Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Διαδικασία νομιμοποίησης αυθαιρέτου


georgia1979

Recommended Posts

Καλησπέρα διάβασα και τις 30 κάτι σελίδες μιάς και μου βγήκαν λόγω τακτοποίησης Η/Χ και κάποιες νομιμοποιήσεις που και πάλι έχω κάποιες αμφιβολίες για το πως πρέπει να προχωρήσουν.

 

Περίπτωση Α: Μετά από συζήτηση με πολεοδόμο σε κατοικία που έχει γίνει τακτοποίηση κάποιων χώρων και περαίωση, υπάρχει μία μικρή υπόγεια αποθήκη μέσα στη κατοικία (άρα μετράει στη δόμηση), η οποία όμως δεν είναι στα σχέδια. Υπάρχει υπόλοιπο δόμησης και επειδή θα γίνει και αλλαγή χρήσης από ισόγειο γκαράζ σε κατοικία καλό είναι να μπει και να κλείσει εδώ η παρανομία. Μου είπε να μη δηλώσω ότι γίνεται προσθήκη τώρα αλλά να κάνω νομιμοποίηση. Η Ο.Α. έχει εκδοθεί 19/06/2003 αλλά αποπερατώθηκε το 2006. Αν παώ με νομιμοποίηση θα πληρώσει με πρόστιμα προ του 31/12/2003 σωστά ή μήπως όχι???

 

Μήπως τότε να γίνει νέα προσθήκη καλύτερα, αν είναι να πάνε με τα νέα μεγαλύτερα πρόστιμα?

 

Περίπτωση Β: Πήγαινα για τακτοποίηση υπογείου αλλά τελικά στα σχέδια της αδείας υπάρχει μόνο ισόγειο και όροφος και καθόλου υπόγειο αν και υπήρχε δικαίωμα. Την κατοικία την έχει ένας 80χρονος ο οποίος όταν την αγόρασε το 2000 δεν νομίζω να του είπαν και πολλά λόγω του ότι είναι και Άγγλος και δεν μιλάει πολλά Ελληνικά. Επί της ουσίας όμως Ο.Α. του 1989, εκτός σχεδίου, με 2 ορόφους συνολικής δόμησης 103,71τμ. Άρα έχει υπόλοιπο από τα 200τ.μ. 56,99τ.μ. για νομιμοποίηση .

 

Το υπόγειο όμως που φτιάχτηκε πριν την αγορά το 2000 είναι άλλα 103,71τ.μ. και έγινε κατοικία. Αν τώρα εγώ του νομιμοποιήσω τα 56,99 που διακαιούται με πρόστιμα πριν του 2003 - λέω να βάλω ότι το έκανε εκείνος το 2000 όταν έγινε και η αγορά, δηλαδή

 

Πρόστιμο = 56,99 μ2 Χ 59€/μ2 = 3362,41€

Προστιμο ανέγερσης = 3362,41 Χ (συντ. επιφαν.)0,50 =1681,21€ αυτό είναι σωστό? Το 0.50 από που προκύπτει?

Πρόστιμο διατήρησης = 3362,41 Χ 10% €/έτος Χ 11 = 3698,65 €

 

Εκπτώσεις:

Αποδοχή προστίμου = 1681,21 Χ 70% + ([11 -1] Χ 336,24 + 336,24 Χ 70%)=4774,62

Εφάπαξ καταβολή προστίμου = 4774,62 Χ 50%

 

Δεν πληρώνει ΙΚΑ γιατί παραγράφεται λόγω πέρας 10ετίας από ότι διάβασα στο φόρουμ. Για τα υπόλοιπα 47,62 που δεν νομιμοποιούνται, δεν γίνεται να μην τον συμβουλέψω να τα δηλώσει γιατί σε πιθανό έλεγχο και εγώ θα βγω εκτεθειμένη αφού θα υπογράψω τα αρχιτεκτονικά της αποτύπωσης και εκείνος ίσως πληρώσει με τα σημερινά δεδομένα.

 

Αν κάνω την διαδικασία ανέγερσης και διατήρησης πρέπει να γίνει πρώτα εξαίρεση από κατεδάφιση για αυτά τα 47,62τ.μ? Αποτελούν πλέον ενιαίο χώρο με το υπόλοιπο και από πάνω βρίσκεται το ισόγειο. Μένει και ο ίδιος εκεί για να μην ανεβαίνει σκάλες λόγω ηλικίας.

