Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κόστος kWh ηλεκτρικής ενέργειας


karasardelis

Recommended Posts

Ναι είναι Γ1Ν (Νυχτερινό) και τριφασικό με 25 προσυμφωνημένες... δεν βλέπω όμως αυτό να αλλάζει (ιδιαίτερα) το αποτέλεσμα...

Edited by karasardelis
Link to comment
Share on other sites

Στο νυχτερινό μου βγάζει μηδέν... μάλλον επειδή είμαι κάτω από τις 1600 στο τετράμηνο με αποτέλεσμα η αξία της κιλοβατώρας να είναι φθηνότερη από αυτήν του νυχτερινού...

Edited by miltos
Link to comment
Share on other sites

Κρίμα που δεν μπόρεσες να βγάλεις άκρη .Δοκίμασε ξανά στον εκκαθαριστικό του Απριλίου.

 

Στο site προστέθηκε επίσης το ποσοστό έκπτωσης 15% καθώς και το κέρδος από τη χρήση νυχτερινού.

Link to comment
Share on other sites

Για δείτε και αυτό το excelάκι που έχω περάσει τα δεδομένα του παραδείγματος.

 

Στο νυχτερινό μου βγάζει μηδέν... μάλλον επειδή είμαι κάτω από τις 1600 στο τετράμηνο με αποτέλεσμα η αξία της κιλοβατώρας να είναι φθηνότερη από αυτήν του νυχτερινού...

Το νυχτερινό δεν γίνεται να βγει ποτέ ακριβότερο - έχει χρέωση 0.06610€ ενώ το ημερήσιο έχει 0.09460€ κάτω από 2000KWh (το όριο των 1600ων αφορά μόνο στην ημερήσια κατανάλωση για τον υπολογισμό των ρυθμιζόμενων χρεώσεων).

 

Αυτό που βλέπω εγώ στο παράδειγμά σου είναι ότι τις χρεώσεις κοινής ωφέλειας (ΥΚΩ) στις έχουν χρεώσει σαν να είχες μόνο νυχτερινό (1241x0,00889=11,03), δηλ. το ανάποδο απ' ό,τι λες (δεν γίνεται αλλιώς να βγουν 11,03€ οι ΥΚΩ, δες εδώ το Γ1Ν). Κάποιο μπέρδεμα έχει γίνει και χρήζει διερεύνησης.

 

Δύσκολα βγάζεις άκρη με τους λογαριασμούς που πιάνουν την αλλαγή του έτους γιατί αλλάζουν οι συντελεστές από την ΡΑΕ.

ΔΕΗ1.xlsx

Edited by Meremeti
Link to comment
Share on other sites

Μήπως είχες 15% επιστροφή? Αν σου είναι εύκολο κάνε τον εξής υπολογισμό που αναγράφεται στο site:"Προσθέτετε τα συνολικά ποσά του έναντι και του εκκαθαριστικού λογαριασμού καθώς και την έκπτωση 15% αν υπάρχει και αφαιρείτε τα ποσά "Χρεώσεις Δήμου" + "ΕΡΤ" και των 2 λογαριασμών. " Κάποια απόκλιση θα υπάρχει αλλά τις τάξεως του 1 ευρώ, καθότι τα τιμολόγια άλλαξαν την 01/01/2017 και ο λογαριασμός σου είναι προγενέστερος. 

καλημερα κ απο μενα

στο δικο μου λογαριασμο παντως συμφωνα με τα παραπανω εχει μια αποκλιση 11,30 € λιγοτερο

κατα τ αλλα πολυ καλη εφαρμογη

Συγχαρητηρια

Καποιο λαθος εκανα η αποκλιση ειναι 0,48 λεπταααααααα :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Εισαι αρχηγος!!!!!!!!!!!!

Edited by peros
Link to comment
Share on other sites

Καποιο λαθος εκανα η αποκλιση ειναι 0,48 λεπταααααααα :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Εισαι αρχηγος!!!!!!!!!!!!

Σε ευχαριστώ πολύ για τον έλεγχο και για τα καλά σου λόγια!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.