Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Διαδικασία νομιμοποίησης αυθαιρέτου


georgia1979

Recommended Posts

Στα downloads θα βρεις τι δικαιολογητικά απαιτούνται για τη διαδικασία εξαίρεσης από κατεδάφιση.

 

Νομίζω πως αυτό χρειάζεσαι:

n_1337_1983_729.doc

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλησπερα και συγχαρητηρια στους δημιουργους του site. μηπως γνωριζει καποιος αν για τη νομιμοποιηση αυθαιρετου εκτος απο αποτυπωση αρχιτεκτονικων και στατικων χρειαζεται και ελεγχος στα μηχανολογικα πριν παω για φορολογικα? εχω μια νομιμοποιηση προσθηκης κατ΄επεκταση στον οροφο και εχω τουαλετα.θα χρειαστει και υδρευση-αποχετευση ή θερμομονωση? ευχαριστω

 

Εdit: Παρακαλώ διαβάστε του κανόνες συμμετοχής. Οι τίτλοι θεμάτων πρέπει εκτός σωστής ορθογραφίας να έχουν και τόνους

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Παρακαλω συναδελφους που εχουν αντιμετωπισει παρόμοιο θέμα για τη βοηθεια τους.

Πως μπορω να νομιμοποιήσω αυθαιρετο κτισμα, συγκεκριμενα βοηθητικο χώρο που κολάει σε δυόροφη οικία νομιμα υφιστάμενη σε οικισμο προ του 1923, οταν με το εν λογω βοηθητικο χωρο αυξανεται ο συντ.καλυψης ανω του επιτρεπτου 70%

Ελεγκτης στην πολεοδομία μου ειπε οτι μπορώ για λογους στατικότητας του κτιρίου να μην προβω σε κατεδαφιση του τμηματος του κτιρίου που υπερβαίνει την κάλυψη.

Βάση ποιου νομου μπορω να βασιστώ, ωστε για λογους στατικότητας του κτιρίου να μην προβω σε κατεδαφιση.

Παρακαλω για τη βοήθεια σας , Ευχαριστώ πολύ.

 

Παρατήρηση: Οι τίτλοι των θεμάτων πρέπει να είναι με σωστή ορθογραφία και με τόνους.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

δεν ειμαι σιγουρος αλλα δεν νομίζω οτι θα μπορέσεις να το νομιμοποιησεις γιατι αναφερεται ρητά στο αρθρο για την καλυψη...

Το επιτρεπόμενο ποσοστό κάλυψης του οικοπέδου δεν μπορεί να υπερβαίνει το 70% της επιφανείας του. Γενικές και ειδικές διατάξεις, που καθορίζουν άμεσα ή έμμεσα μεγαλύτερα ποσοστά κάλυψης, παύουν να ισχύουν από την ισχύ του νόμου αυτού. :(

Link to comment
Share on other sites

Όταν τίθεται θέμα στατικότητας, μπορείς να πάρεις εξαίρεση από κατεδάφιση. Προφανώς όμως δε θα πετύχεις και νομιμοποίηση. Δε θα κατεδαφιστεί μεν θα πληρώνεις όμως πρόστιμο διατήρησης.

 

Άλλο η νομιμοποίηση και άλλο η εξαίρεση από κατεδάφιση.

 

Το θέμα αυτο έχει ξανασυζητηθεί εδώ:

 

http://www.michanikos.gr/viewtopic.php?t=568

Link to comment
Share on other sites

Δυο διαδικασιες εξαιρεσης απο κατεδαφιση ειναι

 

Α. Του αρθρου 8 Ν.1512/85 , ειναι τροποποιητικο του αρθρου 16 Ν.1337

 

Β. Του αρθρου 9 Ν.1512/85.

 

Ετσι οπως το ακουω μαλλον για την Β περιπτωση μου φαινεται.

 

Αλλα αν το αυθαιρετο ειναι στατικα ανεξαρτητο και φαινεται αυτο , δυσκολο το βλεπω να επικαλεστεις στατικους λογους.

 

Υπαρχει υπ. αποφαση που καθοριζει τι εξαιρειται αλλα δεν την εχω προχειρη.

 

Παντως και στις δυο περιπτωσεις το προστιμο διατηρησης μετατρεπεται σε εφαπαξ προστιμο .

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τη βοηθεια, είναι λογικό να μπορω να πάρω εξαίρεση από κατεδάφιση και όχι πλήρη νομοιμοποίηση του αυθαίρετου κτίσματος, θα ήθελα όμως να θέσω και ακόμα μια παράμετρο στη συζήτηση, εαν από το τίτλο ιδιοκτησίας φαινεται μια καλυψη του οικοπεδου μεγαλυτερη της επιτρεπόμενης κάλυψης και το οικοπεδο προυφίσταται του 1985 με όρους δομησης για οικισμούς κάτω των 2000 κατοίκων και προυφιστάμενους του 1923. παρόλα αυτα εχει γίνει επέκταση με αποτέλεσμα να υπερβαίνει την ήδη επιτρεπόμενη κάλυψη( και εχει γινει επέκταση καθύψος του βοηθητικού χωρου της τάξεως των40 εκατοστων ύψος.)

Μπορώ να ζητήσω νομιμοποίηση του τμήματος αυτου που υπαρχει ήδη απο το συμβόλαιο και εξεραιση από κατεδάφιση γιαυτό που έγινε επέκταση;

Link to comment
Share on other sites

Τωρα μπερδευτηκα.

Ειπες αρχικα οτι το 2οροφο ειναι νομιμως υφισταμενο. Εχει και αυτο υπερβαση ?

 

Οσο για τα 40 εκ καθ' υψος του βοηθητικου χωρου αφου ετσι κι αλλιως αυθαιρετο ειναι γιατι σε απασχολει ?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα. Καταρχήν να δηλώσω ότι δεν έχω καμία σχέση με το αντικείμενο. Έχουμε μια οικογενιακή πολυκατοικία και στον τελευταίο όροφο υπάρχει ένα δώμα το οποίο το έχω διαμορφωμένο με κουζίνα και μπάνιο καθώς επίσης και με ένα πρόσθετο δωμάτιο. Υπάρχει διαφορετική πόρτα για την ταράτσα και δεν εμποδίζετε η είσοδος σε αυτή. Έχω χαρτί υπογεγραμένο από όλους τους ιδιοκτήτες ότι μου παραχωρούν το χώρο τους στην ταράτσα. Πως θα μπορούσα να κάνω νόμιμο αυτό το κτίσμα?? Και ποιες είναι οι διαδικασίες τουλάχιστον αρχικά που πρέπει να ακολουθήσω??

 

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.