Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Μελέτη ηχομόνωσης


orestistsa

Recommended Posts

Δικαιολογητικά για τη χορήγηση άδειας χρήσης

μουσικών οργάνων – Αντικατάσταση άδειας

1. Για την άδεια χρήσης μουσικών οργάνων απαιτείται

αίτηση – υπεύθυνη δήλωση του ενδιαφερομένου κατά

το επισυναπτόμενο υπόδειγμα του παραρτήματος, στην

οποία θα επισυνάπτεται και δήλωση υπογεγραμμένη

από μηχανικό, για την σχεδιαζόμενη ηχομόνωση, τη

θέση και την ισχύ των ηχείων και εφόσον γίνεται χρήση

μουσικής στον εξωτερικό χώρο ...

 

Αν απλα εχουμε ενα καφε-μπαρ/ εστιατοριο με ηχεια κτλ κτλ απλα κανουμε μια εκθεση στην οποια αναφερουμε τι ηχομονωση υπαρχει, που βρισκονται τα ηχεια και τι ισχυ εχουν. Τιποτα περισσοτερο. Δεν λεμε οτι η ηχομονωση επαρκει ή οχι, γιατι δεν ζητειται κατι τετοιο στον νομο.

 

Ειμαι καπου λαθος?

 

Σα να έχεις δικιο...

αλλά τι εννοεί "σχεδιαζόμενη" αφού το μαγαζί υπάρχει?

 

και στο κάτω κάτω

όταν βγήκε οικοδομική άδεια για το κτίριο (εξ'αρχής καφε-μπαρ) κανείς (στην πολεοδομια) δεν ζήτησε μελέτη ηχομόνωσης

 

Το μόνο που πρέπει να τσεκάρω είναι τι ορίζει ο νόμος σαν

Α. "υπαίθριο κατάστημα" Υγ.Διατ.Α5/3010/85 Αρθρο 6 παρ.2

Β. "Κεντρο διασκέδασης" Υγ.Διατ.Α5/3010/85 Αρθρο 4 παρ.2

 

Αν το συγκεκριμένο δεν ανήκει σε καμμία από τις παραπάνω κατηγορίες τότε δεν απαιτείται να δηλώσω οτι επαρκεί η ηχομόνωση!

 

Ευχαριστώ

θα ενημερώσω...

Edited by GDplus
Link to comment
Share on other sites

Ανέφερε ξερω γω οτι ειναι χτισμενο την ταδε ημερομηνια, οι τοιχοι ειναι ετσι, οι υαλοπινακες ετσι, τα κουφωματα ετσι και τελος.

Και προσοχη με αυτες τις δηλωσεις..... πόσα να θελει ο δικηγορος για παρασταση στο δικαστηριο? Να φτανουν τα εσοδα απο 10 τετοιες δηλωσεις???

Link to comment
Share on other sites

θα πάω αυριο και θα τους χ3σω!

πουθενα δεν βρηκα αυτά που μου ζητάνε να υπογράψω

βέβαια η συγκεκριμένη διευθ. υγιεινής φημίζεται για την ευθυνοφοβία της

 

φαντάσου οτι μου ζήτησαν τουαλέτες αναπήρων σε καταστημα με οικ.άδεια του 98 ,

ενω ο νόμος αναφέρει καθαρά για μετα το 2002 ή 2003 (αν θυμάμαι καλά) οικοδομικές άδειες

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πέρασα από εκεί,

τζίφος, δεν καταλαβαίνουν τίποτα

 

τους εξήγησα πως σε άλλα μέρη της Ελλάδος δεν είναι απαραίτητο για το Μηχανικό να αναφέρει το

"Αν 80 dB εντος τοτε 30 dB εκτος" στην Υπεύθυνη Δήλωση,

μου απάντησαν οτι δεν με πιστεύουν και να τους δείξω μία τέτοια ΥΔ

 

Στο δήμο Καρδίτσας ζητάνε το "Αν 80 dB εντος τοτε 30 dB εκτος" ΜΟΝΟ για την επέκταση ωραρίου (03:00)

τρέχα γύρευε

 

 

Επίσης τους ζήτησα , έχωντας κάνει μετρήσεις με βαθμονομημένο όργανο, να αναφέρω στη ΥΔ οτι για να είναι 30 dB εκτός

πρέπει εντός να έχουμε π.χ. 70 dB

πάλι μου έριξαν άκυρο (κουφό)

σαν να λέμε δλδ οτι εαν ο νόμος σου επιτρέπει να χτίσεις 5 όροφη πολυκατοικία , δεν σου εγκρίνουν ένα ισόγειο κτίσμα!!!!!

 

Ο ιδιοκτήτης έχει ήδη βάλει δικηγόρο και θα συναντηθώ και εγώ μαζί του για να συντάξουμε μία επιστολή προς το Υπουργείο (αν υπαρχει δλδ...)

