Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

ΠΕΤΕΠ (Προσωρινές Εθνικές Τεχνικές Προδιαγραφές)


 
maximos75

Recommended Posts

Καλησπέρα συνάδελφοι,

 

Γνωρίζει κάποιος συνάδελφος σχετικά με τα ΠΕΤΕΠ (Προσωρινές Εθνικές ΤΕχνικές Προδιαγραφές)? Τι ισχύ έχουν και σε τι αποσκοπούν? Πρόκειται να λάβουν κάποιο επίσημο χαρακτήρα εφαρμογής σε δημόσια ή ιδιωτικά έργα?

 

Ευχαριστώ εκ τον προτέρων

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 25
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πληροφορίες μπορείς να βρείς εδώ:

http://www.iok.gr/

Ισχύ δεν έχουν ακόμη (καθότι προσωρινές), εκτός και αν έχουν περιληφθεί στις συμβατικές υποχρεώσεις του αναδόχου κάποιου έργου.

Το σε τι αποσκοπούν είναι προφανές. Να καλύψουν το κενό που υπάρχει τόσες δεκαετίες στο πως πρέπει να εκτελούνται κάποιες εργασίες.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ συνάδελφε. Και εγώ απο το site του ΙΟΚ έλαβα γνώση περί του θέματος και γι'αυτό ρωτάω. Εφόσον δεν έχουν ισχύ τότε τι νόημα έχει? Μπορεί κάποιος μηχανικός να τις επικαλεστεί ας πούμε?

Link to comment
Share on other sites

Θα αποκτήσουν ισχύ ...κάποτε (όταν ολοκληρωθούν). Μέχρι τότε μπορεί κάποιος κάλλιστα να τις συμβουλεύεται (εγώ το κάνω συχνά) και να τις χρησιμοποιεί ως κείμενο αναφοράς στις περιγραφές του - π.χ. η τάδε εργασία θα εκτελεστεί σύμφωνα με την ΠΕΤΕΠ τάδε, αντί να γράφεις δοκίμια ολόκληρα. Νομική-υποχρεωτική ισχύ γενικά, χωρίς ειδική αναφορά, δε έχουν ακόμη.

Link to comment
Share on other sites

Άψογος. Άπλα για να έχουμε κάποια άποψη περί του θέματος. Ειλικρινά έχω κουραστεί με το τι ισχύει και τι όχι πια. Είναι απίστευτο το τι ανακαλύπτεις.

Link to comment
Share on other sites

Στο site του Ι.Ο.Κ. υπάρχει πλήθος προδιαγραφών Π.Ε.ΤΕ.Π. για διάφορα θέματα κατασκευών.

 

Αποτελεί θησαυρό πληροφοριών και μου έχει προσφέρει μεγάλο όγκο προσωπικής γνώσης!

 

 

Γνωρίζετε κατά πόσο έχουν ισχύ αυτά, δεδομένου ότι φέρουν τον χαρακτηρισμό "προσωρινό" κι έχουν watermark "προσχέδιο";

 

Τι καθεστώς διέπει αυτά τα έγγραφα;

 

Τα έγγραφα εδώ: http://www.iok.gr/specindex.htm

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.