Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Άδεια αποπερατώσεως εργασιών


Athan

Recommended Posts

Συνάδελφοι,

Στην περίπτωση που υπάρχει κτίριο με αποπερατωμένο σκελετό και τοιχοποιίες

βάσει παλαιάς άδειας (π.χ δεκαετίας 70) που δεν αναθεωρήθηκε ποτέ για παράταση ισχύος επ'

αόριστον, οι περισσότερες πολεοδομίες απαιτούν για την συνέχιση των εργασιών την έκδοση

νέας ΑΔΕΙΑΣ ΑΠΟΠΕΡΑΤΩΣΗΣ.

 

Αποκλείουν, δηλαδή, την τωρινή αναθεώρηση της άδειας για παράταση ισχύος επ'

αόριστον (αρ.6 ΠΔ.8/13-7-93) διότι θεωρούν ότι η παρ.3 α) του αρ.6 :

 

α) αν μέχρι τη λήξη της ισχύος της άδειας, έχει ολοκληρωθεί ο φέρων οργανισμός της οικοδομής,

η άδεια αναθεωρείται για αόριστο χρόνο

επιτρέπει την αναθεώρηση μόνο πριν την λήξη της ισχύος της άδειας.

 

Ακόμη κι αν αποδειχθεί (π.χ μέσω καταστάσεων ΙΚΑ) ότι ο σκελετός και οι τοιχοποιίες

αποπερατώθηκαν στο χρονικό διάστημα της ισχύος της παλαιάς άδειας, πάλι δεν γίνεται δεκτή σημερινή

αναθεώρηση, σε αντίθεση με τα κριθέντα από το ΣΤΕ:

 

«Εκ της παρόδου διημέρου από της λήξεως της τετραετούς

ισχύος οικοδομικής άδειας δεν εκωλύετο κατά νόμον η έκδοσις

πράξεως αναθεωρήσεως προς παράτασιν της ισχύος της μη ακυρωθείσης

οικοδομικής αδείας επ' αόριστον, εφ' όσον δεν αμφισβητείται η

περάτωσις του φέροντος οργανισμού της οικοδομής, πρό της λήξεως

της ισχύος της αδείας / διότι, κατ' Αρθ-6 παρ.3 του ΠΔ/8-7-93 δεν

ασκεί επιρροήν ο χρόνος της εκδόσεως της πράξεως περί

αναθεωρήσεως αλλά η εκτέλεσις συγκεκριμένων οικοδομικών εργασιών

κατά την διάρκειαν της ισχύος της αδείας ...ως, εν προκειμένω,

η περάτωσις του φέροντος οργανισμού της οικοδομής»

ΣΤΕ-4388/96

 

Ποια η γνώμη και η εμπειρία σας επί των ανωτέρω;

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Έχω και εγώ περίπτωση Άδειας του '92 που δεν έχει πάρει ρεύμα και δεν έχει αναθεωρηθεί ποτέ. Η κατασκευή έχει ολοκληρωθεί. Ο παλιός Επιβλέπων συνταξιοδοτήθηκε, δεν έχει πληρωθεί επίβλεψη και δεν την διεκδικεί. Εμένα μου ζητάνε να κάνω τις απαιτούμενες ενέργειες για να πάρουν ρεύμα. Εγώ σκέφτηκα αναθεώρηση για παράταση ισχύος με παραίτηση του συνταξιοδοτηθέντα Μηχανικού και αλλαγή Επιβλέποντος.

 

Φαντάζομαι θα γίνει αυτοψία απο την Πολεοδομία, άρα πρέπει ο παλιός Μηχανικός να δηλώσει στην παραίτησή του προχωρημένο στάδιο εργασιών και όχι απλώς ολοκλήρωση Φ.Ο. σωστα?

 

Μήπως χρειάζεται όμως Άδεια Αποπεράτωσης?

 

Τέλος, ξέρετε εάν μπορεί να παραιτηθεί των αμοιβών ο παλιός Μηχανικός? Εξάλλου δεν μπορεί πλέον να κόψει ΑΠΥ!

 

Συνάδελφοι ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...

Συνάδερφοι, καλησπέρα!

 

Σε ποιο νόμο περιγράφεται η διαδικασία για την άδεια αποπεράτωσης;

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλημέρα, γράφω εδώ παρόλο που είναι πολύ παλιό το post για να μην ανοίξω καινούργιο.

Τριώροφο κτίριο με την τελευταία άδεια προσθήκης καθ'υψος από το 1980.

