Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Φόροι 71% στους ελεύθερους επαγγελματίες των 2.000 ευρώ


Engineer

Recommended Posts

...Φυσικά υπάρχει και η  κλεπτοκρατία, οι μίζες και οι  κρατικοδίαιτοι π.χ. Τομπούλογλου , Άκηδες που δεν τους έχουν συλλάβει ακόμη.... 

και τι έπαθε ο Τομπούλογλου? είναι έξω περιμένοντας την τακτική δικάσιμο..... που θα γίνει του αγίου.... μέχρι τότε ποιος θα τον θυμάται ?

 

Επίσης πλάκα-πλάκα... μετά τις "μαύρες" αμοιβές θα δούμε και "μαύρους" επαγγελματίες.... προσφάτως, υδραυλικός που μου έκανε επισκευή στο σπίτι... έχει κλείσει βιβλία και φυσικά δεν εκδίδει αποδείξεις... είναι "μαύρος" ολόκληρος....

Edited by slammer
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 171
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Οφορίκουε ή Ολιζαντέμπε?  :mrgreen:

 

Τι να κάνουν οι άνθρωποι και αυτοί και εμείς....κάπως πρέπει να τα βγάλουμε πέρα...

Link to comment
Share on other sites

τα τελευταια 30 χρονια δεν είναι στραβος ο γυαλος, στραβα αρμενίζουμε,,,,,,,εκτος των αλλων φαγωθηκαν απίστευτα δις  από εποχη που η ΕΟΚ ειχε 12 μελη!!!!!!!!!

 

δεν χρειαζετε 10 σελιδες να ξαναγράψουμε τα αυτονόητα, ειμαστε η μονη χωρα που οι πιο πολλοι ανθρωποι με πτυχια,και μεταπτυχιακα, παρακαλανε να πανε δημόσιοι υπαλληλοι ως θυρωροι. ή καθαριστριες.....

 

αυτό δεν συνεβει ποτέ, πουθενα, σε κανενα πολίτευμα σε καμια χωρα,......,

Edited by savas76
Link to comment
Share on other sites

Διαβάζοντας τη συζήτηση στην προηγούμενη σελίδα αποκόμισα την εντύπωση πως ορισμένοι θεωρούν πως κυριαρχεί η άποψη πως η συγκέντρωση πλούτου με τίμιο τρόπο είναι κατακριτέα. Βεβαίως τρελοί μπορεί και να υπάρχουν αλλά αυτό δεν αποτελέι σε καμία περίπτωση κυρίαρχη άποψη... 

Το θέμα δεν είναι αυτό βέβαια... Το πρόβλημα είναι η παραπληροφόρηση και η αποχαύνωση της ελληνικής κοινωνίας. Εγώ στα χρόνια της κρίσης δεν έχω δει ακόμα μία σοβαρή συζήτηση στα ΜΜΕ για την οικονομία. Μόνο άσχετα θέματα παρακολουθούμε. Επίσης μάγκες ούτε με τα λεγόμενα "μέσα κοινωνικής δικτύωσης" βλέπω προκοπή.
Κατά τα λοιπά την άποψη πως τα 2,3,4,5 μνημόνια δε θα καταστρέψουν τη χώρα δεν την καταλαβαίνω. Τη ραγδαία πτώση του βιοτικού επιπέδου των Ελλήνων πολιτών δεν την βλέπετε ή μήπως στηρίζεται με τα μνημόνια η ελληνική επιχειρηματικότητα?

Μήπως ζούμε σε παράλληλο σύμπαν? 

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

η λυση δεν είναι στην διαδικτυακη εκτονωση μεσω τουιτερ,φεισμπουκ ή ακομα και του φορουμ.....το ΕΙΔΑΜΕ και από τις εκλογες ΤΕΕ,αυτο.......είναι στις εκλογες, ολοι το ξερουμε.....

 

από κει και περα,το δημοσιο χρεωκοπησε λογω υπερτροφικου δημοσιου τομεα οπου χωθηκαν εκατοντάδες χιλιαδες ημέτεροι με μισθους γκολντεν μπου.... κυριως ανειδικευτοι με μονη δουλεια να ξυνουν ο ενας τον αλλον...όπως και με αχρειαστα υπερκοστολογημενα εξοπλιστικα τα οποια τα πηραμε με δανεικα......

 

αντι λοιπον να αναδιαθρωσουν το χρεωκοπημενο δημοσιο, δεν απελυσαν ουτε έναν ΔΥ, απλως συνταξιοδοτησαν αρκετους ώστε να τους πληρωνουμε και επισημά να κάθονται.....

αντίθετα μειωσαν τον κατωτατο μισθο, υπερφορολογησαν τον ιδωτικο τομεα ,υπερφορολογησαν τα ακινητα την ατμομηχανή της οικονομιας μας.....αυτή είναι η αληθεια.....

λυση είναι σταθερο φορολογικο συστημα χωρις ακροτητες, μειωση των μισθων ολων των ΔΥ στο 70% του ιδιωτικου τομεα...όπως σε ολον τον κοσμο και στην ελλαδα πριν το 80....πριν το 80 , ΚΑΝΕΙς ΔΕΝ ΗΘΕΛΕ ΔΗΜΟΣΙΟΥΠΑλληλικi ,ολοι θελαν δημιουργια και ιδιωτικη πρωτοβουλια,λογω χαμηλων μισθων....

