Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Διαδικασία νομιμοποίησης αυθαιρέτου


georgia1979

Recommended Posts

Θα συμφωνησω με τον theo και θα πω τα εξης:

 

Το κτιριο αν καταλαβα καλα κτισθηκε με οικ.αδεια του 85(οποτε εγινε και υπερβαση της αδειας) ενω το 89 εγινε η ενταξη του στο σχεδιο πολης.

Αυτο που θα πρεπει να εξεταστει ειναι αν με βαση το σ.δ. του οικοπεδου επαρκει η δομηση ωστε να νομιμοποιηθουν ολα τα επιπλεον,

της οικοδ.αδειας τετραγωνικα του κτιριου που κτισθηκαν παρανομα.

Αν ναι τοτε βγαζεις μια αδεια νομιμοποιησης για τα επιπλεον τεραγωνικα.

Στην περιπτωση αυτη θα πληρωσεις προστιμο ανεγερσης και διατηρησης για τα επιπλεον αυτα τετραγωνικα της υπερβασης.

Το προστιμο ανεγερσης θα ειναι σχετικα μικρο εφοσον το αυθαιρετο τμημα ειναι προ του 2003. Αν αποδεχθεις το προστιμο(δεν υποβαλεις ενσταση δηλαδη) εχεις εκπτωση 30%. Επισης αν πληρωσεις μετρητοις το προστιμο εχεις επιπλεον εκπτωση 50%(στην ουσια πληρωνεις δηλ το 35%).

Το δε προστιμο διατηρησης ΕΦΟΣΟΝ!!!!!!! δεν υπαρχει καταγγελια στην πολεοδομια αρχιζει να μετραει απο την στιγμη που θα πρωτοκολησεις την αδεια νομιμοποιησης(στην ουσια δηλ καταγγελεις τον εαυτο σου).

Σαυτην την περιπτωση το διατηρησης ειναι μικρο και ισχυουν παλι οι παραπανω μειωσεις.

Αν υπαρχει καταγγελια,εκθεση αυτοψιας της πολεοδομιας, επιβολη προστιμου και το προστιμο εχει βεβαιωθει στο δημοσιο ταμειο τοτε τα πραγματα ειναι πιο δυσκολα μιας και το προστιμο διατηρησης θα αρχισει να μετραει απο τοτε.

Και αυτο γιατι το ετησιο προστιμο διατηρησης απο το 92 εως το 98 προσαυξανοταν κατα 20% καθε χρονο και απο το 99 εως το 2003 κατα 10% καθε χρονο.

Στην περιπτωση τωρα που ο σ.δ. δεν επαρκει για να νομιμοποιηθει ολο το κτιριο τοτε τα υπολοιπα τετραγωνικα μπορεις να τα εξαιρεσεις απο κατεδαφιση με την προυποθεση βεβαια(συμφωνα με την νομοθεσια περι εξαιρεσεως κατεδαφισης) οτι προκειται περι "μικρων πολεοδομικων παραβασεων" οι οποιες "δεν δημιουργουν αυτονομους χωρους"

(η παραπανω διατυπωση αφηνει καποια περιθωρια ελαστικοτητας)

Αν υποθεσουμε τωρα οτι το ΣΧΟΠ εγκρινει την εξαιρεση απο κατεδαφιση τοτε για το ΤΜΗΜΑ αυτο που εξαιρεθηκε πληρωνεις ενα ΕΦΑΠΑΞ προστιμο ισο με το τετραπλασιο του προστιμου ανεγερσης.

Για το παραπανω προστιμο δεν ισχυουν οι πιο πανω μειωσεις.

Εννοειται οτι και σαυτην την περιπτωση για το τμημα που νομιμοποιεις(οχι αυτο που εξαιρεις) θα πληρωσεις προστιμο ανεγερσης και διατηρησης.

Οι υποθεσεις αυτς ειναι πολυ δυσκολες και πρεπει ο μηχανικος που θα βαλεις να ειναι σχετικα εμπειρος

Link to comment
Share on other sites

Επίσης να προσθέσω σε τυχόν ενδιαφερόμενους ότι ενημερώθηκα ότι το ΣΧΟΠ απέχει απ' τις συνεδρίες που πραγματοποιούσε κάθε Παρασκευή σαν διαμαρτυρία για την ενοποίηση του ΤΣΜΕΔΕ.

 

Έτσι άκουσα τουλάχιστον ρωτώντας για 1 απ' τις 2 τέτοιες δουλείες που έχω.

 

Να πω ότι το μανίκι είναι μεγάλο και δεν ΠΡΕΠΕΙ ΟΥΤΕ ΕΚΠΤΩΣΗ ΟΥΤΕ ΤΙΠΟΤΑ.