 

Δεν υπάρχει καμία καταγγελία, ίσως καλύτερα να ήταν να το αφήσει να δει με το νέο νόμο αν βγει για τα αυθαίρετα. Τι να τον συμβουλέψω???:roll:

 

 

Η Γ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ είναι πιο περίπλοκη, αφορά πολλά μαζί οπότε θα την θέσω σε άλλο ερώτημα.Έχει αρχαιολογία κλπ...

 

Ευχαριστώ για την όποια βοήθεια...

Link to comment
Share on other sites

Περ. Α: γιατί η υπόγεια αποθήκη να μετράει στη δόμηση; επειδη η άδεια βγήκε πριν τις 31/12/03 δε σημαίνει οτι κατασκευάστηκε κ όλας. αν σου ζητησουν αποδειξεις δε θα εχεις.

 

Περ. Β: 1ον.το υπόγειο δεν μετραει στη δόμηση αν εχει βοηθ. χρηση, επιφάνεια ίση με την επιφάνεια που καταλαμβάνει το κτίριο και η οροφη δεν εξεχει της επιφάνειας του εδάφους πάνω απο 1.50m κατά ΓΟΚ. Λες οτι η συνολική επιφάνεια των δύο ορόφων είναι 103,71 τ.μ. (δλδ 51,85 τμ έκαστος) και η επιφάνεια του υπογείου επίσης 103,71 τ.μ. Δλδ είναι διπλάσια της κάλυψης;

2ον για να απαλλαγείς απο ένσημα ΙΚΑ πρέπει να μπορείς να αποδείξεις οτι κατασκευάστηκε πριν τη δεκαετια. πως αποδικνύεται; με εκκαθαριστικό, λογαριασμό ΔΕΗ, στοιχεία απογραφής κτηρίων κοκ αλλιως πληρώνεις κανονικά και μάλιστα ειναι κάμποσα. αυτα για τα περι αποδοχης προστίμου κτλ καλά τα λέμε εδω αλλά το θέμα είναι η υπευθυνη υπηρεσία τι θα πει...Όσον αφορά για το πως υπολογίζονται τα πρόστιμα για προ του 2003 διάβασε το ΠΔ267/1998 (ΦΕΚ 195Α)

Link to comment
Share on other sites

Περ.Α. Μετράει γιατί από ότι μου είπαν στην πολεοδομία (δεν το έχω ξανακούσει) βρίσκεται κάτω από τη βεράντα του ισογείου και όχι κάτω από εσωτερικό χώρο του ισογείου ορόφου και την χωρίζει μόνο μία πόρτα από το σαλόνι (αυτό πάει με αλλαγή χρήσης από γκαράζ σε κατοικία).

Μπορώ να αποδείξω ότι κατασκευάστηκε πριν τον Φλεβάρη 2004 που ήταν η καταληκτική ημερομηνία γιατί πήρα την κατάσταση με τα ένσημα του ΙΚΑ για το πότε έπεσαν όλα τα μπετά και είναι υπέραρκετά άρα καλύπτεται.

 

Περ. Β: Δυστυχώς χτίστηκε υπόγειο αν και δεν υπάρχει στην άδεια (άσχετα εάν μπορούσε να μπει στην άδεια) και μετατράπηκε μετά σε κατοικία. Με τουλάχιστον την μία πλευρά του να είναι εξολοκλήρου ξεμπαζωμένη από το 1990.

Συγγνώμη λάθος έγραψα, η επιφάνεια του ισογείου είναι 103,71 και του ορόφου 39.98, σύνολο 143.69 γι'αυτό και μπορώ να νομιμοποιήσω μόνο τμήμα του υπογείου και το υπόλοιπο είναι παντελώς αυθαίρετο. Γι'αυτό και κολλάω στο να κάνω οποιαδήποτε νομιμοποίηση, γιατί εάν έρθουν για αυτοψία ή ζητήσουν φωτογραφίες θα έχει πρόβλημα.

Εκτός και εάν δεχτεί να πληρώνει το αυθαίρετο τμήμα, διατήρησης δηλαδή.

 

Μάλλον με λογαριασμό ΔΕΗ ή Ε9 γιατί ο ένοικος μένει μόνιμα Ελλάδα από τότε οπότε κάπου θα δηλώνει το ακίνητο θα μπορώ να αποδείξω 10ετία.

 

Όσο για τον υπολογισμό προστίμου το βρήκα από την πολεοδομία αλλά θα το τσεκάρω και με αυτό που μου έδωσες.

