συντελεστή, λοιπές παραβάσεις και μέγεθος πισίνας) τότε το πρόστιμο δεν

θα υπερβεί αυτό που είχε υπολογιστεί σύμφωνα με τις διατάξεις του Ν. 4014/2011 με τα δεδομένα της

δήλωσης προέλευσης."

 

Συμφωνώ ότι αν έχεις αλλαγές σε παλαιότητα, χρήση,  αλλάζει το πρόστιμο. Θα επανυπολογισθεί πρόστιμο αλλά δεν το πληρώνεις αν σου βγει μεγαλύτερο. Επίσης θα προσδιορίσουμε κατηγορία, οπότε κάποιοι μπορεί να βγουν Κατηγορία 5 και να πρέπει να προχωρήσουν σε αγορά Σ.Δ για οριστική εξάιρεση από κατεδάφιση.

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.