Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Άδεια αποπερατώσεως εργασιών


Athan

Recommended Posts

Συνάδελφοι καλημέρα!

 

Εχω μια περίπτωση αδείας αποπερατώσεως με αλλαγή μηχανικού.

 

Λόγω της αλλαγής μηχανικού μήπως χρειάζεται νέα μελέτη από τον νέο μηχανικό (δηλ. εμένα); ή απλά αναλαμβάνω την επίβλεψη και παραθέτω την παλαιά μελέτη;

 

Οι άδειες αποπερατώσεως είναι αναξάρτητες της αρχικής ή αναγράφονται στο στυλ "αποπεράτωση του υπ'αριθμ......οικοδ, αδείας.....'';

 

Παρακαλώ στην βοήθειά σας!

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε, πρώτη φορά ακούω για άδεια αποπερατώσεως οικοδομικών εργασιών.

Αν η μελέτη δεν αλλάζει και η χρονική διάρκεια της άδειας έχει λήξει, κάνεις "Αναθεώρηση της υπ' αριθμ............ οικοδ. άδειας για παράταση ισχύος επ' αόριστον & αλλαγή επιβλέποντος μηχανικού". Δεν υποβάλλεις νέα σχέδια πλην ενός τοπογραφικού (φωτογραφίες & τεχν. εκθέσεις εννοείται). Νέα σχέδια χρειάζονται απο τη στιγμή που αλλάζεις και την αρχική μελέτη, οπότε και ο τίτλος της αναθεώρησης διαμορφώνεται ανάλογα.

Link to comment
Share on other sites

Αν η άδεια είναι σχετικά παλιά χρειάζεται να γίνει αρχικά αναθεώρηση της αδείς επ' αόριστον. (κάνεις μια αίτηση για αυτοψία στην πολεοδομία συνοδευόμενη από φωτογραφίες). Στη συνέχεια η διαδικασία αλλαγής επιβλέποντα είναι η ακόλουθη.

post-8566-131887212947_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστώ για την προσοχή σας!

 

Αναθεώρηση αποκλείστηκε ήδη από την πολεοδομία για λόγους που θεωρώ περιττό να αναφέρω. Ο ίδιος ο υπάλληλος μου είπε να πάμε για άδεια αποπερατώσεως γιατί μόνο έτσι θα προωθήσουμε το θέμα.

 

Αλλαγή μηχανικού λόγω συνταξιοδότησης του προηγούμενου (κατά πάσα πιθανότητα) και λόγω του ότι είναι αδύνατον να εντοπιστεί πλέον (σημειώνω ότι έχει εξοφληθεί της επιβλέψεως). Ομως στην περίπτωση της άδειας αποπερατώσεως χρειάζεται παραίτηση του παλαιού επιβλέποντος;

 

Οι αρχικές απορίες μου (για την εν λόγω άδεια) παραμένουν.

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Αδεια αποπερατώσεως δίνεται. Περίπτωση που μου έχει τύχει: Nα έχει σφραγιστεί (κακώς ) ή άδεια για τελική ρευματοδότηση και το κτίριο να είναι ακόμα γιαπί. Δόθηκε κατόπιν συζητήσεως με ελεγκτή και προιστάμενο.

 

Αλλά στην περίπτωση μου δεν άλλαζε ο επιβλέπων (πιο απλή περίπτωση). Athan , εγώ θα το συζήταγα με την πολεοδομία του έργου για σιγουριά.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό εχω και εγώ στο νου μου να κάνω.

 

Αναζήτησα απόψεις επειδή την πρώτη φορά πήγα στην πολεοδομία για αναθεώρηση και καταλήξαμε σε αποπερατώσεως με νέα μελέτη και φορολογικά, πράγμα για το οποίο μετά από λίγο ψάξιμο αμφιβάλλω (για τη μελέτη και αμοιβές μελέτης εννοώ).

