Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Κοινά και διαφοροποιήσεις των ορισμών στεγάστρου και Ημιυπαίθριων κατα ΝΟΚ


Recommended Posts

kan62 γες. Εννοείς ότι δεν ορίζεται Η.Χ. Αναφέρεται στο άρθρο 11.

Ορισμός ΝΟΚ για στέγαστρο: "... αποκλειομένων οποιωνδήποτε άλλων κατακόρυφων στοιχείων πλήρωσης." Όπως ένας τοίχος όψης.

Από τη στιγμή που κολλάς οριζόντιο επίπεδο με κολώνες, π.χ. πλάκα, πάνελ, ξύλα, τζάμι, οτιδήποτε "τυφλό" εκτός υφάσματος, κλήματος, σκέτα δοκαράκια, κλπ, πάνω σε ένα κτήριο είναι Η.Χ. Όχι στέγαστρο. Μπορεί να είναι προστέγασμα, είτε άνω εξώστη, είτε μέγιστου πλάτους Δ/2, αλλιώς μετράει στην κάλυψη.

Ορισμός ΝΟΚ για προστέγασμα: "... το μη προσβάσιμο σταθερό ή κινητό στοιχείο σε συνέχεια των όψεων του κτιρίου και πέρα από την επιφάνεια τους." - Άρθρο 17: Κατασκευές στον ακάλυπτο: "κινητά ή μόνιμα προστεγάσματα με μέγιστο πλάτος προεξοχής Δ/2."

 

αυτιά

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 153
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

kan62 γες. Εννοείς ότι δεν ορίζεται Η.Χ. Αναφέρεται στο άρθρο 11.

Ορισμός ΝΟΚ για στέγαστρο: "... αποκλειομένων οποιωνδήποτε άλλων κατακόρυφων στοιχείων πλήρωσης." Όπως ένας τοίχος όψης.

Από τη στιγμή που κολλάς οριζόντιο επίπεδο με κολώνες, π.χ. πλάκα, πάνελ, ξύλα, τζάμι, οτιδήποτε "τυφλό" εκτός υφάσματος, κλήματος, σκέτα δοκαράκια, κλπ, πάνω σε ένα κτήριο είναι Η.Χ. Όχι στέγαστρο. Μπορεί να είναι προστέγασμα, είτε άνω εξώστη, είτε μέγιστου πλάτους Δ/2, αλλιώς μετράει στην κάλυψη.

Ορισμός ΝΟΚ για προστέγασμα: "... το μη προσβάσιμο σταθερό ή κινητό στοιχείο σε συνέχεια των όψεων του κτιρίου και πέρα από την επιφάνεια τους." - Άρθρο 17: Κατασκευές στον ακάλυπτο: "κινητά ή μόνιμα προστεγάσματα με μέγιστο πλάτος προεξοχής Δ/2."

 

αυτιά

Ο τοίχος που εφάπτεται το στέγαστρο είναι στοιχείο πλήρωσης του κτιρίου και όχι του στεγάστρου. Δες τον ορισμό των στοιχείων πλήρωσης.

 

Τα άλλα είναι εφευρέσεις δημοσίων υπαλλήλων. Ας μην τους αντιγράφουμε.....

Link to comment
Share on other sites

Μπορούμε απλά να συμφωνήσουμε ότι διαφωνούμε στο τι μετράει σε κάλυψη, χωρίς να γινόμαστε γραφικοί. Με ότι σημαίνει αυτό. 

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

έχω ένα διαμέρισμα (ρετιρέ που εισέχει) σε πολυκατοικία και έχει κατασκευάσει στην εσοχή (υπαίθριος) ένα σύστημα σκίασης να το πω, προστέγασμα να το πω.. όπως και να το πω είνα μια πέργκολα με κεραμίδια. :smile:  Υπάρχει άδεια με ΓΟΚ για πέργκολα αλλά όχι για να κλείσει με κεραμίδια.

Θεωρείτε ότι μπορώ να προβώ σε νομιμοποίηση με ΝΟΚ σαν σύστημα σκίασης?

Ρύθμιση δε γίνεται γιατί την έκανε το 2011 τον αύγουστο !

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Συνάδελφοι ένα ερώτημα,που αφορά το αρ.17.7 και τα στέγαστρα σε ακάλυπτο χώρο:
 

Quote

ια) Στέγαστρα σε οποιαδήποτε θέση και εφόσον αυτά αναπτύσσονται εντός των υποχρεωτικών ακαλύπτων μπορούν να κατασκευάζονται με πλάτος μέχρι 1/4 Δ ή δ.
 
ιβ) Οι εγκαταστάσεις των πρατηρίων, οι δεξαμενές, οι αντλίες διάθεσης υγρών και αερίων καυσίμων και τα στέγαστρά τους, στις θέσεις που εγκρίνονται από την αρμόδια υπηρεσία, σύμφωνα με τις ισχύουσες διατάξεις. Το σύνολο των κατασκευών των περιπτώσεων α΄ και ια΄ δεν μπορεί να υπερβαίνει το εμβαδόν της επιτρεπόμενης κάλυψης.

 

Ας υποθέσουμε οτι εχω ακάλυπτο χώρο 150τ.μ, υποχρεωτικά ακάλυπτο 120τ.μ και υποχρεωτική φύτευση 120 x 2/3 → 80τ.μ.

