Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Φόροι 71% στους ελεύθερους επαγγελματίες των 2.000 ευρώ


Engineer

Recommended Posts

Αυτό inzaghi με τους σκ... δεν το κατάλαβα (διαφωνώ πλήρως με την έκφραση και με το νόημά της).

Ενας οποιοσδήποτε πολίτης ενός κράτους που εκπληρώνει τα καθήκοντά και τις υποχρεώσεις του γιατί δεν θα πρεπε να έχει τα πολιτικά δικαιώματα, όπως το δικαίωμα του εκλέγειν;

Υποχρέωση ενός ευνομούμενου κράτους είναι να τα εξασφαλίζει για όλους τους πολίτες του.

Δεν διακρίνονται οι πολίτες από χρώμα, θρησκεία, φύλο, καταγωγή κλπ.

Παραβατικές συμπεριφορές ή παράνομες πράξεις όπως ορίζονται από το νομικό σύστημα τιμωρούνται με τον ίδιο τρόπο ως προς όλους, πάλι ανεξαρτήτως χρώματος, θρησκείας, φύλου, καταγωγής κλπ.

 

Εκτός θέματος αλλά νομίζω ότι αξίζει κάποια διευκρίνηση.

Edited by hkamp
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 171
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

 γυρισα αρκετα στρατόπεδα και φυλακια  και θεωρω ότι εχω γενικη εικονα από στρατο.,(σχετικα προσφατα)...

ειχα λοιπον και πομακους ,και ομογενεις  στρατιώτες ,οι οποιοι  μαλιστα ηταν τις πιο πολλες φορες πολύ πιο σοβαροι από΄΄ ελληναραδες΄΄,αρκει να τους εδειχνες σεβασμο και να ησουν και εσυ σοβαρος.....

Edited by savas76
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

hkamp

Διαφωνώ κάθετα, οριζοντίως, πλαγίως κτλ....αλλά θα ξεφύγουμε..

 

Από την άλλη ο στρατός σίγουρα και δεν μπορεί να αποτελεί κριτήριο για να ψηφίζει κάποιος. Ετσι πχ ακυρώνεις ένα πολύ μεγάλο σώμα 18-30 λόγω σπουδών, αναβολής κτλ...Είναι ένα θέμα εκεί. 

Ψήφος σαφώς και μόνο στους Ελληνες πολίτες. 

Edited by ikaros13
Link to comment
Share on other sites

Κάποιοι βαπτίζονται Ελληνες πολίτες εν μία νυκτί....Ανάλογα τα συμφέροντα 

 

Θα βγούμε εκτός και από το εκτός... :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Ηλια διαφωνω κι εγω πληρως με αυτα που λες.

Επειδη τυγχανει να δραστηριοποιουμαι και σε ενα τμημα της Θεσσαλονικης που ειναι φισκα απο δαυτους (ο νοων νοειτο), ενω εχω και συνεργατη που ξερει πραγματα απο πρωτο χερι, να σε πληροφορησω οτι η συγκεκριμενη ρατσα ειναι "φαντασμα"

Διαφορετικες ταυτοτητες, διαφορετικα ΑΦΜ, διαφορετικες μεριδες σε κοινοτητες κλπ.

Ενα φυσικο προσωπο αντιστοιχει σε 10 ταυτοτητες, αρα και 10 ψηφους.

Αρα και 10 διαφορετικα δικαιωματα, 10 διαφορετικες παροχες, 10 διαφορετικα επιδοματα, προνομια κλπ

 

Δε μιλαω για την παραβατικη δραση τους (οπλα, ναρκωτικα κλπ) αλλα μονο για το κομματι του φυσικου προσωπου.

 

Η απολυτη *****, η απολυτη δυσωδια... Και δεν τολμα να τα βαλει κανεις μαζι τους. Ουτε η αστυνομια, ουτε καν η Χρυση Αυγη

Υπαρχει εξουσια, δυναμη, κοστος...

 

Αλλα η μποχα δεν αλλαζει

 

Φυσικα δεν αναφερομαι σε ολους αλλα αναμεσα στα ξερα καιγονται και τα χλωρα, η συντριπτικη πλειοψηφια ειναι τετοιοι....

Και στο λεω απο πρωτο χερι, πιο πρωτο δε γινεται.... Ο χαρακτηρισμος ηταν πολυ light...

Link to comment
Share on other sites

Ο Στρατος δεν εχει σχεση ουδεμια με τα πολιτικα δικαιωματα και θα σε φερω και παραδειγμα

Εχω φιλους στα 30 που ακομα, λογω διδακτορικου δεν εχουν παει φανταροι ακομα. Δε θα ειχαν δικαιωμα ψηφου?

Αντιθετα, εχω δει ενα σωρο σκατογυφτους (σχωρατε με για την εκφραση, ειναι γνωστη η συμπαθεια που τρεφω προς τη ρατσα τους) να εχουν κανει στρατο στα 18. Αυτοι γιατι να εχουν?

 

Οπως και να χει, σιγουρα θα επρεπε να υπαρχει εξαιρετικα αυστηροτερο κριτηριο καθορισμου του εκλογικου δικαιωματος αλλα βλεπειε υπαρχουν πολιτικα συμφεροντα που δεν επιτρεπουν τετοιου ειδους κινηση

 

Σωστή παρατήρηση.

Οι φοιτητές εννοείται πως θα πρέπει να έχουν δικαίωμα ψήφου.

