Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ηλεκτρονική Υποβολή ΦΕΜ μέσω Taxisnet


GEORGE MICHEAL

Recommended Posts

Δεν νομιζω βεβαια την Υ.Δομ να την ενδιαφερει αν ενημερωθει το Taxis.

Με την πληρωμη μεσω web δεν πηρες καποια αποδειξη?

Βγαζει κατι παραπανω το taxis εφοσον ενημερωθει?

Link to comment
Share on other sites

Αν κρίνω από την πληρωμή της περιοδικής ΦΠΑ, βγάζει τον αριθμό και την ημερομηνία υποβολής της.

 

Το πρόβλημα με τις αποδείξεις πληρωμής φόρων μέσω νετ είναι πως δεν αποδεικνύουν πραγματικά την πληρωμή. Η συναλλαγή είναι σε εκκρεμότητα και μπορείς να την ακυρώσεις μέχρι τις 12 το βράδυ (π.χ. αν πλήρωσες την παρασκευή μέχρι αύριο στις 12 το βράδυ μπορείς να το ακυρώσεις γιατί είναι αργίες) οπότε μόνο αν πας την Τρίτη στην τράπεζα να σου βάλει κάποια σφραγίδα (από Τρίτη και εξής π.χ.) είναι πλέον βέβαιο πως πλήρωσες. Όταν ενημερωθεί όμως το taxis θα υπάρχει μάλλον κάποιος τρόπος επιβεβαίωσης, όπως π.χ. με τις πληρωμές των αυθαιρέτων μέσω του ηλεκτρονικού κωδικού. Αλλιώς μπορείς να κάνεις κάλλιστα μια προσποίηση πληρωμής, τυπώνεις την απόδειξη, ακυρώνεις την πληρωμή και είσαι κύριος ;)

 

Μόλις πλήρωσα 0,03 ευρώ στο ΤΣΜΕΔΕ μέσω SimplePay και βγάζει μια απόδειξη με πρόσθετα στοιχεία:

ΑΡΙΘΜΟΣ ΕΝΤΥΠΟΥ: 5619491
ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ ΑΡΙΘΜΟς ΑΝΑΦΟΡΑΣ I-BANK SIMPLE PAY: 140105150721
και δεν βλέπω να ακυρώνεται, οπότε λογικά μπορεί να χρησιμοποιηθεί άμεσα. Βέβαια δεν ξέρω πως θα διασφαλιστεί πως δεν θα χρησιμοποιήσω την ίδια απόδειξη και για άλλα έργα, απλά με μία επανεκτύπωση ;)
Edited by Chrisos
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Λίγες σκέψεις:

  1. Επιτέλους έγινε και αυτό, στην μπανανία μας για το αυτονόητο πρέπει να πρώτα να περάσουμε από γολγοθά.
  2. Δεν μας φτάνει όμως. Θέλουμε επιπλέον: ηλεκτρονικά εισφορές υπερ Δημοσίου (ΚΗ κτλ), υποβολή ιδιωτικών συμφωνητικών, καταβολή αμοιβών μηχανικού και ΤΣΜΕΔΕ (έλεος ρε ΕΤΕ την το έχουμε το e banking σου?). Δηλαδή καμία περαιτέρω συναλλαγή με δημόσια υπηρεσία εκτός από ΥΔΟΜ (δεν είμαστε κλητήρες και ούτε μπορεί ο κάθε μηχανικός έχει από ένα υπάλληλο-ΤΕΛΟΣ).
  3. Το πως θα γίνεται ο έλεγχος ώστε ένα παράβολο να είναι έγκυρο και μοναδικό (μία χρήση μόνο) ας το λύσει το κράτος και σύντομα παρακαλώ.
  4. Όποιος δημ υπάλληλος δεν δέχεται τις ηλεκτρονικές πληρωμές και θέλει "το χαρτι το μπλε το ωραίο το κλασσικό το γαμάτο από την ΔΟΥ" ας περάσει από τον Μητσοτάκη να κλείσει ταμείο και να πάει σπίτι του-ΔΕΝ ΘΑ ΒΓΑΛΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ ΧΤΥΚΙΟ ΓΙΑ ΕΣΑΣ

 

ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΜΕ ΥΓΕΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ

Edited by kapnicious
  • Upvote 6
Link to comment
Share on other sites

2. Εχουμε ηδη μαθει οτι οι εισφορες υπερ ΤΣΜΕΔΕ πληρωνονται ηλεκτρονικα (βλ simplepass)

4. Πλεον στη ΔΟΥ Χανιων ΔΕΝ υπαρχουν μπλε διπλοτυπα. ΟΛΑ τυπωνονται σε λευκη Α4!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ναι, επρεπε να περάσουν 20 χρόνια προμηθειών 20 λεπτών η σελίδα "διπλότυπου" με ντοτ ματριξ εκτυπωτες για να δουλεουν 1-2 τυπογραφεία και 1-2 ΙΤ συντηρητές, για να αλλάξουμε στον απλό λειζερ εκτυπωτή και τις κόλλες Α4.

