Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Διαδικασία νομιμοποίησης αυθαιρέτου


georgia1979

Recommended Posts

Από τη στιγμή που δεν έγινε καταγγελία και δεν πρόκειται να γίνει έλεγχος...δεν έχουν κλείσει οι Η/Χ, αν εννοείς τί εννοώ. Οπότε πας για σκέτη αναθεώρηση άδειας.

 

 

...Με προβληματιζει ιδιαιτερα το γεγονος οτι αν νομιμοποιησω το υπογειο στην υπαρχουσα κατασταση που ειναι σημερα (χωρισματα που δεν υπαρχουν στην παλια αδεια), τοτε σε περιπτωση καταγγελιας στο μελλον δε θα μπορω να ισχυριστω οτι το υπογειο εγινε σπιτι (αλλαγη χρησης) πριν το 2003, αφου θα υπαρχει η αναθεωρημενη αδεια με χρονολογια 2008

 

Ένα υπόγειος χώρος για να αποκτήσει χρήση κατοικίας πρέπει να ικανοποιεί τις απαιτήσεις φωτισμού-αερισμού (δε νομίζω να γίνει δεκτός τεχνητός φωτισμός-αερισμός για τους κύριους χώρους...σχεδόν δηλ. σίγουρος είμαι) και να μην είναι υποβιβασμένος από το έδαφος περισσότερο του ενός μέτρου. Αν το υπόγειό σου πληρεί τα παραπάνω έχει καλώς.

 

Το υπόλοιπο συντελεστή φτάνει και για το υπόγειο? Αν όχι γιατί να σε απασχολεί τυχόν καταγγελία? Εσύ υπόγειο θα το δείχνεις στα σχέδια. Όταν πάντως μου έτυχε υπόγειο (υπόθεση άδειας χρήσης του ισογείου) του οποίου οι τοίχοι είχαν αλλάξει, ο υπάλληλος μου είπε πώς εφόσον δεν είχε αλλάξει η χρήση του δεν τον ένοιαζε. Εν τέλει η εν λόγω μελέτη σταμάτησε και έτσι δεν ξέρω ποια θα ήταν ακριβώς η εξέλιξη αλλά από ό,τι κατάλαβα δεν είναι σημαντικές τέτοιες αλλαγές.

 

Επισης σε τετοιες περιπτωσεις η αναθεωρηση της αδειας κοστιζει πολυ ακριβα (τζαμαριες σε ημιυπαιθριους - μετατροπη σε δωματιο, προσθηκη χωρισματων στο υπογειο) ή ειναι μικρο το ποσο;

 

Γιατί ρωτάς? Αν αυτό είναι ερώτημα του ιδιοκτήτη δε θα το απαντήσεις τώρα πόσο μάλλον όταν δεν έχεις και υποχρέωση. Θα πληρώσει αυτό που θα προκύψει. Σάμπως έχει και εναλλακτικές?

Link to comment
Share on other sites

Εγω ηλεκτρολογος μηχανικος ειμαι (αρα δε θα παρω εγω τα λεφτα της αναθεωρησης) και το σπιτι της οικογενειας. Ρωταω για το κοστος μιας αναθεωρησης τετοιας, γιατι πολυ απλα αν ειναι 5.000 ευρω δε συμφερει να γινει. Σε περιπτωση καταγγελιας (δυσκολο αφου το συγκεκριμενο σπιτι ειναι το πιο νομιμο της περιοχης) δε θα πληρωσω πολλα αφου θεωρω οτι θα υπαχθει στα αυθαιρετα προ του 2003 που τα προστιμα ειναι πολυ μικρα και σιγα τις αυθαιρεσιες που εχει.

 

 

Το υπογειο δε θελω να το νομιμοποιησω ως οικια αλλα να νομιμοποιηθει ως εχει, δηλαδη με τα χωρισματα οπως ειναι σημερα. Αν ειναι ολα τελεια οπως στα σχεδια θεωρω οτι δεν υπαρχει περιπτωση να ριξουν προστιμο για αλλαγη χρησης στο υπογειο, αφου προσωπο της οικογενειας κατοικει μεσα το οποιο ειναι ενημερωμενο εννοειται. Με 2οροφα που εχουν γινει 4οροφα στην ευρυτερη περιοχη θεωρω οτι η πολεοδομια σε ενα σπιτι που εχει τα παντα οπως τα σχεδια, τα υψη σωστα, την τεχνιτη σταθμη σωστα, δε θα αρχισει να ψαχνει στο εσωτερικο του υπογειου αν υπαρχει καθιστικο τραπεζαρια και κρεββατοκαμαρα για να βγαλει πορισμα αλλαγης χρησης. Θεωρω οτι θα κανουν τα στραβα ματια σε περιπτωση καταγγελιας.

 

Γι' αυτο ρωταω: Εστω οτι σημερα γινεται διορθωση της αδειας και προστιθενται στα σχεδια του υπογειου τα χωρισματα. Αν αυριο κανει καποιος καταγγελια για αλλαγη χρησης υπογειου, θα μπορεσω να πεισω οτι η αλλαγη χρησης εγινε πριν το 2003 ή αναγκαστικα θα θεωρηθει οτι η αλλαγη χρησης εγινε μετα την αναθεωρηση της αδειας (προσθηκη χωρισματων) αρα παμε στα μετα του 2003 που το προστιμο ειναι μεγαλο;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!