 

 

 

Αν κανένας συναδελφος έχει αντίγραφο της ΥΔ που έχει κανει, σε παρόμοια περίπτωση, ας την ανεβάσει (χωρις τα προσωπικά στοιχεια βεβαίως)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα σας,

για την αναθεώρηση μιας άδειας λειτουργίας γυμναστηρίου μου ζητήσανε μελέτη ηχομόνωσης εγκεκριμένη από την πολεοδομία

αυτή θα γίνει σύμφωνα με την ΥΑ/3010/85

θα ήθελα να ρωτήσω εάν γνωρίζει κάποιος τι περιέχει ο φάκελος που καταθέτουμε στην πολεοδομία, εκτός από τη μελέτη

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας, για την αναθεώρηση μιας άδειας λειτουργίας γυμναστηρίου μου ζητήσανε μελέτη ηχομόνωσης εγκεκριμένη από την πολεοδομία αυτή θα γίνει σύμφωνα με την ΥΑ/3010/85 θα ήθελα να ρωτήσω εάν γνωρίζει κάποιος τι περιέχει ο φάκελος που καταθέτουμε στην πολεοδομία, εκτός από τη μελέτη

 

Αυτή η ΥΑ είναι μόνο για κεντρα διασκέδασης και λοιπά καταστήματα με μουσική

Απο αυτή μπορεις να χρησιμοποιήσεις τον Πινακα 1 για τελικό έλεγχο της σχεδιαζόμενης ηχομ.

 

Την μελέτη κάνε την με το αρθρο 12 (αυτό χρησιμοποιεί και η 4Μ)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Μου ζητήθηκε και μένα δήλωση για άδεια μουσικών οργάνων που αφορά καφετέρια. Διαβάζοντας τα σχόλια σας και τον νόμο ΔΙΑΔΠ/Φ.Α.3.1/21220 μου δημιουργούνται ερωτήματα ως συνήθως με την νομοθεσία.

 

Ζητάει ο νόμος 3 πράγματα στην δήλωση να φαίνονται.

α.η σχεδιαζόμενη ηχομόνωση

β.η θέση ηχείων

γ. η ισχύς των ηχείων

 

Σε σχέση με τα ηχεία, απαιτείται ουσιαστικά μια κάτοψη του χώρου με την θέση των ηχείων και την ισχύ τους. Όσον αφορά τη ισχύ, παίζουν ρόλο τα 80 dB?

 

Τι εννοούν με την σχεδιαζόμενη ηχομόνωση? Απλή αναφορά των ηχομονωτικών υλικών? Παραθύρων και τοίχων? Γιατί διαβάζοντας τα τελευταία σχόλια μου δημιουργήθηκε η απορία για ποιο λόγο να δηλώσω ότι επαρκεί η ηχομόνωση αν δεν ζητείται? να δηλώσω μόνο τι ηχομόνωση υπάρχει. είμαι λάθος?

Link to comment
Share on other sites

παιδιά για την ηχομόνωση πρέπει να απευθύνεσται σε ακουστικό μηχανικό γιατί είναι πολλές οι παγίδες που κρίβει....

εγώ συγκεκριμένα έχω βγάλει τουλάχιστον 30 τέτοιες και έχω συμβουλέψει ούτε που θυμάμε πόσους συναδέλφους. το θέμα δεν είναι να δώσεις ένα χαρτί που να λέει ότι είναι ok, αλλά όταν βρεις πρόβλημα (ξεπερνάει το όριο) που είναι και σε σχεδόν όλα τα καταστήματα να δώσεις λύση που να έχει αποτέλεσμα.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

παιδιά για την ηχομόνωση πρέπει να απευθύνεσται σε ακουστικό μηχανικό γιατί είναι πολλές οι παγίδες που κρίβει....

εγώ συγκεκριμένα έχω βγάλει τουλάχιστον 30 τέτοιες και έχω συμβουλέψει ούτε που θυμάμε πόσους συναδέλφους. το θέμα δεν είναι να δώσεις ένα χαρτί που να λέει ότι είναι ok, αλλά όταν βρεις πρόβλημα (ξεπερνάει το όριο) που είναι και σε σχεδόν όλα τα καταστήματα να δώσεις λύση που να έχει αποτέλεσμα.

 

Ωραία όλα αυτά , αλλά είναι Ιούνιος και η τουριστική σεζον έχει ξεκινήσει,

εξάλλου ένα κατάστημα με τζαμαρίες και 2 μέτρα πρασιά δεν περνάει με τίποτα,

δηλαδή σχεδόν όλες οι καφετέριες της Ελλάδας!!!!

Τι θα του πω εγώ του πελάτη ...βάλε δυό τζαμαρίες με απόσταση 30-50cm μεταξύ τους και ξανα φωναξέ με να σου υπογράψω?

αυτό μετά θα είναι club!!!!

 

αποφάσισα να μην ασχοληθώ άλλο, ας σκεφτούν οι νομοθέτες και αρμόδιοι οτι από τα μπαρ και τις καφετέριες πληρώνονται

και να βρούν μια εφικτή λύση (πχ κάθε κατάστημα να έχει το δικό του ανώτερο όριο στάθμης, εσωτερικά, και οχι όλα 80 dB)

 

εξάλλου τόσα χρόνια έτσι λειτουργούσαν τα καταστήματα αυτά και δεν κάναν όλα ηχορύπανση

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.