 

Οι περισσότεροι απ' αυτούς δε, τους ιδιοκτήτες εν γνώση τους έγιναν όλα κάποτε και δεν πλήρωσαν σωστές αμοιβές, σωστές κρατήσεις και σωστό ΙΚΑ.

 

Εν ολίγοις.....no mercy.....άσε που είναι και ίσως απ' τα πιο δύσκολα....άποψή μου πάντα .

Link to comment
Share on other sites

Ναιιιιιι!

Συμφωνω, καθολου εκπτωση ειναι πολυ κουραση και τρεξιμο και σχεδια κτλ.

Ολοι οι ιδιοκτητες ξερουν που εχουν παρανομησει και το εκαναν εν γνωσει τους.

Οταν φτανει η κατασταση στο απροχωρητο δηλ. καταγγελιες κτλ. τρεχουν να βρισκουν μηχανικους να τους πιεζουν με το " ποσα τμ. θα γλυτωσουμε?" ή "να δωσουμε κατι" και μετα σου λενε οτι θελουν καλυτερη τιμη. Με τιποτα, σιγα την αμοιβη αν πας με τα νομιμα -που δε πρεπει- Τα περισσοτερα τα εχει γλυτωσει.

Link to comment
Share on other sites

TheoTDM900,

 

1) Τι εννοείς όταν λες να φερθούμε στην έκθεση αντοχής σαν μηχανικοί και όχι λιγούρηδες μπακάληδες; Τι να προσέξω δηλαδή;

 

2) Έχω περίπτωση κτίσματος που χτίστηκε το 72 με άδεια που ανέφερε 78τμ ενώ τελικά έχτισαν 116τμ (δηλ. +28τμ αυθαίρετα). Πέρυσι έγινε καταγγελία. Το καλό είναι οτι υπάρχει υπόλοιπο συντελεστή και νομιμοποιείται όλο. Μπορεί ο ιδιοκτήτης να δηλώσει οτι έχτισε το πρόσθετο τμήμα αργότερα του 1972 για να πληρώσει μικρότερο πρόστιμο; Και πότε συμφέρει (προ 1981;);

 

3)Έίναι η πρώτη νομιμοποίση που αναλαμβάνω και πηγαίνοντας στην Πολεοδομία μου έδωσαν σε ένα χαρτί με τίτλο "Εξαίρεση από κατεδάφιση" όλα τα δικαιολογητικά που απαιτούνται (τοπογραφικά, αρχιτεκτονικά κλπ κλπ). Άλλο είναι αυτό (σσ.η εξαίρεση από κατεδάφιση) και άλλο η νομιμοποίση αυθαιρέτου; Θα πρέπει να κάνω δύο διαφορετικές διαδικασίες; Εγώ νομιμοποίηση θέλω να κάνω αφού έχω υπόλοιπο σ.δ.

 

Ευχαριστώ!

Συμφωνώ κι εγώ με το θέμα των εκπτώσεων!

Link to comment
Share on other sites

TheoTDM900,

 

1) Τι εννοείς όταν λες να φερθούμε στην έκθεση αντοχής σαν μηχανικοί και όχι λιγούρηδες μπακάληδες; Τι να προσέξω δηλαδή;

 

αν κατά τον έλεγχο από μεριάς σου των στατικών προκύπτουν ενισχύσεις .....τότε κάντες και μην ψαχτείς για κολπάκια....αυτό εννοώ.

 

 

 

2) Έχω περίπτωση κτίσματος που χτίστηκε το 72 με άδεια που ανέφερε 78τμ ενώ τελικά έχτισαν 116τμ (δηλ. +28τμ αυθαίρετα). Πέρυσι έγινε καταγγελία. Το καλό είναι οτι υπάρχει υπόλοιπο συντελεστή και νομιμοποιείται όλο. Μπορεί ο ιδιοκτήτης να δηλώσει οτι έχτισε το πρόσθετο τμήμα αργότερα του 1972 για να πληρώσει μικρότερο πρόστιμο; Και πότε συμφέρει (προ 1981;);

 

 

 

1) θα εξαιρέσεις από κατεδάφιση αυτά τα τετραγωνικά και αφού ολοκληρωθεί η διαδικασία αυτή ,(2) τότε τα νομιμοποιείς.

 

 

3)Έίναι η πρώτη νομιμοποίση που αναλαμβάνω και πηγαίνοντας στην Πολεοδομία μου έδωσαν σε ένα χαρτί με τίτλο "Εξαίρεση από κατεδάφιση" όλα τα δικαιολογητικά που απαιτούνται (τοπογραφικά, αρχιτεκτονικά κλπ κλπ). Άλλο είναι αυτό (σσ.η εξαίρεση από κατεδάφιση) και άλλο η νομιμοποίση αυθαιρέτου; Θα πρέπει να κάνω δύο διαφορετικές διαδικασίες; Εγώ νομιμοποίηση θέλω να κάνω αφού έχω υπόλοιπο σ.δ.