Διαπραγματευομαι την αγορα ενος σπιτιου στην ανατολικη αττικη.

Ειναι σε οικοπεδο εκτος σχεδιου οικοδομηθηκε το 1995 και δεν εχει νομιμοποιηθει.

Ο ιδιοκτητης μαζι με τους τιτλους μου εδωσε και μια βεβαιωση απο τον δημο οτι το κτισμα προυπηρχε του 1980, και ισχυριζεται οτι μπορει να κριθει μη κατεδαφιστεο και να μεταβιβασθει κανονικα.

Πριν παω να ρωτησω στην πολεοδομια θα ηθελα να ξερω κατι παραπανω σχετικα, αν υπαρχει δηλαδη καποια πιθανοτητα να εξασφαλισθει η μη κατεδαφιση μ' αυτον τον ανορθοδοξο τροπο.

Εχει αντιμετωπισει καποιος αναλογη περιπτωση και θα μπορουσε να με διαφωτισει?

σας ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα!Είμαι νέος μηχανικός και θα παρακαλούσα να με βοηθήσει κάποιος λέγοντας μου τι ακριβώς χρειάζεται για να νομιμοποιηθούν δυο αυθαίρετες αποθήκες και μια βεράντα που βρίσκονται στην αυλή μονοκατοικίας η οποία διαθέτει οικοδομική άδεια.

Link to comment
Share on other sites

αν μπορείς γίνε λίγο πιο αν αναλυτικός....

 

Η άδεια της κατοικίας μήπως είναι σε ισχύ ??

 

Πότε κατασκευάσθηκαν ???

Έχουν καταγγελίες ??

Link to comment
Share on other sites

Έχουν καταγγελίες και πληρώνουν πρόστιμο για τα αυθαίρετα που αναφέρω! Έχουν κατασκευαστεί πριν από περίπου 6-7 χρόνια και από όσο γνωρίζω δεν είναι σε ισχύ η άδεια της κατοικίας.

Link to comment
Share on other sites

...Η άδεια της κατοικίας μήπως είναι σε ισχύ ??

 

...και από όσο γνωρίζω δεν είναι σε ισχύ η άδεια της κατοικίας.

 

Δηλαδή δε χτίστηκε η κατοικία? Και η βεράντα τί είναι? Ποιο ακριβώς είναι το νόημα και της ερώτησης και της απάντησης(?) διότι δεν το έπιασα καθόλου (εγώ φταίω). Εκτός αν μιλάμε για το ''ποιόν'' της οικοδομικής άδειας (κτήρια, χρήσεις κ.τ.λ.).

 

Τέσπα, αν υπάρχει αρκετή κάλυψη και δόμηση κάνεις μια αποτυπωσούλα και ετοιμάζεις φάκελο για νομιμοποίηση.

Link to comment
Share on other sites

Αν ήταν σε ισχύ σκεφτόμουν μήπως μπορούσε να κάνει αναθεώρηση.... αλλά σε αυτήν την περίπτωση...πληρώνεται το πρόστιμο ...βγαίνει οικοδομική άδεια...

 

Σε πρόσφατη περίπτωσή μου σε αυθαίρετο 20-ετίας..

Χρειάστηκαν μελέτες:

Αποτύπωση αρχιτεκτονικών

αποτύπωση στατικών

έλεγχος στατικών

πυρασφάλεια

 

Αλλά καλλίτερα να ρωτήσεις την οικεία πολεοδομία γι' αυτό ..

 

Όσο για την βεράντα ... μήπως εννοείς ημιυπαίθριο χώρο ???

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σε οικοπεδο εντος σχεδιου πολης υπαρχει το εξης κτισμα:

 

διωροφο κτισμα(υπογειο και ισογειο) με χρηση καφενειου προ του 50

προσθηκη οροφου με χρηση κατοικιας προ του 80

επεκταση του καφενειου στο ισογειο το 2006

 

τιποτα απο αυτα δεν ειναι νομιμο

 

ποια η διαδικασια νομιμοποιησης τους?

 

ευχαριστω εκ των προτερων!!!!

Link to comment
Share on other sites

έχω την εξής περίπτωση:

 

φίλος έχει έρθει με τοπογραφικό στο οποίο το οικόπεδο του φαίνεται οτι είναι

216μ2. το κτίσμα μετά από προέκταση του 2005 είναι συνολικά 153μ2.το κτίσμα είναι από το 1965.

ο τοπογράφος μηχανικός που υπογράφει ότι είναι μη άρτιο ως προς το εμβαδό αλλά δύναται να οικοδομηθεί με το ν.1337/1983. μήπως ξέρετε που μπορώ να βρώ το συγκεκριμένο νόμο στο ιντερνετ?

καμμιά συμβουλή με βάση την εμπειρία σας?

 

ευχαριστώ πολύ!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.