 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση θα δω πως θα προχωρήσω, κάθε άλλη παρατήρηση καλοδεχούμενη και σίγουρα ναι εξαρτάται από την εκάστοτε υπηρεσία.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Μπορεί να δηλωθεί ακόμα και σήμερα με τον νόμο του Τρίτση και να εξαιρεθεί από κατεδάφιση, κατασκευή σε δώμα οικοδομής με άδεια του 1973; Αν ναι πληρώνει εφάπαξ το πρόστιμο ανέγερσης;

Η αυθαιρεσία έχει γίνει την περίοδο της κατασκευής της οικοδομής και αποδεικνύετε εύκολα με συμβόλαια και φωτογραφίες. Δεν υπάρχει υπόλοιπο συντελεστή και έχει γίνει υπέρβαση ύψους.

Ρώτησα στην πολεοδομία και μου είπαν ότι πλέον δεν γίνεται καμιά εξαίρεση από κατεδάφιση και νομιμοποίηση εφόσον δεν υπάρχει υπόλοιπο συντελεστή σύμφωνα με την απόφαση του ΣτΕ 3921/10 αλλά αυτή αφορά τις μετά το 1983 αυθαιρεσίες.

Link to comment
Share on other sites

Αφου μπορεις να αποδείξεις οτι ειναι πριν το 83 τοτε μπορει να γινει αιτηση για εξαιρεση απο κατεδαφιση με υποβολη σχετικου φακελου.

Προσοχη !! δεν μπορεις να προεξοφλησεις το αποτελεσμα ουτε και το υψος του προστιμου απο τη στιγμη που η αυθαιρεσια δε μπορει να καλυφθει απο το ΣΔ και ειναι πανω απο το επιτρεπομενο υψος.

Για την ερμηνεια της αποφασης του ΣτΕ τι να σου πω ? Και γω το ιδιο καταλαβαινω με σενα

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ρωτήσω με τη σειρά μου:

 

για ένα προ του 1983 κτίσμα, συγκεκριμένα του 1957, που η άδεια έχει απολεσθεί από την υπηρεσία και τον ιδιοκτήτη (ο οποίος υποστηρίζει ότι υπήρξε αλλά στοιχεία δεν έχει ούτε στα συμβόλαια μεταβίβασης), μου είπαν στην Πολεοδομία που υπάγεται ότι θα το θεωρήσω αυθαίρετο... Οπότε είπα να ξεκινήσω τη διαδικασία με τον 1512/83! Όλα καλά με τα δικαιολογητικά όπως αναφέρονται στο συγκεκριμένο post! Αυτό που δεν μπορώ να βρώ είναι σε ποια απόφαση ορίζονται οι προδιαγραφες με τις κόκκινες και πράσινες διαγραμμίσεις των Εκτος και Εντος νομίμου περιγράμματος;

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά πώς μπορείς να αποδείξεις ποιά χρονιά ανεγέρθηκε ένα αυθαίρετο κτίσμα?? Αφού υποτίθεται ότι είναι αυθαίρετο δηλαδή δεν ύπάρχουν αποδεικτικά στοιχεία όπως οικοδομική άδεια, σύνδεση με ΔΕΗ κτλ..? Μόνο από αεροφωτογραφίες?

 

Συνάδελφε με την απόφαση δυστυχώς δεν μπορώ να σε βοηθείσω, στη θέση σου θα ρωτούσα έναν τοπογράφο στην πολεοδομία μήπως με βοηθούσε..

Link to comment
Share on other sites

Πιστοποιητικά ιδιοκτησίας, μεταβίβασης, καμία οριζόντιος, αν υπάρχει Κτηματολόγιο αναφέρεται σίγουρα η ημερομηνία ενημέρωσης του διαγράμματος λόγω ανέγερσης οικοδομής... και φυσικά τα λεγόμενα του ιδιοκτήτη σε μοφή Υπεύθυνης Δήλωσης που αν θέλει ας πει ψεύτικο έτος και μετά θα του πηγαίνεις τσιγάρα! Επίσης από παλιές αποτυπώσεις αν είναι εντός σχεδίου (λέω τώρα..) και φυσικά από αεροφωτογραφίες! Σίγουρα κάτι κάπου θα υπάρχει να πιστοποιεί το έτος ανέγερσης.. Οπότε μην χαλαρώσεις με αυτό :)

 

Κανείς για την αναφορά στις προδιαγραφές του τοπογραφικού για τον 1512;

Link to comment
Share on other sites

Έχει θυροκολληθεί ένα πρόστιμο για ένα στέγαστρο, επειδή είναι πριν το 2003 είναι αρκετά μικρό το πρόστιμο και ο ιδιοκτήτης δεν έχει πρόβλημα να πληρώνει κάθε χρόνο το διατήρησης. Πέρα απο αυτό θα πρέπει να περιμένει κάποιο δικαστήριο;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.