 

Κανονικά οι διαδικασίες είναι δύο διακριτές. Εξαίρεση και νομιμοποίηση. Μερικές πολεοδομίες τα δέχονται και πακέτο καθώς γνωρίζουν a priori ότι θα εξαιρεθεί. Δεν κάνεις μόνο νομιμοποίηση καθώς ο νόμος λέει "ότι παράνομο---->κατεδάφισέ το" Άρα, εξαιρείς το ακίνητο ή το τμήμα του από κατεδάφιση και μετά το νομιμοποιείς πληρώνοντας ότι πεί ο φοροτεχνικός και η ΔΟΥ

Link to comment
Share on other sites

δεν υπάρχει συμφέρει συνάδελφε....... :wink:

 

Ότι έγινε θα πεί. Για πές του ότι σε περίπτωση ψευδούς υπεύθυνης δήλωσης διώκεται ποινικά να δείς πως θα αλλάξει χρώμα το μουτράκι του.:lol:

 

Επίσης σε συμβουλεύω ότι από τη στιγμή που εκκρεμεί καταγγελία να δείς

 

1) χρόνους συμμόρφωσης βάσει της αυτοψίας του πολεοδόμου μηχανικού

 

2) μην κάνεις ούτε μια ατσαλιά γιατί μπορεί ο γείτονας να βάλει μηχανικό άλλο να σε ξεψαχνίσει.(το κάνω εγώ τώρα για μπλεγμένη υπόθεση και δεν σου κρύβω ότι νοιώθω απίστευτα άσχημα που εκθέτω και ξεμπροστιάζω συνάδελφο)

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο. Ευχαριστώ πολύ! Είμαι και καινούρια και έπεσα με την πρώτη στα περίεργα... Ευτυχώς έχω μεγάλο υπόλοιπο σδ και νομιμοποιούνται όλα χωρίς πολλά πολλά.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εχω ενα διοροφο με υπογειο. Καθε οροφος ειναι και διαμερισμα. Η αδεια βγηκε το 1993. Το 2000 πηρε ρευμα, 3 παροχες (ρολογια), 2 για τους οροφους + 1 κοινοχρηστο. Το υπογειο ειχε χωριστει σε δωματια, εγινε σπιτι και πηρε την κοινοχρηστη παροχη ρευματος. Στους οροφους υπαρχουν 2 ημιυπαιθριοι χωροι που εχουν κλειστει με τζαμαριες.

 

1η περιπτωση) Το αφηνω οπως ειναι και σε περιπτωση καταγγελιας οι αυθαιρεσιες μπορουν να υπαχθουν στο νόμο προ του 2003 που ειχαν χαμηλα σχετικα προστιμα, σωστα;

 

2η περιπτωση) κανω αναθεωρηση αδειας και μετατρεπω τους ημιυπαιθριους σε χωρους κυριας χρησης (δωματια) οπως ακριβως εχουν κατασκευαστει (υπαρχει συντελεστης δομησης).

 

3η περιπτωση) κανω αναθεωρηση αδειας νομιμοποιωντας τους ημιυπαιθριους και ταυτοχρονα νομιμοποιω και τα χωρισματα στο υπογειο, το οποιο παραμενει βοηθητικος χωρος.

 

 

Θεωρουμε ως δεοδομενο οτι η πολεοδομια δε θα ερθει για ελεγχο οταν υποβαλουμε αιτηση για αναθεωρηση αδειας, δηλαδη η πολεοδομια δε θα ανακαλυψει αυθαιρεσιες.

 

Ερωτημα: Τι απο τα 3 να επιλεξω; Με προβληματιζει ιδιαιτερα το γεγονος οτι αν νομιμοποιησω το υπογειο στην υπαρχουσα κατασταση που ειναι σημερα (χωρισματα που δεν υπαρχουν στην παλια αδεια), τοτε σε περιπτωση καταγγελιας στο μελλον δε θα μπορω να ισχυριστω οτι το υπογειο εγινε σπιτι (αλλαγη χρησης) πριν το 2003, αφου θα υπαρχει η αναθεωρημενη αδεια με χρονολογια 2008.

 

Επισης σε τετοιες περιπτωσεις η αναθεωρηση της αδειας κοστιζει πολυ ακριβα (τζαμαριες σε ημιυπαιθριους - μετατροπη σε δωματιο, προσθηκη χωρισματων στο υπογειο) ή ειναι μικρο το ποσο;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.