 

Σε ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Η άδεια έληξε το 2000, η πολυκατοικια δεν εχει κουφωματα και τελικό ρεύμα.

Ο ιδιοκτητης δεν τσακωθηκε με τον μηχανικο του, ουτε ο μηχανικος παραιτηθηκε!!!! οι επιβλεψεις ειναι πληρωμενες

 

ο ιδιοκτητης θελει να ορισει ως νεο μηχανικο το συνεργατη μου για να ολοκληρωσει την οικοδομη και να τη ρευματοδοτησει. Κανεις απο τους δυο μας δεν ξερουμε τι να κανουμε ακριβώς!!!!! Η οικοδομη υπαγεται στον Βορειο τομεα και η μελετη δεν θα αλλαξει.

 

Ισως, να παραιτηθει ο προηγουμενος μηχανικος απο μια αδεια που εχει ληξει?????

Να κανουμε αναθεωρηση για καυσιμο και να συνεχισουμε????

Μπερδευομαι.....

 

Τι βηματα πρεπει να ακολουθησουμε? Μπορειτε να με βοηθησετε???

Σε παρακαλώ να διαβάσεις τους Κανόνες Συμμετοχής εδώ:

http://www.michanikos.gr/misc.php?do=showrules

γιατι έχεις ήδη παραβιάσει 3 από αυτούς:

1) Χρησιμοποιύμε την Αναζήτηση πριν κάνουμε μια νέα δημοσίευση.

2) Τα κεφαλαία απαγορεύονται.

3) Οι τίτλοι πρέπει να είναι ορθογραφημένοι και με τόνους.

Link to comment
Share on other sites

Πρωτη δουλεια απο μερους σας ειναι νομιζω να δειτε ποσο πιστα εχει τηρηθει μεχρι σημερα η αδεια..

Νομιζω οτι μπορει να γινει αναθεωρηση με αλλαγη επιβλεποντως μηχανικου απο δω και περα.. ΑΛΛΑ νομιζω οτι πρεπει να ξαναπληρωθουν αμοιβες επιβλεψης για τις λοιπες εργασιες που απομενουν με αναλυτικο..

Δεν ειμαι 100% σιγουρος ομως, οποτε καποιος εμπειροτερος ας δωσει τα φωτα του..

 

edit : Διορθωσε τον τιτλο με πεζα και τονους..

Link to comment
Share on other sites

Μου είχε τύχει παλιότερα κάτι παρόμοιο.

Αλλαγή επιβλέποντος, με την άδεια να είχε λήξει ένα χρόνο πριν σε οικοδομή με αποπερατωμένο τον σκελετό από το 2003.

Εγώ ήμουν ο νέος επιβλέπων και η αρχική άδεια είχε εκδωθεί το '98 με μια αναθεώρηση το 2003.

Απλώς, πριν γίνει η δεύτερη αναθεώρηση προκειμένου να οριστώ ως νέος μηχανικός της οικοδομής και να παραταθεί η ισχή της άδειας, προηγήθηκε μια αυτοψία από την πολεοδομία.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα

έχω μία περίπτωση άδειας του 1981 και θέλω να κάνω άδεια αποπεράτωσης. Η οικοδομική άδεια έχει εκδοθεί με όρους δόμησης για οικισμό προϋφιστάμενο του 23 αλλά πλέον έχει οριοθετηθεί με απόφαση Νομάρχη το 1985. Με ποιους όρους δόμησης α) θα τσεκάρω την ορθότητα της άδειας (αν έχει εξαντληθεί Σ.Δ., ποσοστό κάλυψης, κτλ) -υπ'οψιν ότι θέλω να φτιάξω στον πελάτη και μία βεβαίωση "περί αβέβαιου και μελλοντικού υψούν..."

και β) την αποπεράτωση θα τη συνεχίσω με όρους δόμησης ως οικισμό κάτω των 2000 κατοίκων (του 85);

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.