Έχει ολοκληρωθεί το ισόγειο και ο Α' όροφος καΙ ΚΑΤΟΙΚΕΊΤΑΙ και στους δύο τελευταίους ορόφους (που δεν έχουν ρεύμα) απομένουν:

  • Επέκταση εγκατάστασης κεντρικής θέρμανσης στους δύο αυτούς ορόφους
  • εγκατάσταση ανελκυστήρα στο υπάρχον φρεάτιο,
  • δάπεδα,
  • επενδύσεις τοίχων,
  • αντικατάσταση εξωτερικών κουφωμάτων όπου απαιτείται,
  • εσωτερικά κουφώματα,
  • ντουλάπες,
  • ντουλαπια κουζίνας
  • είδη υγιεινής, νεροχύτης, μπαταρίες,
  • χρωματισμοί εξωτερικοί και εσωτερικοί χωρίς χρήση ικριωμάτων.

Τι άδεια πρέπει να εκδοθεί για να γίνου οι παραπάνω εργασίες;

Edited by APSP
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπέρα σε όλους. Καταρχάς να ζητήσω συγγνώμη εάν γράφω σε λάθος μέρος.

Έχω την παρακάτω περίπτωση..

Σε οικόπεδο εκτός σχεδίου 5 στρεμμάτων, εκδόθηκε οικοδομική άδεια το 1990 για τουριστική μονάδα. Σύμφωνα με την άδεια επρόκειται να κατασκευαστούν 1.000 τετρασγωνικά μέτρα ξενοδοχείο. Η άδεια είχε ισχύ 3 χρόνια. Το 1993 δόθηκε παράταση ισχύος της άδειας για έναν επιπλέον χρόνο, στο τέλος του οποίου κατασκευάστηκε ένα μέρος(450 τετραγωνικά.

Τα προβλήματα μου είναι τα εξής... Το 91 άλλαξε η αρτιότητα οικοπέδων με τουριστική χρήση και έγινε 10 στρέμματα με αποτέλεσμα να χάσει το οικόπεδό μου την αρτιότητα.

Τα κτίρια που κατασκευάστηκαν τον τελευταίο μήνα ισχύος της άδειας έχουν παρόμοιο μεν αλλά διαφορετικό σχήμα και σχετικά διαφορετική θέση από αυτά της άδειας (δεν παραβιάζουν πλάγιες αποστάσεις με μικρές διαφορές από την άδεια).

Σε αυτή τη φάση θέλω εάν γίνεται να κάνω αποπεράτωση εργασιών ώστε να λειτουργήσει το ξενοδοχείο. Οι εργασίες που απομένουν είναι η τοποθέτηση κουφωμάτων και η διαμόρφωση περιβάλλοντος χώρου.

Αυτά σε γενικές γραμμές. Από την οικεία πολεοδομία δεν μπορούν να με συμβουλέψουν για το τι είναι σωστό και τι όχι. Ακούστηκαν προτάσεις όπως να βγει όλο αυθαίρετο, κάτι που θεωρώ υπερβολικό. Επίσης, απο τη στιγμή που έχασα την αρτιότητα, πηγαίνει με τα νέα δεδομένα η ιδιοκτησία μου?Δηλαδή έχω αρτιότητα μόνο για κατοικία? Γιατι αν είναι έτσι, μπορώ να θεωρήσω ότι έχω τουριστικα επιπλωμένα δωμάτια που εβγαζαν άδεια για κατοικία, να πω ότι τα 220 τετραγωνικά είναι σχετικά εντάξει εφόσον δεν υπερβαίνουν τα πολεοδομικά μεγέθη της περιοχής και τα υπόλοιπα να πάνε ως αυθαίρετα. Κάτι τέτοιο όμως βγάζει ένα πρόστιμο αρκετά υψηλό....

Ο ιδιοκτήτης έχει πελαγώσει με τα όσα ακούει και θα ήθελα την άποψή σας για το τι θα ήταν το σωστό.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Edited by mariam0202
Link to comment
Share on other sites

Ξεκινάς ελέγχοντας με τα εξής δεδομένα

1. ότι η μη υλοποίηση τμήματος οικοδομής που προβλέπεται με την Ο.Α δεν αποτελεί παράβαση

2.ότι η αλλαγή θέσης όταν τηρούνται οι προβλεπόμενες στην Ο.Α αλφαδιές και χωρίς να παραβιάζονται οι αποστάσεις από τα όρια

αποτελούν παράβαση κατηγ 3 και

3. οι αλλαγές κουφωμάτων κτλ αποτελούν παραβάσεις ή κατηγ 3 ή 4 (ανάλογα με το ποσοστό)

 

Αν ισχύουν αυτά το εντάσεις στον 4178 ως παράβαση κατηγ 3 και 4

και ζητάς την αποπεράτωση των 450 τ.μ  βάσει του άρθρου 25 ν 4178

υ.γ εκδίδοντας την ΕΙΔΙΚΗ ΕΓΚΡΙΣΗ άδειας αποπεράτωσης αυθαιρέτου

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς, ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Δεν έχω αντίρρηση να μπει στο νόμο των αυθαιρέτων. Απλά στην υδομ θεωρούν ότι ο μόνος τρόπος να το προχωρήσω είναι να μπω είτε ως εξ ολοκλήρου αυθαίρετο και να παω για αποπεράτωση είτε να βάλω μόνο ένα τμήμα ως κατοικία με κατηγορία 3 ή 4 και τα υπόλοιπα κατηγορία 5.