Όταν έγραψα το post μου είχα υπ'όψιν τους αμέτρητους "εικονικούς" ψηφοφόρους (κάθε γύφτο το δηλώνουν παραπάνω από μια γύφτισσες για να παίρνουν τα επιδόματα). Λαδώνουν έναν και παίρνουν ίσως και 10 ψήφους.

Όσο για τους "ομογενείς", το έβαλα σε εισαγωγικά καθώς αναφέρομαι στις φήμες πως κάποιοι χωρίς να πατήσουν το πόδι τους στις κάλπες φαίνεται στους καταλόγους πως έχουν ψηφίσει. Πήρε την ταυτότητά τους κάποιος άλλος; Έγινε κάτι άλλο; Ποιος ξέρει.

 

Προς αποφυγή παρεξήγησης, δεν έχω πρόβλημα με τους τσιγγάνους. Οι άνθρωποι αυτοί είναι συχνά νομάδες αλλά έχουν ΑΦΜ και συνεισφέρουν στο κράτος.

Οι γύφτοι από την άλλη είναι καθαρά φύρα. Δεν λέω, και αυτοί άνθρωποι είναι, έχουν δικαίωμα να ζήσουν, έχουν δικαίωμα στην υγεία αλλά δεν έχουν κανένα δικαίωμα να κλέβουν τους κόπους του άλλου ή να του κλείνουν το μαγαζί. Να μην πως και για ναρκωτικά...

 

Την υγεία τους με τους φόρους μας την πληρώνουμε.

Το σπίτι που τους έδινε ΔΩΡΟ ο ΟΕΚ με τους φόρους μας το πληρώσαμε.

Για τα παιδιά τους (συμπεριλαμβάνονται τα "εικονικά" και από απαγωγές) παίρνουν επιδόματα.

Το κάθε γυφτόπουλο παίρνει σχολικό επίδομα 300€. Τα λεφτά αυτά πληρώνονται από φόρους κάποιου άλλου γονιού που ίσως να μην έχει να πάρει στο παιδί του ένα τετράδιο.

Ένα σεβαστό ποσοστό από τους φόρους μας πηγαίνει στην κοινωνική πολιτική του κράτους. Αν έβλεπα να πηγαίνει σε εργαζόμενους Έλληνες και στις οικογένειές τους δεν θα είχα παράπονο αλλά τώρα βλέπω πως μας βάζουν δυσβάσταχτους, και προσεχώς αβάσταχτους, φόρους.

 

Με τα μισά χρήματα που πληρώνω σε άμεσους και έμμεσους φόρους θα μπορούσα άνετα να προσλάβω έναν υπάλληλο, έστω και για ημιαπασχόληση.

Αν μάλιστα όλοι πληρώναμε τους μισούς φόρους θα λυνόταν το πρόβλημα της ανεργίας.

Αντί αυτού, το κράτος μας ξεζουμίζει ώστε να προσλάβει όποιον θέλει αυτό (μήπως λέγεται ψηφοθηρία;) χωρίς όμως αντίκρυσμα στις υπηρεσίες που παρέχει προς τους πολίτες.

 

Προχτές έμαθα πως προσέλαβαν δεκάδες φύλακες (πρόγραμμα κοινωφελούς εργασίας, 5 μήνες) στο μουσείο της Αρχαίας Ολυμπίας που μέχρι τώρα είχε μονοψήφιο αριθμό  φυλάκων. Το μουσείο τον χειμώνα δεν έχει ιδιαίτερη κίνηση οπότε οι φύλακες θα κάθονται και το καλοκαίρι που θα πηγαίνουν χιλιάδες επισκέπτες καθημερινά (έρχονται πολλά καράβια στο Κατάκολο) θα τους έχουν απολύσει.

Αν συνεχίσουμε έτσι το 71% δεν θα τους φτάνει, θα πάει στο 99,9% ο φόρος.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

εγω γιατι τα χω με το κρατος ( οχι το εθνος ) που δεν εχει καταφερει ακομα να τους αφομοιωσει????

 

δε λεω να χασουν την οποια "φυλλετικη" ταυτοτητα....  αλλα ρε παιδι μου 40 παιδια και 30 ταυτοτητες κ παραγκες με χαλανε

προσοχη δε λεω ναμπει η σκονη κατω απο το χαλι

 

αλλα τεσπα

 

εγω με μας τα χω

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοεις Ικαρε να τους αφομοιωσει?

Εισαι σιγουρος πως η ρατσα αυτη θελει να αφομοιωθει με τους υπολοιπους ανθρωπους του κρατους?

 

Γιατι αφενος δεν ειμαι και τοσο σιγουρος αν θελουν να αφομοιωθουν, αφετερου ειναι τοσο απροσαρμοστη σα ρατσα που εχει περιθωριοποιηθει δικαιωματικα απο τον υπολοιπο κοσμο.

 

Οι διαφορες με εναν "απλο εγκληματια" ειναι κατι παραπανω απο ορατες...

Ακομα και αυτον καταφεραμε να τον αφομοιωσουμε...

 

Το γυφταριο με τιποτα...

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοεις Ικαρε να τους αφομοιωσει?

 

ΟΤΤΟ με λενε 8-)

 

 

ενα κρατος δε πρεπει να παει με το τι θες ΕΣΥ

αλλα τι θελει αυτο.....

 

δεν εννοω το αστυνομικο κρατος αλλα το ιδανικο κρατος απο μας

διαμορφωμενο

Edited by OTTO_engine
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.