 

Αφού να φανταστείς, όταν μου τύπωσαν τα διπλοτυπα-φωτοτυπίες πριν κάνα 2 μήνες έπαθα πολιτισμικό σοκ. Το πα και στον υπάλληλο και εκλαιγε απ'τα γέλια.

 

Αυτό ομως που μ'ανεβάζει την πίεση ειναι πως πρέπει να πληρώνουμε με τραπεζικη επιταγή για 250,01ε. Αυτό μου τη δίνει απίστευτα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ΦΕΜ γιά αποδείξεις που κόπηκαν τις τελευταίες μέρες του 2013 και δεν πρόκαναμε να τις πάμε στην ΔΟΥ , μπορούν να πληρωθούν τώρα ?

Link to comment
Share on other sites

καλή ερώτηση το θέμα είναι αν θα πάνε στην τρέχουσα φορολογική περίοδο το 13 ή όχι που μάλλον το βλέπω δύσκολο Και εγώ έχω μια που δεν πρόλαβα αλλά δεν είχα και την διάθεση να πάω για 20 ευρώ προκαταβλητέο , γιορτινές μέρες στην Κύμη και πάλι 

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ομως που μ'ανεβάζει την πίεση ειναι πως πρέπει να πληρώνουμε με τραπεζικη επιταγή για 250,01ε. Αυτό μου τη δίνει απίστευτα.

 

 

 

Προσωπικα βρηκα ως λυση την πιστωτικη.

Εδω δεχονται και επιταγες κανονικες (οχι τραπεζικες).

Αλλα αν κανεις μανουρα, θα κρατησουν και 10.000Ε μετρητα, μη μασας.

 

ΒΑΣ

 

Φυσικα και μπορεις.

Αλλα θα υποβαλλεις τα ΦΕΜ αυτα με τη φορολογικη δηλωση που θα κανεις για το ετος 2014. Δηλαδη 1.5 ετη μετα!!

Edited by terry
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι, επρεπε να περάσουν 20 χρόνια προμηθειών 20 λεπτών η σελίδα "διπλότυπου" με ντοτ ματριξ εκτυπωτες για να δουλεουν 1-2 τυπογραφεία και 1-2 ΙΤ συντηρητές, για να αλλάξουμε στον απλό λειζερ εκτυπωτή και τις κόλλες Α4.

 

Αφού να φανταστείς, όταν μου τύπωσαν τα διπλοτυπα-φωτοτυπίες πριν κάνα 2 μήνες έπαθα πολιτισμικό σοκ. Το πα και στον υπάλληλο και εκλαιγε απ'τα γέλια.

 

Αυτό ομως που μ'ανεβάζει την πίεση ειναι πως πρέπει να πληρώνουμε με τραπεζικη επιταγή για 250,01ε. Αυτό μου τη δίνει απίστευτα.

Τα πρώτα 250 τα πληρώνεις μετρητοίς και το 1 λεπτό επιταγή!!! Το έκανε γνωστή μου όταν το όριο για επιταγή ήταν 1000 ευρώ. Έπρεπε να πληρώσει 1002,50 ζήτησε από την υπάλληλο να τα πληρώσει με μετρητά και όταν αυτή αρνήθηκε πήγε στην τράπεζα, έκανε τα χίλια ευρώ κέρματα και τους πήγε και μια επιταγή των 2,50ευρώ.

 

Ακόμα το λέμε και δακρύζουμε από τα γέλια!!!!!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

καλή ερώτηση το θέμα είναι αν θα πάνε στην τρέχουσα φορολογική περίοδο το 13 ή όχι που μάλλον το βλέπω δύσκολο Και εγώ έχω μια που δεν πρόλαβα αλλά δεν είχα και την διάθεση να πάω για 20 ευρώ προκαταβλητέο , γιορτινές μέρες στην Κύμη και πάλι

Εως 300,00 ευρώ δεν πληρώνουμε ΦΕΜ.
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.