 

τωρα, περιμενουμε από τους ιδιους πολιτικους που μας χρεωκοπησαν να μας σωσουν...είναι δυνατον;;;;;

Edited by savas76
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

λυση είναι σταθερο φορολογικο συστημα χωρις ακροτητες, μειωση των μισθων ολων των ΔΥ στο 70% του ιδιωτικου τομεα...όπως σε ολον τον κοσμο και στην ελλαδα πριν το 80....πριν το 80 , ΚΑΝΕΙς ΔΕΝ ΗΘΕΛΕ ΔΗΜΟΣΙΟΥΠΑλληλικη ,ολοι θελαν δημιουργια και ιδιωτικη πρωτοβουλισα,λογω χαμηλων μισθων....

 

 

Την ταινία "Της κακομοίρας" με τον Χατζηχρήστο την έχετε δει? Υπάρχει μία σκηνή όπου είναι ο Ρίζος (ο Κιτσάρας) με τον φίλο του ο οποίος μαθαίνει πως διορίζεται στη ΔΕΗ και λέει: "Αδερφέ μου Κιτσάρα τα βάσανά μας τελείωσαν..."

Αν δεν κάνω λάθος η ταινία έχει γυριστεί πολύ πριν το 80... (ένα το κρατούμενο)

 

Ομοίως υπάρχουν δημόσιοι υπάλληλοι που ισχυρίζονται πως η κρίση οφείλεται στη φοροδιαφυγή των Ε.Ε...

Για τις μίζες? Για τη λίστα Λαγκάρντ? Για τα διάφορα σκάνδαλα με τα ταμεία? Για τις υπερκοστολογήσεις???? Για τη διαφθορά???

Link to comment
Share on other sites

αφου το πας σε ταινιες , μαθε πως σε ολες τις ταινιες 60,70 , ο ΄΄καλος΄΄  γαμπρος ηταν, εμπορος,καταστηματαρχης,μηχανικος,γιατρος  και οχι ΔΥ (που συνηθως παρουσιαζοταν κακομοιρης).....

χωρις πλακα τωρα, εχω απειρα παραδειγματα απο συγγενεις που προσλαμβανοταν στο δημοσιο και εφευγαν για να γινουν ΕΕ....Μου ειπαν,σιγα μην καθομουν για ψιχουλα επειδη ημουν χαλαρος(και τοτε καθοταν οι ΔΥ).....

 

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΡΑΜΥΘΙ ΧΩΡΙς ΔΡΑΚΟ ΤΩΝ ΚΑΝΑΛΙΩΝ, οτι οι ΕΕ φοροδιαδιαφευγουν και οι ΔΥ ειναι υποζυγια.....

μαθε οτι ο ΔΥ δεν παραγει πλουτο , ο φορος του ,ειναι ουσιαστικα τα ιδια τα λεφτα του δημοσιου.....δηλαδη λεει το δημοσιο ,σου δινω 2500 μικτα αρα 1500 καθαρα και παιρνω 1000 φορο.......αν δεν τον ειχε προσλαβει,θα γλιτωνε 2500 ευρω, τον εχει ,και παιρνει μονο 1000 ευρω φορο....ειναι συνιθισμενο παραμυθι που πολλοι δεν το αντιλαμβανονται.......

 

επισης ποσοι ΔΥ,δεν δουλευουν και ΄΄μαυρα΄΄;;;;;;;;

 

οσο για την διαφθορα,μαντεψε .....παλι οφειλετε στον δημοσιο τομεα....επισης ,τα ταμεια είναι δημοσια, με διορισμένους προεδρους,συνηθως πολιτευτες που δεν εκλεχτηκαν....

Edited by savas76
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

...όπως και με αχρειαστα υπερκοστολογημενα εξοπλιστικα τα οποια τα πηραμε με δανεικα..........

 

τωρα, περιμενουμε από τους ιδιους πολιτικους που μας χρεωκοπησαν να μας σωσουν...είναι δυνατον;;;;;

 

συμφωνω σε ολα.... απλα θα πω οτι το θεμα ειναι οτι τα εξοπλιστικα χρειαζονται ... αλλα να ναι εξοπλιστικα

οχι μουφες οπως η SUZANA μπανανα.....

 

για μενα στο συγκεκριμενο ( περι εξοπλιστικων ) πρεπει να γινει διωξη και για προδοσια... απλα τα πραγματα

Edited by OTTO_engine
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

αν δεν υπηρχαν μιζες στα εξοπλιστικα θα τα παιρναμε στην μιση τιμη και θα είχαμε και βιομηχανια με θεσεις εργασιας όπως η τουρκια.....για αυτό αλλωστε διναν μιζες.....όχι από γαλαντομια ....

 

δεν σου φαινετε περιεργο πως ποτε δεν εφαρμοσαν κυρωσεις στις εταιριες οπλων , ενώ ακομα και σε χωρες όπως η ζιμπαμπουε για την παραμικρη παρεκλιση, βαζουν προστιμα εκατοντάδων εκκατομυριων;;;;;

 

δεν σου φανηκε περιεργο που δεν πηραμε 400 αρματα αμερικανικα ,σχετικα συχρονα, δωρεαν, προσφατα;;;;

Edited by savas76
Link to comment
Share on other sites

@ savas76:

 

Το "ρουσφέτι" φίλτατε είναι τούρκικη λέξη και υπάρχει από την ίδρυση του νεοελληνικού κράτους. Δεν ανακαλύφθηκε τη δεκαετία του 80...
Εγώ φίλε μου δεν είμαι δημόσιος υπάλληλος, αλλά έχω δει και έντιμους και εργατικούς δημοσίους υπαλλήλους. Μην τα ισοπεδώνουμε όλα.
Δεν είναι όλοι άχρηστοι. Βεβαίως και υπάρχει παθογένεια... Αλλά αυτή καλλιεργήθηκε και από την πολιτική ηγεσία.
Ή μήπως "μαζί τα φάγαμε"???

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.