Δυστυχώς τα μεροκάματα του ΙΚΑ είναι περασμένα τον τελευταίο μήνα ισχύος της άδειας και τον επόμενο(μετά τη λήξη της) με αποτέλεσμα να λένε στην υδομ ότι μάλλον είναι όλο αυθαίρετο (η κατασκευή είναι με προκατασκευασμένα στοιχεία και θέλω να ελπίζω πως ίσως και να έγιναν πριν τη λήξη της άδειας...). Προς το παρόν, ψάχνω να δω τι μεροκάματα έχουν περαστεί και πότε ακριβώς μήπως και γλυτώσω κάτι, ότι μπορώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

σε τριωροφη οικοδομη με αδεια του 87 ο 3ος οροφος βρισκεται στο σταδιο της τοιχοποιιας .

Ο ιδιοκτητης απευθυνθηκε σε συναδελφο ο οποιος του εβγαλε εεμκ για τοποθετηση ικριωματων(για την  επιχριση των τοιχων και αλλων εργασιων ) χωρις καποια αναθεωρηση/ενημερωση  και ακολουθως θα παει να θεωρησει για συνδεση με τα δικτυα κοινης ωφελειας  .

στεκει αυτη η διεργασια ?

Edited by KOKARADI
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα, θα ήθελα να ρωτήσω το εξής:

 

Ο ιδιοκτήτης της οικοδομής της οποίας έχω αναλάβει την άδεια και βρίσκεται στα μπετά πρόσφατα μου έθεσε τις αμφιβολίες για την δυνατότητα ολοκλήρωση του έργου  για οικονομικούς λόγους... ουσιαστικά δεν θέλει να πραγματοποιήσει την επένδυση με πέτρα όπου προβλέπεται με βάση την μελέτη και κάποιες άλλες αντίστοιχες μικροεργασίες που αφορούν τι όψεις (πχ. δεν επιθυμεί να βαφτούν τα μη εμφανή σημεία που βρίσκονται στον ακάλυπτο κλπ.)  καθώς και τα 2 διαμερίσματα του 2ου ορόφου (η οικοδομή είναι δυόροφη, στον 1ο όροφο προβλέπεται η δημιουργία 2 διαμερισμάτων για μελλοντική ενοικίαση ενώ στον 2ο όροφο το διαμέρισμα του ίδιου και της οικογένειάς του το οποίο και επιθυμεί να αποπερατώσει ... Ωστόσο, επιθυμεί να διατηρηθούν τα υπάρχοντα σχέδια ώστε να αποπερατώσει τις εργασίες αυτές όποτε του δοθεί η δυνατότητα...

 

Τι γίνεται στις περιπτώσεις αυτές; Τον ενημέρωσα πως για να μπορέσει να ηλεκτροδοτηθεί από την ΔΕΗ θα πρέπει να δωθεί η Έγκριση από τον Ελεγκτή Δόμησης όταν έρθει η στιγμή αλλά για να γίνει αυτό θα πρέπει η κατασκευή να ταυτίζεται με την μελέτη της άδειας (και πιο συγκεκριμένα εδώ με τα αρχιτεκτονικά σχέδια των όψεων)... από την άλλη, η επιθμία του μου φαίνεται λογική και εφόσον δεν γίνουν παρατυπίες φαντάζει επίσης λογικό να δίνεται η ευελιξία διατήρησης της άδειας και αξιοποίησης στοιχείων (δευτερογενούς φύσης αν μπορώ να τα χαρακτηρίσω) σε βάθος χρόνου... Ποιά είναι η άποψή σας;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

σε τριωροφη οικοδομη με αδεια του 87 ο 3ος οροφος βρισκεται στο σταδιο της τοιχοποιιας .

Ο ιδιοκτητης απευθυνθηκε σε συναδελφο ο οποιος του εβγαλε εεμκ για τοποθετηση ικριωματων(για την  επιχριση των τοιχων και αλλων εργασιων ) χωρις καποια αναθεωρηση/ενημερωση  και ακολουθως θα παει να θεωρησει για συνδεση με τα δικτυα κοινης ωφελειας  .

στεκει αυτη η διεργασια ?

οχι. ΕΕΜΚ νοείται μόνο σε αποπερατωμένη οικοδομή. απαιτείται άδεια αποπεράτωσης. (τι έγινε τελικά ;;;) 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.