Ας πούμε οτι έχω και ένα κτίριο μέσα 150τ.μ. και επιτρεπόμενη κάλυψη 180τ.μ.

Ας υποθέσουμε οτι έχω Δ=4μ → 1/4Δ=1μ και δ=3μ. 

 

  • Το μέγιστο στέγαστρο που μπορώ να φτιάξω είναι 180-150=30τ.μ ή 120-80=40τ.μ ή 150-80=70τ.μ??
  • Τι εννοει ο νομοθέτης με το κείμενο που έχει υπογράμμιση πάνω? (εικάζει κανείς οτι εννοεί την πρασιά, αλλά στο 17.8.Β.α) διαπιστώνει οτι στις πρασιές άρεται ο περιορισμός πλάτους...)
  • Ποιο θα εφαρμόσω για το πλάτος στεγάστρου, το 1/4Δ ή το δ? Το μικρότερο? (φυσικά αφορά όταν είναι εντός υποχρεωτικού ακαλύπτου)
  • Το πλάτος θα είναι ένα εκ των 1/4 Δ και δ. Ποια διάσταση εννοεί πλάτος και πόσο μπορεί να είναι το μήκος ενός ορθογώνιου στεγάστρου?
  • Το εμβαδόν του στεγάστρου θα προσμετρηθεί στον ακάλυπτο χώρο ή το αφαιρούμε από τον ακάλυπτο χώρο? 
  • Το στέγαστρο+τα άλλα κτίρια, δεν μπορούν να υπερβαίνουν την επιτρεπόμενη κάλυψη ή μόνο το στέγαστρο?
Edited by analysis
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

To τμήμα του εξώστη από την όψη ως και τα υποστηλώματα ειναι προφανως ΑΗΧ (ισχύει και το 35%). το υπόλοιπο στεγασμένο κομμάτι μέχρι το τέλος του εξώστη πως θα μπορούσε να χαρακτηριστεί? Θα μπορούσε να χαρακτηριστεί προστέγασμα η συνέχεια της στέγης? Ή θα μπορουσε να θεωρηθει όλο ΑΗΧ? Η απόσταση από τα υποστηλώματα μέχρι το τέλος του εξώστη είναι 1,2 μ

post-20756-0-60558600-1515610903_thumb.jpg

Edited by aspire
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Φίλοι και συνάδελφοι, παρακαλώ τα φώτα σας.

Στο επίπεδο του ισογείου μονοκατοικίας που κτίστηκε σε γήπεδο ΕΚΤΟΣ ΣΧΕΔΙΟΥ, αναρωτιέμαι εάν οι χώροι ΑΒΓΔ και ΕΖΗΘ, όπως φαίνονται στο συνημμένο διάγραμμα προσμετρούνται στην Κάλυψη. Καλύπτονται και οι δυο χώροι από άβατη, επικλινή κεραμοσκεπή στέγη. Σας ευχαριστώ και περιμένω την άποψη σας.

 

 

post-80238-0-66188300-1519914434_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

αν είναι κατασκευασμένοι κατά ΓΟΚ 

τότε μετράει μόνο ο σκιασμένος χώρος που ονομάζεις "ανοιχτός ημ/ριο"

ενώ αν είναι κατά ΝΟΚ

θα πρέπει να κάνεις έλεγχο αν πληρούν τις διατάξεις Α.Η.Χ

(και  αν τις πληρούν τότε  δεν προσμετρώνται στην κάλυψη)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημερα συναδελφοι!

προσπαθω να βγαλω και εγω μια ακρη με ολα αυτα που διαβαζω αλλα ή δεν τα καταφερα ή ζαλιστικα!

 

Εχω προς έκδοση μια αδεια εκτος σχεδιου. Εχω παρει ολες τις απαραιτητες εγκρίσεις (Σ.Α. ,δασαρχείο , υπουργεία, εισοδος -εξοδος κτλπ)

 

Εχω μια απορία.Εχω τοποθετήσει ενα μεταλικο στέγαστρο εφαπτόμενο στο κτίριο και το έχω μετρήσει στην καλυψη σαν Η/Υ χώρο. Ειναι στην πλευρα που εχει όψη σε δευτερέυων επαρχιακό δικτυο δλδ 45μ απόσταση απο τον άξονα του δρόμου.

Το κτίριο το έχω βαλει σε αποσταση 45μ, το στέγαστρο οχι. Πρέπει και αυτο να είναι πισω απο τα 45 μ???

Επισυναπτω και σχέδιο

 

 

https://www.photobox.co.uk/my/photo/full?photo_id=500651912449

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Σε οικοδομική άδεια του 84 με ισόγεια η οποία είναι υπερυψωμένη 1,5 μ. Χωρίς υπόγειο. Οι μπαζωμένος εξώστες και οι εξώστες καλύφθηκαν με ξύλινα υπόστεγα με επιστέγασμα από κεραμίδι. 

Τώρα θέλει να κάνει προσθήκη ορόφου και αναρωτιέμαι. 

Να τα μετρήσω ως ημιυπαίθριους ή ως στέγαστρα; 

Ευχαριστω πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.